Vyhrocená atmosféra mezi lidmi v Trutnově musela v něco vyústit. Dříve než se členové místního Občanského fóra stačili dohodnout se členy KSČ na umožnění demokratických demonstrací, začal v zemi generální protest.

Také v Trutnově propukla dvouhodinová generální stávka. Symbolicky se do ní zapojili v některých školách a v zařízeních, jejichž provoz byl nutný, například v nemocnicích. Občanské fórum, které stávku pořádalo, žádalo po vládě svobodné volby, vyšetření událostí 17. listopadu i potrestání viníků nebo zásadní kádrové změny ve straně a státních orgánech. Zatímco na počátku nepokojů se demonstrací účastnilo jen pár lidí, nyní bylo náměstí plné. Po generální stávce se moc KSČ rozpadala.

Předseda vlády Ladislav Adamec složil vládu novou, tentokrát za účasti i jiných stran než KSČ. Prezident Gustav Husák vládu jmenoval a poté podal demisi.
V Trutnově OF pořádalo manifestaci na oslavu Dne lidských práv. Pro řečníky byla postavena tribuna u staré radnice. Později bylo náměstí přejmenováno z Gottwaldova na Krakonošovo. Účastníky pozdravil dopisem Václav Havel. Vyjádřil v něm blízký vztah ke kraji a sdělil, že situaci sleduje. Demonstrace byla zakončena zpěvem hymny.

Mluvčí OF Aleš Bouda prohlásil: „Odstoupením prezidenta končí dvacet let politického útlaku, kdy československý stát soustavně lidská práva porušoval, období věznění lidí svědomí. Končí vláda menšiny, období strachu většiny národa.“

Sametová revoluce odstartovala cestu demokratického vývoje společnosti. Světovou raritou je, že přestože došlo k velkým politickým změnám, neprovázelo je velké násilí, typické pro revoluce v jiných zemích. „Dnes se píše o Havlovi, že neměl razit heslo Nejsme jako oni, ale to já zásadně odmítám. Kdyby nedošlo k pokusu o smír ve společnosti tímto heslem, tak by to zcela nepochybně vedlo k občanské válce, která se rozpoutala později v Rumunsku,“ vysvětluje historik Vladimír Wolf.

ŠÁRKA HURDÁLKOVÁ