VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Správci Krkonoš otevřeli nevšední výstavu. Připomíná historii

Vrchlabí - „Musel jsem jim pomoci, byli to moji přátelé,“ řekl po válce Victor Kugler, když se ho ptali, proč riskoval svobodu a možná i život, když spolu s Johannesem Kleimanem, Bep Voskuijl a Miep Gies ukrývali přes dva roky rodiny německých Židů Frankových a Van Pelsových a německo-židovského lékaře Fritze Pfeffera.

2.8.2017
SDÍLEJ:

Historik Krkonošského muzea Jiří Louda a ředitel KD Střelnice Vladimír Jindra při vernisáži výstavy o Anne Frank ve Vrchlabí.Foto: Jakub Kašpar

Victor Kugler se narodil ve Vrchlabí. I jeho připomíná výstava Anne Frank: Nechte mě být, jaká jsem, kterou Správa KRNAP v úterý odpoledne otevřela v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí.

Victor Kugler byl etnický Němec a na svoje němectví byl už v mládí velmi hrdý, jak ukazuje například jeho památníček z doby, kdy ve Vrchlabí studoval střední školu. Titulní list památníčku (který je ve sbírkách Anne Frank House v Amsterdamu) i s vlasteneckou básní o tom, jak krásné je být Němcem, je na výstavě rovněž k vidění. Na rozdíl od svých přátel, kteří mu do památníčku zapisovali a kreslili – ať už byli z Vrchlabí, Herlíkovic, Strážného či Jilemnice – nikdy nepodlehl vábničce nacismu a nenávisti k jiným lidem, třeba k Židům.

Kugler se narodil 6. června 1900 ve Vrchlabí na dnešní Krkonošské ulici, v domě naproti Hotelu U Zvonu, svobodné matce Emilii Kugler. Matka se vdala, až když bylo Victorovi devět let. V sedmnácti narukoval k rakouskému námořnictvu, a když byl po necelém roce vojenské služby raněn, vrátil se domů – tehdy už ovšem do německého Duisburgu.

Na přelomu dvacátých a třicátých let začal pracovat ve firmě Opekta, která patřila Otto Frankovi. S ním také na konci roku 1933 opouští Německo a odchází do Amsterdamu. O jeho postoji k nacistickému Německu cosi vypovídá i fakt, že se v roce 1938 vzdal německého občanství a přijal občanství nizozemské.

Když i v okupovaném Nizozemí začaly v roce 1941 platit norimberské protižidovské zákony, je to právě Victor Kugler, na kterého Otto Frank přepisuje svoji firmu. A znovu je to Victor Kugler, spolu s Johannesem Kleimanem, Bep Voskuijl a Miep Gies, kdo od 6. července 1942 do 4. srpna ukrývají v upravené části sídla firmy Opekta, rodinu Frankových, další rodinu Van Pelsových a MUDr. Fritze Pfeffera – německé Židy.

"Výstavou, kterou z většiny připravila Terezínská Iniciativa ve spolupráci s Anne Frank Stichting Amsterdam, chceme připomenout tohoto vrchlabského rodáka a zároveň hrůzy šoa, v níž vyústila absurdní iracionální zášť ´k těm druhým´, kteří ´mohou za všechno naše trápení.´

Victor Kugler byl, spolu se svými kolegy Johannesem Kleimanem, Bep Voskuijl a Miep Gies, v roce 1973 oceněn izraelským památníkem šoa Yad Vashem titulem Spravedlivý mezi národy," komentoval protagonistu výstavy náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar a připomněl, že Victora Kuglera v letošním roce připomnělo také představení Hlas Anne Frankové v podání Miřenky Čechové (Spitfire Company) v Kulturním domě Střelnice na začátku června.

"Ve čtvrtek 14. září odpoledne se, spolu s našimi přáteli ze sdružení SEM Přátelé Herlíkovic, Města Vrchlabí a KD Střelnice, chystáme za přítomnosti Gertjana Broeka, šéfa výzkumu v amsterdamském Anne Frank House, odhalit na Kuglerově rodném domě informační tabuli, která Victora Kuglera bude připomínat," anoncoval Jakub Kašpar. Výstava je v historických domcích přístupná do konce září.  (njt)

Autor: Redakce

2.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pervitin. Ilustrační foto.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Ilustrační foto

Ve Dvoře Králové přišli o hrocha. Zemřel dva měsíce od převozu

Život pod horami přibližuje poutavá expozice

Horní Branná - Návštěvníci krkonošské obce mohou v těchto dnech obdivovat zajímavou výstavu.

Semilské náměstí ponese Tigridovo jméno

Semily - U příležitosti stého výročí narození politika, novináře a spisovatele Pavla Tigrida vznikne v semilské části Podmoklice nové náměstí, které ponese jeho jméno. K pojmenování náměstí dojde při Dnech Pavla Tigrida 27. října, a to i za účasti rodiny žijící ve Francii.

Po bouřkách uklidí brigádníci i spolky

Trutnovsko - Zapnutím elektřiny problémy malých obcí nekončí. Lidé se starají o škody doma, na úklid čekají ale i veřejná prostranství.

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Trutnovsko, Pojizeří - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení