VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vědci přijedou přednášet o šlechtě v Českém ráji

Turnov - Jak šlechtické rody spoluvytvářely dějiny Českého ráje? Jak zdejší krajinu ovlivnilo jejich hospodaření a jak vypadal život na šlechtických sídlech v minulosti a nyní? Na tyto otázky se pokusí odpovědět zhruba tři desítky českých historiků, archivářů, archeologů a dalších vědeckých pracovníků během mimořádné třídenní vědecké konference v Turnově.

24.4.2009
SDÍLEJ:

Hrad KostFoto: www.kinskycastles.com

Konference Šlechtické rody a jejich sídla v Českém ráji začíná v pátek 24. dubna v hotelu Karel IV. a pořádá ji Pekařova společnost Českého ráje a Historický ústav Akademie věd ČR ke stému výročí vydání prvního dílu Knihy o Kosti malorohozeckého rodáka Josefa Pekaře.

„Referáty se dotknou podílu zdejší šlechty na celostátních i regionálních dějinách, vlivu šlechtických rodů našeho kraje na utváření jeho dnešní podoby, vnímání role šlechty v minulosti i současnosti, významu hradů, zámků a tvrzí v historii našeho kraje, pro turistický ruch, literaturu a výtvarné umění,“ uvedl historik Karol Bílek, předseda Pekařovy společnosti.

Recitál v synagoze

Podle Bílka se vědci ve svých referátech a přednáškách pokusí shromáždit a zhodnotit nejnovější poznatky o šlechtických rodech Českého ráje, zvláště pak o jejich nejvýznamnějších členech. „Předmětem našeho zkoumání budou též šlechtická sídla – hrady, zámky a tvrze v tomto regionu, jejich vznik, význam, vývoj a dnešní využití, jakož i každodenní život na nich a kolem nich,“ doplnil.

Součástí konference bude páteční večerní prohlídka obnovené synagogy v turnovské Krajířově ulici, kde od 19.30 zazní židovské písně v podání herečky Hany Frejkové.

Pořadatelům potvrdili účast na konferenci nejenom historici, archiváři, archeologové, ale také pracovníci památkové péče, kronikáři a vlastivědní pracovníci, muzejníci, pedagogové i studenti. Pekařova společnost oslovila také pracovníky státní správy a samosprávy, kastelány, ochránce přírody a členy šlechtických rodů se vztahem k Českému ráji.

Příspěvky, které na konferenci zaznějí, vyjdou během tohoto roku ve zvláštním tištěném sborníku.

Autor: Libor Jakubec

24.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

2. liga: Vrchlabí a Trutnov vyhrály venku, dvorský nováček klopýtl doma

Miminka z našeho regionu
5

Právě jsme se narodili - září 2017

Školáci pronikali do tajů lesa v Trutnově

Trutnov /FOTO, VIDEO/ - Lesníci v Trutnově se koncem týdne věnovali školákům z regionu. Na několika stanovištích v parku předvedli řadu momentů z práce lesních hospodářů, těžební činnosti, ukázali, jak se sbírají semena. Věnovali se však i teoretickým znalostem o porostech a také oboru myslivosti.

Zapomenout na středu a zabodovat

Trutnovsko - Domácího prostředí dnes využijí pouze hokejisté Dvora Králové. Přivítají Řisuty.

Fotograf Miloš Šálek představí ve Vesmíru Vietnam

Trutnov - V kině Vesmír bude v pondělí od 19 hodin cestopisný pořad známého fotografa, cestovatele a spolupracovníka Krkonošského deníku Miloše Šálka. Tentokrát věnovaný cestě po Vietnamu.

Poslanec Böhnisch obdržel v Arménii státní vyznamenání

Trutnov, Jerevan - Na shromáždění u příležitosti Dne nezávislosti Arménské republiky obdržel v Jerevanu poslanec Parlamentu ČR z Trutnovska Robin Böhnisch (ČSSD) z rukou prezidenta Serže Sarksjana Medaili Mchitara Goše.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení