Každý lichý rok se v místní části Čistá, přímo pod Černou horou, koná výstava zemědělské techniky Podhory. Nejinak tomu bylo i letos, respektive včera. Na sedmý ročník přijelo s nabídkou 34 firem. „Největší část patří horské a podhorské technice, kterou místní zemědělci potřebují k hospodaření. Nechybí však ani terénní vozidla, komunální technika, eko kotle a podobně,“ říká Vladimír Šimek z pořádající Okresní agrární komory Trutnov. V nabídce vystavovatelů však nechyběly také malé sekačky, potřeby pro stavbu oplocení, čtyřkolky, obuv a podobně.

Přehled o oboru

„Pro nás je důležité, aby zemědělci viděli, jaká technika se momentálně používá, a aby ji účelně a ekonomicky využívali pro své hospodaření. Pravidelným pořádáním výstav mají stálý přehled o novinkách a trendech v oboru,“ podotýká předseda představenstva OAK Vladimír Šimek. Současná zemědělská technika budí respekt rozměry, výkonem i vzhledem a vybavením. Kam spěje vývoj v tomto odvětví? „Především je snaha co nejvíce ubrat ruční práci. Pracovník je nejvíce nákladná položka v hospodaření,“ doplnil Šimek.

Slavnostního zahájení se zúčastnil také trutnovský starosta Ivan Adamec. „Kdo pracuje v zemědělství, tak je to pro něho více než zaměstnání. Mnohdy koníček či životní filozofie. I přes všechny problémy a nepříjemnosti, které chodí z Prahy či Bruselu, jsou ochotni dál ve svém oboru pracovat. A to drží zemědělství v České republice nad vodou. Vždycky jsem říkal, že největším protivníkem zemědělců je počasí. Poslední roky k tomu ale dodávám, že dalším nepřítelem jsou úředníci z Bruselu. Fandím zemědělcům v jejich nelehkém počínání a doufám, že jejich prestiž bude brzy mnohem větší a společnost dostatečně ocení jejich přínos pro nás všechny. A akce jako Podhory k tomu významně přispívají,“ řekl.

„Starosta Adamec přesně popsal situaci, kterou čeští zemědělci v poslední době zažívají. Před námi je období společné zemědělské politiky po roce 2013 a my se snažíme připravovaná pravidla nastavit tak, abychom permanentně netahali za kratší část provazu tak, jak je tomu dosud,“ doplnil viceprezident Agrární komory ČR Jindřich Šnejdrla.

Praktické ukázky

Vedle klasické prohlídky exponátů pořadatelé připravili i praktickou část. Návštěvníci mohli zhlédnout ukázky sklizně píce, mulčování i přísevu. Zpestřením dne byla ukázka práce tažného koně a westernového jezdění.

První Podhory pořádalo, z iniciativy starosty Zdeňka Krause, v roce 1999 tehdejší zemědělské učiliště Fořt. Po jeho zániku se funkce hlavního organizátora ujala trutnovská Okresní agrární komora.
. . .