Účastníci věnovali pozornost historii česko–slezských vztahů v příhraničních oblastech Euroregionu Glacensis, přičemž v referátech upřednostnili problematiku Trutnovska a oblast Kamiennej Góry po roce 1945.

Během konference byly prezentovány sborníky, vydané k tématu v posledním roce trutnovským muzeem, a to hlavně 550 let Hrabství kladského a Pod Libavským sedlem. Konference se konala v rámci realizace mikroprojektu Historickým poznáním k užší spolupráci příhraničních oblastí Euroregionu Glacensis. „Naše dnešní akce konkretizuje všechny záměry, které v česko–polských vztazích máme,“ uvedl pro Deník předseda Vědecké rady Muzea Podkrkonoší Vladimír Wolf.

„Jako čeští a polští historici se na těchto setkáních snažíme posunout poznání dál. Letos přijelo šest polských historiků, situace v bádání se vyvíjí velmi pozitivně. Sborník Pod Libavským sedlem je výsledkem první etapy práce, kterou děláme pod patronací Euroregionu Glacensis,“ doplnil Wolf. Zároveň připomněl, že sborník vznikal rok, a ocenil i podporu města Trutnova. Konference se účastnil také starosta Ivan Adamec.