71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj regionální Deník

Vítejte v muzeu na Jizerce: v nejvyšší osadě hor

Jizerka v zimě.

Jizerka v zimě. Autor: Ludmila Caránková

10.2.2012 04:30

Pojizeří - Když jsem psala pozvánku k návštěvě muzea na Jizerce, padl zrovna v nejvýše položené osadě Jizerských hor teplotní rekord. Pokud je tento meteorologický termín výstižný pro hodnotu 36,5 stupňů Celsia.

Evě Novotné z Českého svazu ochránců přírody Jizerka, kterému muzeum v bývalé škole patří, to nijak zvlášť nevadilo. Průvodkyní se, stejně jako její kolegové, stává dobrovolně o víkendu a turistům představuje, jak se dřív na horách žilo. A že to byl život tvrdý, dokládá právě výstavní expozice. Otevřena bude právě tuto sobotu.

„Seznámíte se tu s historií osídlení a lidovým stavitelstvím. Prohlédnete si také řadu předmětů, které tehdejší obyvatelé používali k obživě a životu v horách. Třeba saně na svážení dřeva či lavice na výrobu šindelů,“ popisuje průvodkyně.

Děti si tu mohou zase vyzkoušet, jak se sedělo ve školní lavici za Rakouska-Uherska. Expozice přiblíží ale i přírodní zajímavosti této východní části Jizerských hor nebo historii slavných jizerskohorských pomníčků, kterou znáte z knížek Miloslava Nevrlého. Mimochodem, právě on se na podobě muzea z velké části podílel. Poznáte dějiny sklářské výroby, její tradice i současnost.

Zastavit se tu můžete třeba na výstavě fotografií a ohřát se při mrazivé túře na běžkách. Jizerka je příjemnou zastávkou třeba na trase z Kořenova do Kristiánova nebo na nedalekou Smědavu.

„Je to tak,“ usmívá se Eva Novotná. „V zimě sem zajíždějí běžkaři, v létě jsme cílem pro pěší nebo cyklisty,“ zve k prohlídce. S tím si ale musíte v bývalé škole proměněné na půvabné muzeum vystačit.

„Čaj lidem uvaříme, i když voda je tu problém, stejně jako záchod. Na něj chodíme sami jinam. Je to tu dost spartánské,“ dodává. Muzeum je otevřeno pouze od května do října. V zimě jen o některých víkendech. Přesto sem ročně zavítá na tři tisíce lidí.

Jana Švecová

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Do diskuse nikdo nevložil žádný příspěvek

CELEBRITY

Rath před poslanci: Můj život i kariéra skončily

Rath před poslanci: Můj život i kariéra skončily

Černá limuzína s majáčkem, ostří hoši v kuklách a další doprovodná vozidla. Transport Davida Ratha z… celý článek ›

Viděl ji u automatů, a tak Mareš prosí: Mami, zůstaň doma, dám ti peníze

Viděl ji u automatů, a tak Mareš prosí: Mami, zůstaň doma, dám ti peníze

Stejně jako má Leoš Mareš (36) zálibu v krásných ženách, jeho maminka si ráda zahraje automaty. „Občas… celý článek ›

Hadašová jako polonahá nevěsta, ale na svatbu s Bednářem chybí prachy

Hadašová jako polonahá nevěsta, ale na svatbu s Bednářem chybí prachy

Vidět Lucii Hadašovou (25) v takovém svatebním úboru, neváhal by Jaroslav Bednář (35) se svatbou ani… celý článek ›

Poplach! Zraněný Rosický stále nemůže hrát, léčba trvá pomalu

Poplach! Zraněný Rosický stále nemůže hrát, léčba trvá pomalu

Národní tým svírá nervozita. Zraněné lýtko Tomáše Rosického si vyžádá delší léčbu, než se očekávalo.… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz