VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákopová válka mezi turnovskými školami pokračuje

Turnov - Zatímco jedni chtějí všechny „sestěhované" obory Integrované střední školy i Obchodní a hotelové školy zachovat v modernizovaném objektu v Alešově ulici, druzí trvají na výuce obchodního managementu, cestovního ruchu a hotelnictví v budově bývalých kasáren.

19.5.2017
SDÍLEJ:

O stávkující před budovou v Alešově ulici bylo postaráno. Někdo jim přinesl čerstvě upečené koláče, jiní dopravili tekutiny.Foto: Otakar Grund

Ta město k tomuto účelu přestavělo na přelomu milénia s finanční pomocí mecenáše B. J. Horáčka. Obě protistrany na sebe pálí salvy petic a tiskových prohlášení, vyzývají k jednání starostu Turnova Tomáše Hockeho i libereckého hejtmana Martina Půtu.

Páteční stávku zorganizovali zastánci bývalých ředitelek, Martiny Novákové a původní Mileny Lednejové. Podle nich je výuka naprosto všech oborů možná v objektu v Alešově ulici, který je v majetku kraje. „Dělali jsme přijímačky ve Zborovské ulici s tím, že prvního září tam nastoupíme. Najednou jsme přišli do auly a všichni jsme se stěhovali do Alešovky. Chtěli jsme zpět nahoru, ale smířili jsme se s tím. Ale pak jsme si v Alešovce na to zvykli, protože to máme blíž kvůli dojíždění a v druhém ročníku jsme si udělali i lepší vztah k zdejším učitelům, než k těm ve Zborovské. Proto tu chceme zůstat,“ řekla pro Deník studentka Kamila Junková ze Semil. „Proto tu dneska všichni jsme,“ přidala se hned necelá desítka ostatních.

„Sloučená škola je samozřejmě z ekonomického hlediska lepší. Mám dojem, že celý humbuk kolem tohoto problému dělá jen pár lidí, tedy jasná menšina. Původně jsem nastoupila na Zborovskou před šestnácti lety a po mateřské pak na Alešovku. Slučování škol mi tehdy přišlo z ekonomického hlediska jako naprosto logické. S bývalou ředitelkou Lednejovou jsem byla po celou dobu velice spokojená nejen jako s manažerkou, ale proto, že se mnou i s ostatními jednala vždy jasně a napřímo,“ tvrdila nám učitelka angličtiny, Lucie Francová.

ŘEDITELKA LEDNEJOVÁ BYLA PŘÍSNÁ

Mzdová účetní, Olga Kobrová, sloučením škol v jednu, vidí jako daleko větší šanci v tom, aby v současné době uspěla, neboť studenti během demografického vývoje ubývají. „Nová paní ředitelka (Eva Antošová, pozn. red.) vrazila klín mezi oba kolektivy ve Zborovské a Alešově, a proto už nedokážeme fungovat jako jedna škola. Chtěla jsem se s ní sejít, abychom si v počátku stanovily jasná pravidla toho, jak si představujeme hospodářský provoz školy. Dodnes k tomu ale nedošlo,“ tvrdí účetní.

Účastníci stávky turnovského starostu na radnici nenašli. V petici, kterou všichni podepsali, mimo jiné stálo, že …dnešní stávka je výsledek starostova působení na turnovskou veřejnost.

Podle ní by totiž nová ředitelka měla využít informace i dalších fundovaných lidí o škole, což se prý bohužel nestalo. „Když pak porušuje i zákony, dochází k těmto chybám,“ řekla jednoznačně. Škola by podle ní měla z hospodářského hlediska zůstat sloučená, protože studenti ubývají a velká škola může ekonomickým zvratům lépe čelit. „Mně se pod vedením ředitelky Lednejové pracovalo velice dobře. Ona totiž byla organizačně velice schopná. Fungovala ekonomika školy, je ale pravda, že některým lidem se na škole nelíbilo, protože Lednejová byla také přísná. Já jsem s tím ale problém neměla, protože jsem byla zvyklá svoji práci vykonávat svědomitě,“poznamenala účetní Kobrová.

OPTIMALIZACE ŠKOL SE NEPOVEDLA

„Nabízela jsem nové paní ředitelce, aby se seznámila s provozem školy ještě před tím, než bude jmenována. Jenomže ona o to nejevila žádný zájem. Udělala to nějakým způsobem, který sama uznala za vhodný. Nemohu proto posoudit, zda získala informace seriózní. Pak tvrdila, že jsme s ní odmítali spolupracovat. To není pravda,“ řekla zastupující ředitelka Martina Nováková. „V roce 2007 se začala dělat optimalizace středních škol.

V Libereckém kraji to postihlo řadu dalších a v Turnově tu naši. Hlavní důvod tady byl zřejmě to, aby Turnov získal budovu v Alešově ulici pro svoji školu základní. Jenomže ta budova byla v majetku kraje. Prošla velkou rekonstrukcí a vedení kraje se rozhodlo, že si ji ponechá. Více než pět set našich studentů se do ní vejde, takže vyžívání budovy ve Zborovské pro nás ztrácí smysl,“ soudí bývalá ředitelka Milena Lednejová.

O ŠKOLE SE ROZHODNE AŽ V SRPNU

„Důvodem celé stávky je žádost o mé odvolání z funkce, protože jsem údajně šikanovala některé kantory, ale to není pravda. Já jsem se na schůzce se zástupci kraje, jako zřizovatele, domluvila na tom, že do konce srpna vypracuji koncepci a další fungování školy. Tam představím, zda bude fungovat společně či se bude dělit,“ řekla nová ředitelka Eva Antošová. Další upřesnění ale odmítla. Několik desítek kantorů i studentů, kteří nadále požadují její odvolání, se vydali na turnovskou radnici, kde svoji písemnou žádost předali prostřednictvím podatelny nepřítomnému starostovi Tomáši Hockemu. Většina z nich je totiž přesvědčena o tom, že politické rozhodnutí zástupců kraje i města bylo špatné, protože se o dění na školách podrobně nezajímali. To vše pak vyústilo ve stav, který dnes bude velmi obtížné řešit.

Otakar Grund

Autor: Redakce

19.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

FOTBALOVÝ servis: Staré Buky vezou body z Dolní Kalné

Miminka z našeho regionu
7

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

„Hrát za reprezentaci nám dává hodně“

Trutnov - Maďarská Šoproň byla od 5. do 13. srpna dějištěm evropského šampionátu basketbalistek do 18 let. Češky patřily k favoritkám turnaje a až do semifinále svoji roli potvrzovaly. Nakonec se výběr trenéra Kena Scalabroniho musel spokojit se čtvrtou příčkou, když v závěrečných dvou duelech nestačil na Belgii a Francii.

Vyučil se ve vrchlabské Tesle, za holkama chodil s gramofonem pod paží

Vrchlabí - Vždy, když zpěvák a herec Josef Laufer zavítá do Vrchlabí, nese jeho návštěva kus sentimentu. Ve městě strávil tři roky, při kterých se vyučil v místní Tesle.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vojtěch Vlk: TranSpiRituals

Trutnov - V trutnovské Galerii UFFO se představuje fotograf Vojtěch Vlk na výstavě, která nese název TranSpiRituals.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení