To vše jsou obligátní dárky, kterými se obdarovávají zamilovaní na Valentýna. Mnozí příznivci tohoto, v Čechách novodobě slaveného svátku, však začínají hledat originálnější možnosti, jak se navzájem potěšit.

Darovací poukaz

Se zajímavým nápadem přišla letos Nadace Partnerství. „Místo kytky darujte strom,“ vybízí zamilované a poukazuje na darovací poukaz, který potěší a zároveň přispěje k výsadbě a ochraně stromů v České republice. Zájemci o tuto formu valentýnského dárku mohou vybírat mezi poukazy Stromek do krajiny v hodnotě dvě stě korun, Strom do krajiny za tisíc korun nebo Strom do města za dva tisíce korun. Všechny darovací certifikáty jsou vytištěny na recyklovaném papíře a stvrzeny vlastnoručním podpisem ředitele Nadace Partnerství Miroslavem Kundratou. Koupí darovacího certifikátu věnují dárci peníze Nadaci Partnerství, která jimi podpoří vybrané projekty výsadeb a ochrany dřevin.

Koupí darovacího certifikátu věnují lidé peníze Nadaci Partnerství. Ta jimi podpoří vybrané projekty výsadeb a ochrany dřevin. „Stromy a stromky pak vyrostou v alejích kolem cest, v parcích, obecních sadech, v zahradách škol a školek, zkrátka všude, kde chybí a jsou potřeba. Navíc je vysadí místní nadšenci, takže bude o jejich budoucnost dobře postaráno,“ vysvětlila za pořadatele Lenka Vodičková. Nadace Partnerství deklaruje, že věnuje na ochranu a výsadbu stromů plnou výši ceny certifikátů. „Za dobu existence jsme vysázeli desetitisíce dřevin. Pokud by se všechny seřadily za sebou, vznikla by dlouhá alej. Mohla by lemovat cestu z Brna až do Karlových Varů,“ dodala Lenka Vodičková. Darovací kupony jsou k dostání v sídle nadace nebo na //eshop.nadacepartnerstvi.cz v jejím internetovém obchodě.

Pojďte na Valentýna darovat krev

Trutnov – Svátek zamilovaných se kvapem blíží a Krkonošský deník přichází s transfúzním oddělením místní oblastní nemocnice se zajímavou výzvou. Pokud jste to ještě nikdy nezkusili, přijďte v úterý 14. února od 6.30 do 10 hodin darovat krev. Co pro to musíte všechno udělat? Je třeba, aby vám bylo 18 až 60 let, vážili jste minimálně 50 kilogramů, měli trvalé bydliště na území republiky, platné zdravotní pojištění a s sebou občanský průkaz nebo jiný průkaz totožnosti s fotografií. Ženy nemohou dávat krev v době těhotenství, kojení a 6 měsíců po porodu. Primářka transfúzní stanice Alena Kvardová říká. „Pokud chce člověk darovat krev, nesmí trpět žádným závažnějším chronickým onemocněním, například cukrovkou, epilepsií, autoimunním onemocněním střev či kloubů a podobně. Nesmí být závažný alergik na trvalé léčbě a nesmí ani v minulosti prodělat žádnou pohlavní chorobu. Dále nemohou dávat krev lidé, kteří v minulosti onemocněli infekční žloutenku typu B nebo C, nebo užívali drogy.“ Pokud tedy na trutnovskou transfúzní stanici v úterý s partnerem nebo partnerkou skutečně přijdete, nejprve vás lékaři vyšetří a poté odeberou 400 mililitrů krve. „Samotný odběr trvá maximálně deset minut, celkově na oddělení stráví dárci zhruba hodinu, záleží na tom, kolik se jich na stanici sejde,“ dodává primářka Kvardová. Po odběru se pak můžete těšit na malé občerstvení podle vlastního výběru a hlavně budete mít dobrý pocit z toho, že jste pro lidi ve svém okolí udělali něco dobrého.