Zástupci českých lyžařských areálů lákají na tuzemské lyžování a uvádějí, že před zimou investovaly 1,5 miliardy korun do modernizace a zlepšení služeb. Provozovatelé sjezdovek a vleků staví devět lanových drah, z nichž tři vznikají v nových střediscích budovaných „na zelené louce“.

Provozovatelé sjezdovek a vleků i tento rok dali peníze na další modernizaci českých zimních areálů, slibují ale, že do ceny lyžování se to takřka nepromítne. „Přestože v zimní sezoně dojde k navýšení cen energií a vláda avizovala možné navýšení DPH, ceny lyžování v českých lyžařských areálech zůstávají až na výjimky stejné,“ konstatoval Juračka.

Areál Špindlerův Mlýn, nejprestižnější český resort, slibuje pro nadcházející sezonu novinky v podobě nejrůznějších akčních slev. Slibovaného propojení jednotlivých lyžařských částí se ale návštěvníci „Špindlu“ ani letos nedočkají.

Na příchod zimy je připravena horská služba. Stejně jako loni nastoupí 110 profesionálních záchranářů, sloužit bude rovněž 400 dobrovolníků. I když se horské služby dotklo státní šetření a bude muset krátit výdaje, osazení jednotlivých stanic na českých horách se měnit nebude. Krácení rozpočtu se však může dotknout rekonstrukcí stanic horské služby.

Svaz provozovatelů lanovek a vleků ve spolupráci se společností Sitour letos již potřetí hodnotil vybavenost lyžařských areálů a uděloval jednotlivým střediskům značky kvality. Letos se kategorizace zúčastnilo 129 subjektů. Dvanáct z nich se umístilo v nejvyšší pětihvězdičkové kategorii, dalších 12 ve čtyřhvězdičkové kategorii a 44 provozovatelů lyžařských areálů získalo tři hvězdičky. Nejvíce, 51 subjektů, obsadilo dvouhvězdičkovou kategorii a devět zúčastněných získalo jednu hvězdičku.

V pětihvězdičkové kategorii v Krkonoších figurují například areál Špindlerův mlýn nebo SkiResort Černá hora, v Orlických horách Skiregion Buková hora Čenkovice - Červená Voda, v Jeseníkách Skiareál Bonera - Ramzová a na Šumavě Skiareál Lipno.