VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trutnovský kanón je evropský unikát. Skončí ve šrotu?

Trutnov - Až v sobotu odpoledne při slavnostním otvírání letní sezony u památníku generála Gablenze v Trutnově zazní čestná salva, může to být naposledy, kdy lidé uvidí v akci dva metráky těžký kanón zdejšího Klubu vojenské historie.

12.5.2017
SDÍLEJ:

Klub vojenské historie Trutnov si v roce 2001 vyrobil precizní repliku tříliberního horského kanónu z roku 1863.Foto: DENÍK/Jan Braun

Činnost jim totiž výrazně komplikuje nová evropská směrnice o používání historických zbraní. „Pokud se legislativní proces vyvine tak, jak ho schválili evropští poslanci, bude prakticky nesplnitelné organizovat přehlídky se zbraněmi a čestnými salvami," řekl předseda Klubu vojenské historie Trutnov Jaroslav Jindra. „Vojenské spolky skončí a nebude se radši dělat nic. Nikdo si nedovolí porušovat zákon," konstatoval.

„Paradoxem je, že když jsme v roce 1977 zahajovali činnost jako Klub historických zbraní, platil v té době totalitní zákon o zbraních z roku 1961, který nás absolutně neomezoval," uvedl zakládající člen Petr Kopecký. „Abychom měli jistotu, že se nám nic nestane, sami jsme si tenkrát dělali tlakovou zkoušku, kdy jsme zbraně nabili na několikanásobně větší než provozní dávku," popsal tehdejší situaci, kdy členové stříleli z originálních zbraní z roku 1866, terčovnic či kulovnic.

K jejich získání leckdy vedla zajímavá cesta. „Jeden kolega získal nádhernou kulovnici výměnou za cirkulárku. Já zase za chemickou laboratoř. Byl jsem blázen do výbušnin, měl jsem různé lahvičky, chemikálie, které jsem míchal dohromady. To jsem vyměnil za pravou lorenzku z roku 1866 z bitvy u Trutnova," připojil vlastní historku Petr Kopecký.

Originální podklady poskytl Arsenal

Klub vojenské historie by se musel zbavit i slavného děla, věrné repliky tříliberního horského kanónu z roku 1863. „Museli bychom si na něj pořídit speciální obrovský trezor, jinde by nemohl být umístěn. To si samozřejmě nemůžeme dovolit, takže by asi skončil ve šrotu," naznačil Jaroslav Jindra možnou hořkou budoucnost.

Trutnovský kanón je přitom skutečným evropským unikátem, který v tak precizní podobě jinde neexistuje. Klub vojenské historie si dělo vyrobil v roce 2001 přesně podle originálních výkresů, které si vyžádal z Vojenského muzea Arsenal ve Vídni. „Tam najdete spoustu fragmentů z prusko-rakouské bitvy u Trutnova v roce 1866," podotkl Petr Kopecký.

Trutnovští byli tak důkladní, že mají i vnitřní drážkování pro uvedení střely, jako měla původní hlaveň z roku 1863. „Bronzovou hlaveň nám odlila jedna firma, loukotě zhotovil starý kolař v Bernarticích," upřesnil Jaroslav Jindra. „Kromě malých drobností jako šroubů se naše replika shoduje s originálem na 95 procent. V tom je náš kanón výjimečný," připomenul současný předseda.

Vystřelují piliny

Než s ním vyrazili na přehlídky, přijel dělo zkontrolovat komisař z Ústavu pro zkoušení zbraní a střeliva v Praze. Brzy se stali terčem pozornosti. Jakmile vyjeli do Rakouska, nabízeli jim tamní zájemci 250 tisíc korun. „To jsme odmítli, kanón jsme neprodali," měl jasno Kopecký, který vzpomíná i na další událost. „Když jsme se zúčastnili setkání všech vojenských rakouských klubů v Mattinghofenu a organizátoři viděli náš kanón, poctili nás jako jediné čestnou salvou." Už v roce 1992 vítali v Rakousku trutnovský Klub vojenské historie projevem v češtině jako první český spolek, který se tam objevil po osmdesáti letech.

Aby měla salva pořádné grády, ládují dělo černým střelným prachem. „Je důležité kanón pořádně napěchovat, o to větší je pak rána," upozornil Jindra. „Naší specialitou je, že střelný prach napěchujeme a utěsníme papírovými válečky, ve kterých jsou zabalené piliny a hobliny. Ty pak vyletí z děla při výstřelu," vylíčil. „Kdybychom chtěli, mohli jsme střílet i ostrými. Jeden podnikatel totiž pro nás chtěl vyrábět granáty. Do toho jsme nešli, naši činnost bereme jako zábavu," doplnil zakladatel Klubu vojenské historie v Trutnově Petr Kopecký.

Zbrojní průkazy pro náklaďáky?

Historické dělo prý žádnou speciální údržbu nevyžaduje. Stačí po každé střelbě vymýt hlaveň horkou vodou s trochou mýdla. A natřít zbrojním olejem. „Bronz nerezne," pousmál se Jaroslav Jindra. Neskončí však trutnovský kanón ve šrotu, protože nejen na jeho používání, ale i uskladnění se budou brzy vztahovat mimořádně přísná zákonná opatření?

„Pokud měla být současná směrnice uzákoněna kvůli obavám z terorismu, měli v tom případě zavést zbrojní průkazy i na náklaďáky, které jsou v poslední době největší zbraní teroristů," poznamenal Petr Kopecký.

Autor: Jan Braun

12.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

JEŽEK V KLECI. Ve westernovém městečku Calico v USA se Radek Micopulos potkal s nejstarším ježkem v kleci Trilby z roku 1886. Na oplátku tam dovezl svůj nejnovější výtvor.

Pan Ježek v kleci. Sbírání hlavolamů přerostlo ve Foglarovo muzeum

Účast Ondřeje Klymčiwa obohatí Rudnickou rokli

Rudník - Již tuto sobotu a neděli bude podkrkonošský region dějištěm třetího ročníku motokrosového závodu „O putovní pohár Rudnické rokle“. Účast zde již potvrdila esa českého i evropského motokrosu.

Musherští psi řádí s dětmi

Horní Maxov - Pod vrcholky Jizerských hor běhají děti se smečkou sibiřských husky. Musherka Jana Henychová v letošním roce opět pořádá svůj Husky Camp.

Do hokejového Dvora se vrací Lubina

Dvůr Králové - Je to místní rodák, bývalý hokejový reprezentant. Ladislav Lubina se nyní vrací do Dvora Králové, který bude v nadcházející sezoně hrát druhou ligu, tedy třetí nejvyšší soutěž.

Benefity z Karty hosta Český ráj využívá tisíc lidí

Český ráj - Již rok mají v Českém ráji turisté i místní obyvatelé možnost čerpat zajímavé benefity a další výhody, které přináší Regionální karta hosta Český ráj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení