Automobilový svět spěje k elektrickému pohonu. Ne sice úplně mílovými kroky jak ještě před pár lety někteří odborníci předpokládali, ale každopádně jde o nezvratný směr. Určitým přechodným krokem k takzvané čisté elektromobilitě jsou vozy s pohonem plug-in hybrid. Mají ve svých útrobách jak dostatečně výkonný elektromotor, který zvládne ve většině jízdních situací roztáčet kol zcela sám, ale také spalovací agregát.

Díky němu můžete pokračovat v cestě do zvoleného cíle i v okamžiku, kdy se vyprázdní baterie předem nabitá z rozvodné sítě. S klasickým bateriovým elektromobilem byste v tom okamžiku ztratili minimálně desítky minut času po připojení k nabíječce.

Mazda jde jinou cestou než konkurence

Plug-in hybridů začíná v nabídce automobilek zase přibývat. Nabízí je ovněž Mazda. Jak je pro tuto značku typické, jde minimálně v případě tohoto modelu trošku jinou cestou než konkurence. Jakožto výrobník elektřiny zde neslouží klasický zážehový, případně vznětový motor s válci, nýbrž Wankelův motor. V pouze jednom válci vykonává píst rotační pohyb. Jde o doplnění nabídky, elektrická verze, která je v Evropě dostupná již čtvrtým rokem, zůstává nadále k mání za stejnou cenu jako testovaný plug-in hybrid.

Obě verze vypadají zvenčí i zevnitř naprosto stejně. Pokud pominu označení na zádi, tak upoutá jen symbol motoru s rotačním pístem na předních blatnících.

Na zkoušený exemplář plug-in hybridní Mazdy MX-30 se podívejte do naší komentované fotogalerie.

Zůstala také karosérie bez klasického prostředního sloupku. Zadní dveře, které jsou užší než u jiných klasických aut, nemají vnější kliku. Otevřít je lze pouze v okamžiku, kdy jsou zároveň otevřená i dveře u řidiče.

Na druhou stranu, na zadní sedačky se pak dobře nastupuje. Někdo si toto řešení bude pochvalovat, jiný by se spíše přikláněl k tradičnějšímu řešení.

Stejné je to s ovládáním klimatizace. Běžné knoflíky či klávesové přepínače tady pro většinu vyhrazených funkcí nahradil speciální dotykový displej. Je to v kontrastu s hlavním multimediálním displejem, na kterém se jednotlivé funkce volí a potvrzují pomocí ovladačů na středové konzole. Ta je, mimochodem, dvoupatrová, přičemž spodní část slouží jako úložný prostor.

Interiér jinak vypadá velmi kvalitně a líbivě. Například volant je vyloženě hezký, potěší i sedačky s dostatečně dlouhými sedáky a opěráky a solidním bočním vedením.

Mazda MX-30 R-EV na Islandu:

| Video: Youtube

Nabíjejte a jezděte na elektřinu!

Zavazadlový prostor není z největších, ale potěší třeba tím, že je v něm klasická zásuvka na spotřebiče pracující s napětím 230 Voltů. Stejná je pak i pod palubní deskou v kabině.

O elektrickou variantu zatím moc velký zájem nebyl. Hlavně kvůli malé vysokonapěťové baterii a tudíž omezenému dojezdu do dvou set kilometrů. Navíc ani rychlost dobíjení nebyla bůhvíjaká.

Plug-in hybridní verze by mohla zaujmout širší spektrum motoristů. Vysokonapěťová baterie je ve verzi R-EV poloviční v porovnání s elektromobilem -  má kapacitu 17,5 kWh. Je tedy poloviční oproti té v elektromobilu. Jenže uvolněný prostor může zaujmout padesátilitrová benzinová nádrž. Pokud baterii úplně nabijeme a natankujeme „plnou“, pak lze počítat s reálným dojezdem cca 600 kilometrů. A to je ta hlavní a zásadní výhoda.

Plusy:
+ Vydařený design
+ Solidní dojezd
+ Dobré jízdní vlastnostiMínusy:
- Vyšší spotřeba benzínu
- Nízká maximální rychlost'
- Menší vnitřní prostor a kufr

Pokud máme nabito a zapneme plně elektrický mód, tak lze při plusových teplotách nad deset stupňů počítat ve městě s dojezdem osmdesát kilometrů a možná i sto. Spalovací agregát se roztočí pouze při opravdu prudkém sešlápnutí pedálu akcelerátoru. Nevydává však nějaký urputný ryk, spíše jen tak hučí.

Na jiných komunikacích než byly ty na území hlavního města, jsem pak jezdil převážně v hybridním režimu. Zpočátku auto také jede na elektřinu, ale když se vyčerpá něco přes polovinu elektřiny, tak začne auto postupně zapínat Wankel tak, aby úroveň nabití baterie zůstala stále mezi 40-50 procenty.

Mazda MX 30 R-EV je vůz do města

Ve výsledku se pak takto ujeté kilometry projeví spotřebou 8 kWh a 8 litrů benzínu. Pokud spěcháte a třeba na zatáčkovité silnici využíváte schopnosti dobře naladěného podvozku, pak musíte počítat dokonce se spotřebou 11 kWh a 11 litrů. To už rozhodně nevypadá na nízké provozní náklady. Závěr je proto jednoduchý – stejně jako plně elektrická je i tato Mazda MX-30 R-EV opět vozem hlavně do města.

Ale pokud se rozhodnete třeba jednou za dva týdny vyrazit z Prahy za babičkou do jižních Čech nebo na Moravu, nebudete se muset po cestě zdržovat dobíjením. Elektřinu lze navíc přímo na palubě vyrobit. K tomu pak slouží dobíjecí mód. Spotřeba benzínu je pak ale už opravdu hodně velká.

To samozřejmě platí i o jízdě na dálnici. I na těch tuzemských s rychlostním limitem do 130 kilometrů v hodině vás totiž v některých situacích, například při potřebě předjetí vozu jednoucího třeba sto dvacítkou, bude limitovat omezovač rychlosti nastavený na 140 kilometrů v hodině.

Základní technická data:

  • Karosérie: pětimístné pětidveřové SUV
  • Motory/Spotřeba: Plug-in hybridní systém/170 koní – 1,0 litru/17,5 kWh
  • Převodovka: automatická
  • Vnější rozměry: 4 395/1 795/1 566 mm
  • Rozvor: 2655 mm
  • Zavazadlový prostor: 366/1171 l
  • Max. rychlost 140 km/hod
  • Zrychlení 9,1 s
  • Ceny: od 949 000 Kč