VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká voda zasáhla i Trutnovsko

Trutnovsko– Během celého odpoledne vsobotu 7.srpna, pomáhali dobrovolní hasiči zDubence, Bílé Třemešné, Velichovek a Libotova obyvatelům Dubence na Trutnovsku sodklízením následků po vytrvalém dešti, který zaplavil sklepy, garáže iobytné části domů.

8.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Kateřina Kapková

Zemědělská pole nedokázala pojmout množství srážek , které se prohnaly obcí. Jedna z ocelových lávek nevydržela nápor vody a naplavenin a musela být odstraněna. V tuto chvíli probíhá čerpání vody ze sklepů a garáží domů.

Krizový štáb vyhlásil stav nebezpečí

Liberecký kraj - Krizový štáb libereckého kraje vyhlásil kvůli povodním stav nebezpečí. Na území kraje operuje 86 jednotek hasičů a záchranářů, dva policejní vrtulníky a jeden armádní. Armáda posílá i těžkou techniku a obojživelná vozidla.

Povodně si začínají vybírat daně i na životech. V Dětřichově a Heřmanicích jsou dva lidé nezvěstní - spláchla je rozvodněná řeka. V České Lípě a v Raspenavě dva lidé zemřeli.

"Nejohroženější je Chrastava, Rasepnava a Frýdlant," informoval hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. "Celý frýdlantský výběžek je odříznutý." Kraj zvažuje spolupráci v rámci Euroregionu Nisa, přijet by tedy mohli i němečtí a polští záchranáři.

Povodí Labe uvádí, že přes přehradu Mlýnice se valí víc než tisíciletá voda. Přehrada ale drží. "Voda v Mlýnici už nepřetéká přes přehradu, situaci ale nadále monitorujeme," uvedl ředitel jabloneckého Povodí Labe Jaroslav Jaroušek. Přehrada Fojtka zatím také drží a voda se přes ní nepřelévá. Řeky Smědá, Nisa a Jeřice jsou na 3. stupni povodňové aktivity.

Integrovaný záchranný systém má prý prostředků, techniky i mužů dost, není ale jak se do postižených oblastí dostat. Silnice jsou zaplavené a zbývá jen jezdit lesními cestami nebo létat vrtulníky.

Policie, která se záchranáři, hasiči a armádou rovněž spolupracuje, především nabádá občany, aby do zatopených oblastí zbytečně nejezdili a ani se k nim nepřibližovali. Ztěžuje to práci záchranářů.

Firma a nadace nabízí pomoc

V Libereckém kraji nabídla pomoc postiženým povodněmi i firma SYNER. „První těžká technika směrovala ještě v sobotu do Hrádku nad Nisou. Snažíme se být v kontaktu se starosty postižených obcí Liberecka, abychom po opadnutí vody byli mezi prvními, kteří mechanizaci nabídnou,“ uvedl Martin Borovička, generální ředitel SYNER a pokračuje: „Lidem z vytopených domů jsme prostřednictvím starostů nabídli možnost bezplatného ubytování v jednom z námi provozovaných objektů, konkrétně v Hotelu Aréna v Liberci.“ Prvních osm občanů využilo této „střechy nad hlavou“ v sobotu v podvečer.

Právě pro lidi, kterých se povodeň bezprostředně dotkla je připravena pomoci také Nadace SYNER. Nejpozději do úterního rána má být zřízena nadační telefonní Linka pomoci, kam lze směřovat žádosti o jednorázovou finanční pomoc. Posuzování jednotlivých žádostí bude probíhat ve spolupráci se starosty. Aktuální informace v otázce pomoci ze strany společnosti SYNER a její nadace najdete na www.syner.cz.
8.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pervitin. Ilustrační foto.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Ilustrační foto

Ve Dvoře Králové přišli o hrocha. Zemřel dva měsíce od převozu

Život pod horami přibližuje poutavá expozice

Horní Branná - Návštěvníci krkonošské obce mohou v těchto dnech obdivovat zajímavou výstavu.

Semilské náměstí ponese Tigridovo jméno

Semily - U příležitosti stého výročí narození politika, novináře a spisovatele Pavla Tigrida vznikne v semilské části Podmoklice nové náměstí, které ponese jeho jméno. K pojmenování náměstí dojde při Dnech Pavla Tigrida 27. října, a to i za účasti rodiny žijící ve Francii.

Po bouřkách uklidí brigádníci i spolky

Trutnovsko - Zapnutím elektřiny problémy malých obcí nekončí. Lidé se starají o škody doma, na úklid čekají ale i veřejná prostranství.

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Trutnovsko, Pojizeří - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení