Ani příliš malá, ani zbytečně velká. Tak by se dala jednoduše charakterizovat velikost zbrusu nového typu sportovně-užitkového vozu japonské Hondy.

Na to, jak vypadá zvenčí i zevnitř se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

Honda ZR-V se zařadila mezi poměrně velký model CR-V a spíše městský HR-V. V našich končinách se za jejího konkurenta dá pokládat například Škoda Karoq.

Na rozdíl od minulého desetiletí, kdy se automobilová část obřího japonského průmyslového koncernu snažila zaujmout zákazníky snad až trošku tuningovým designem, nyní razí trend umírněnosti. Ten je dozajista schopen oslovit širší spektrum motoristů, byť samozřejmě onen „wow efekt“ se už tak často nedostavuje.

Boční silueta je ale moc pěkná. Karosérie nevypadá vůbec krabicovitě jako mnohá jiná SUV, naopak plyne ladně od předního až po zadní nárazník. Tvar přední masky mi tak trošku připomíná řešení používané u jedné italské sportovní značky, vzadu jsou dominantou poměrně velká světla. Líbí se mi přiznané výfukové koncovky na obou stranách, přičemž do obou jsou skutečně přivedeny roury odvádějící plyny.

Na oficiální video upozorňující na nový model v nabídce Hondy se podívejte zde:

| Video: Youtube

Klidná atmosféra panuje také uvnitř. Jsem rád, že se lidé zodpovědní současných modelů Hondy ztotožňují s názorem, že bezpečnějším řešením (aby se neodváděla pozornost řidiče od sledování situace před čelním sklem) je zachování hardwarových ovladačů důležitých funkcí. A tak můžete hlasitost audia upravovat otočením knoflíku přímo na multimediálním displeji, klimatizace má klasické „čudlíky“ a režimy převodovky, motoru, parkovací brzda a podobně se ovládají tlačítky na centrální konzole. Je navíc chytře vymyšlená, takže pod tímto „velínem“ je ještě v dolním patře odkládací prostor.

Je zajímavé, že v tomto modelu nejsou k dispozici zajímavá „magická zadní sedadla“, které Honda umístila do řady jiných svých vozů. Ty zásadním způsobem zvyšují variabilitu nákladového prostoru, protože u nich je možno například i sedák vyklopit vzhůru. Je to dvojnásobná škoda, protože objem zavazadelníku se rozhodně nedá pokládat za nadprůměrný.

Na jízdu se budete těšit

Jinak ale rozhodně lze Hondu ZR-V považovat za rodinný vůz. To díky solidnímu prostoru na zadní lavici. Bez potíží se tady usadí dvojice přerostlých puberťáků a rozhodně si ani za podobně velkými rodiči vpředu neotlačí svá kolena a temena. Ti také nepochybně ocení dostatek dobíjecích USB portů v interiéru (napočítal jsem jich celkem pět).


Plusy:
+ Výborně fungující hybrid
+ Dobré jízdní vlastnosti
+ Tradiční ovládání důležitých funkcí

Mínusy:
- Malý kufr
- Vyšší cenovka
- Pouze jediná motorizace

Stejně jako v dalších autech uvedených na trh v posledních měsících touto automobilkou nemají zákazníci u vozu ZR-V možnost volby motorizace.

Vždy naleznou pod kapotou dvoulitrový atmosférický zážehový čtyřválec, který spolupracuje s dvěma elektromotory. K roztáčení kol se pak dá využít kombinovaný výkon 184 koňských sil a solidní točivý moment 315 Newtonemtrů, Ten zejména pak přispívá k pružné a pocitově svižné reakci na plynový pedál.

O tom, kdy auto jede na elektřinu, kdy na benzín a kdy na kombinaci obou těchto energií, rozhoduje samozřejmě elektronika. Vlastně to ale funguje tak, že ve městě se co nejvíce využívá elektřina získaná o chvilku dříve při rekuperačním brzdění a na dálnici se naopak práce téměř vždy chápe „spalovák“.

Řidiče těší hlavně to, že připojování a odpojování jednotlivých pohonných agregátů probíhá plynule a bez záškubů a při sešlápnutí pravého pedálu není (jako v případě některých konkurenčních hybridních vozů) slyšet ohlušující jekot.

Odezvu motorů na plynový pedál lze měnit pomocí přepínače jízdních režimů. K dispozici jsou módy Normal, Sport, Eco a Snow (sníh).

Plusové body sbírá tato novinka také za svoje jízdní vlastnosti. Ne, není to auto, se kterým byste chtěli zajet třeba na nějaký závodní okruh, ale v konkurenci dalších středně velkých SUV či crossoverů si vede velmi dobře. Pomáhá zadní víceprvkové zavěšení, přiměřeně velká kola s relativně vysokými bočnicemi (rozměr 225/55 R18) a dobře naladěné odpružení. Jízda na nerovné vozovce není „uhoupaná“, ale ani prkennná. Prostě, tak akorát.

Spotřeba je také velmi solidní. Svižně, ale přesto stále v mezích rychlostních limitů jezdící řidiči se v kombinovaném průměru s velkou pravděpodobností vejdou pod hranici šesti litrů. Díky tomu, že Honda ve voze zachovala poměrně velkou nádrž, se dá na jedno natankování ujet bez problémů přes osm stovek kilometrů.

Základní technická data:

Karosérie: pětimístný pětidveřový liftback

Motory/Spotřeba: Hybridní ústrojí 2,0/184 koní – 5,8 l/ 100 km

Převodovka: bezestupňová automatická

Vnější rozměry: 4568x 1898 x1620 mm

Rozvor: 2657 mm

Zavazadlový prostor: 390/1312 litrů

Max. rychlost: 173 km/hod

Zrychlení: 7,9 s

Ceny: od 939 900 Kč