VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Semilech vítězové vládnout nebudou

Semily - Čáru přes rozpočet načrtli zástupci politických subjektů úspěšných ve volbách vítězné Volbě pro Semily.

24.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Předseda semilské organizace hnutí ANO 2011 Tomáš Hyka novinářům oznámil, že koaliční vyjednávání skončilo. Ve 21členném zastupitelstvu se na koalici dohodly ANO 2011, SPOLU, ČSSD a Semiláci + KDU-ČSL. Dohromady mají těsnou většinu, a to jedenácti mandátů.

Za vítěznou Volbu pro Semily přitom dosavadní semilská místostarostka Lena Mlejnková ještě koncem minulého týdne pro Deník jako lídr kandidátky uvedla, že čeká na jednání právě s hnutím ANO. Nyní je však vytvořením protikoalice pod vedením ANO zaskočena.

Výsledný náskok nebrali v potaz

„Bezprostředně po volbách jsme vyzvali ke spolupráci všechny strany, se zástupci ANO se nám vůbec nepodařilo sejít," řekla pro ČTK Lena Mlejnková.
Volba pro Semily vládla ve městě v posledních dvou volebních obdobích. I když letos přišla ve srovnání s volbami před čtyřmi lety o část voličů, zvítězila s výrazným náskokem. „S respektem k výsledku voleb jsem kontaktovala lídryni hnutí ANO 2011, které skončilo se čtyřmi mandáty jako druhé, Věru Blažkovou. Osobní schůzku však odmítla se slovy, že za ANO 2011 bude jednat Tomáš Hyka. Nebylo mi jasné, proč má jednat někdo, kdo do zastupitelstva vůbec nekandidoval. Nevím, jaké vazby za tím jsou," konstatuje Lena Mlejnková.

Hnutí ANO 2011 podle ní několikrát schůzku s Volbou pro Semily odložilo.

„Následně pak Tomáš Hyka bez omluvy nepřišel na konečně domluvené jednání. Volba pro Semily postupně jednala i s ČSSD, hnutím Spolu i se Semiláky + KDU-ČSL . Ani jedno z uskupení nedokázalo vyjádřit požadavky a představu o dalším fungování města.Ve čtvrtek ráno mi bylo pouze telefonicky stroze sděleno Tomášem Hykou, že ´utvořili koalici´ a zároveň mi došla SMS zpráva od zástupce hnutí Spolu, že spolupráci odmítají," dodala Lena Mlejnková.

A jak domluvenou koalici komentuje zástupce hnutí ANO? „V minulých volbách měla Volba pro Semily naprostou většinu a ostatní strany k ničemu nepřizvali a my jsme to chtěli řešit jiným způsobem," řekl Tomáš Hyka. Dodal, že žádná ze zúčastněných stran nebude mít v městské radě nadpoloviční většinu, o jejím složení se však teprve diskutuje.

Nový prvek 
v politické kultuře?

„Samozřejmě se mi výsledek nelíbí. Je to poprvé v dějinách Semil, kdy nebyl respektován vítěz voleb. Způsob jednání, kdy je naprosto obejit, je novým prvkem v semilské politické kultuře. A nemyslím, že obohacujícím. Výsledek voleb to však umožňoval, a tak se také stalo. Teď nezbývá než doufat, že budoucí koalice bude pracovat v zájmu města a pro město. Já ve prospěch Semil a jejich občanů budu pracovat nadále a rád," vyjádřil se Jan Farský, dosavadní starosta Semil.

„Semilané tak budou mít ve vedení města zástupce z řad stran, které skončily až za vítěznou Volbou pro Semily. Zastupitelé VpS si váží velké podpory voličů a jsou připraveni nadále pracovat pro město se stejným nasazením jako v letech minulých," dodala Lena Mlejnková.

Před čtyřmi lety vyhrála Volba pro Semily s drtivým náskokem, když jí hlas dalo 46,44 procenta voličů. Díky tomu získalo uskupení 12 mandátů, což je většina v zastupitelstvu.

Daleko za ním zůstali Semiláci a také ODS, oba subjekty měly po dvou mandátech. Po jednom zastupiteli získali SNK ED, komunisté, Unie pro sport a zdraví, sociální demokraté a Strana pro otevřenou společnost.

Volba pro Semily přes pohodlnou většinu nevládla sama. V sedmičlenné městské radě si nechala jen pět mandátů, místo v radě tehdy získal někdejší semilský místostarosta Vladimír Šimek z uskupení SNK ED, KDU-ČSL a nezávislí a také sociální demokrat Karel Krejsa.

Autor: Jana Mudrová

24.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Kolonádě se i věštilo.
8

Na Kolonádě se v sobotu věštilo

U hotelu Černá Bouda se ze slečny Černé stala paní Bouda.
22

U hotelu Černá Bouda se ze slečny Černé stala paní Bouda

Nejrychlejší dračí loď je z Červeného Kostelce

Trutnov – Sedmý ročník závodu dračích lodí na rybníku Dolce vyhrála dvacetičlenná posádka U96 z Červeného Kostelce. Zopakovala tak svůj triumf z roku 2015.

Za dvacet let zestárli hasiči o sedmdesát roků

Vlčice /FOTO, VIDEO/ - Krátce po sametové revoluci slavili v malé obci u Trutnova 50 let od založení sboru dobrovolných hasičů. Včera už to bylo 140. Jak je to možné?

Fotbalisté Chvalče nejslušnějším týmem sezony

Trutnovsko - Naposledy v sezoně 2016/2017 zasedaly komise Okresního fotbalového svazu Trutnov, aby potrestaly hříšníky uplynulého kola a vyřešily další potřebné záležitosti.

Vzdali hold obětím prusko-rakouské řežby 1866

Trutnov – Už je to 151 let. Nežijí žádní pamětníci, ve městě nenajdete ani jejich potomky. Přesto se na krvavou bitvu mezi Rakušany a Prusy z června roku 1866 vzpomínalo i dnes.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies