„Již v minulosti jsme měli obavy, že závody mají negativní dopad na životní prostředí,“ vysvětlil ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. V loňském roce ochranáři přírody cíleně sledovali vliv zvýšených průtoků po dobu konání závodů na rybí společenstva.

„Studie prokázala, že k poškozování ryb dochází. Musíme regenerovat nejen rybí populaci, ale i obojživelníky a ostatní živočichy, kteří jsou konáním závodů negativně ovlivněny,“ řekl Hřebačka a dodal, že se správa s organizátory závodů na tomto režimu dohodla. Za největší problém pořádaných závodů označují ochranáři horské přírody rychlý náběh i odeznění umělé povodňové vlny, ketrá se kvůli vodákům dosud každoročně na jaře vypouštěla z přehradní nádrže Labská.

„Vlna zanášela vodní organismy a ryby do míst, kde po rychlém opadnutí vody uvízly a uhynuly,“ popsal škody na rybí populaci mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Odborníci podle Drahného také zjistili výrazné devastační účinky extrémních průtoků na ryby, které jsou vázány na dno či jeho sedimenty.

„Jde například o chráněnou vranku obecnou. U některých ryb jsme po závodech zaznamenali mechanické poškození povrchu těla. Z těchto důvodů Správa KRNAP podmínila povolení výjimky tím, že je nutné zajistit postupný náběh i postupné odeznívání umělé povodňové vlny, která bude v souvislosti se závody vypuštěna z přehradní nádrže Labská. Na rozdíl od let minulých tak letos budou mít vodní organizmy poprvé šanci se přirozeně s opadávající vodou vrátit do hlavního koryta,“ přiblížil situaci ve Špidnlerově Mlýně Radek Drahný.

Samotné vodáky omezení, které vydali správci národního parku pochopitelně mrzí. „O rozhodnutí víme, v reprezentaci jsme o tom mluvili a je to samozřejmě škoda. Osobně tomu vůbec nerozumím. Dříve o výjimce bez problémů rozhodovalo ministerstvo životního prostředí, s novou legislativou přešla rozhodovací pravomoc na KRNAP.

Tím získaly mnohem silnější vliv i jiné lokální zájmové skupiny, kterým se závody zkrátka z různých důvodů nelíbí. Zájmy těchto skupin přitom s ochranou přírody mnohdy nemusejí souviset,“ komentoval zásadní změnu kajakářský reprezantant ČR ve sjezdu na divoké vodě Aleš Marek. Jarní vodácké závody na Labi mají mnohaletou tradici. Například právě Aleš Marek jel ve Špindlerově Mlýně poprvé na juniorském mistrovství světa už v roce 1996.