Značka SsangYong patří letos na našem trhu k těm nejvíce rostoucím. Model Torres, který je novinkou, by měl její pozici ještě dále upevnit. Zatím sice u nás zákazníci budou převážně volit verzi s klasickým zážehovým agregátem, ale od příštího roku by měl být k mání i čistě elektrický pohon.

Torres svojí velikostí klidně může konkurovat i tuzemské Škodě Kodiaq. Po týdenním redakčním testu si dokonce troufnu tvrdit, že její design může zaujmout více než SUV vzniklé ve vývojových dílnách v Mladé Boleslavi.

Fotografie vozu ze všech úhlů i detaily exteriéru i interiéru najdete v naší komentované fotogalerii

Zatímco dřívější modely této korejské značky nevyvolávaly svými tvary nějaké zásadní emoce, u Torresu je to naprosto jinak.

Karosérie má na řadě míst ostré hrany, příď působí mohutně a sebevědomě. Bohužel ale design není tak úplně svébytný. Zejména příď tak trošku připomíná modely amerického Jeepu, přední světla, boční profil a překrytí posledního sloupku karosérie odlišně lakovaným plastem pak zase myšlenky z dílny Land Roveru.

A některé věci jsou tak trošku samoúčelné a lehce matoucí. Zejména to platí o zádi, kde více vpravo umístěné madlo evokuje možnost otevírání pátých dveří do strany a vypouklina zase tamější umístění rezervního kola. Ani jedno není ale pravdou. Ve vypouklině není nic a dveře se otevírají klasicky nahoru. Tento způsob umístění kliky je navíc problematický pro leváky.

Naopak některé detaily jsou pro změnu chytré. Třeba červený plastový obdélníček na předním nárazníku je vlastně krytka otvoru pro zašroubování tažného oka. Když pak budete potřebovat odtáhnout, odpadne zmatené běhání kolem vozu, případně listování v návodu k obsluze.

Interiér je digitální. To znamená, že za poněkud zvláštně tvarovaným volantem najdete úzký displej zobrazující přístrojové ukazatele, uprostřed palubní desky ční do prostoru multimediální displej a pod ním se nachází ještě další obrazovka určené pro dotykové ovládání klimatizace.

Ikonek je na ní trošku moc a pro řidiče, který například chce upravit směr proudění vzduchu z ventilačních otvorů nebo zesílit či zeslabit vyhřívání sedaček, to znamená přeostření zraku a poměrně obtížné zaměřování prstu na některý symbol.

Výbava je velmi solidní, zpracování interiéru na velmi dobré úrovni a nechybějí pěkné designové detaily.

Místa je uvnitř opravdu dostatek

Silnou stránkou Torresu je určitě prostornost. Vpředu se na širokých křeslech sedí velmi pohodlně, vzadu si velmi pohodlně sednou také lidé, kteří dorostli třeba až na 190 centimetrů.

Za nimi je pak solidně dimenzovaný zavazadlový prostor, pod jehož podlahu lze uložit dojezdové kolo. Zadní opěradla, která jsou bohužel rozdělena pouze v poměru 60:40, čímž zmenšují možnost variability interiéru, lze sklopit do roviny s podlahou kufru. Pokud vám tedy na cestě dojde palivo, můžete si klidně uvnitř zdřímnout a počkat tak na příjezd kamaráda s kanystrem.

Plusy:
+ Zajímavý vzhled
+ Prostornost
+ Poměr cena/výbava

Mínusy:
- Vyšší spotřeba
- Ovládání funkcí pouze na displejích
- Pouze jediná motorizace

Tato zmínka o prázdné nádrži není jen tak samoúčelná. Do Torresu jde totiž natankovat pouze padesát litrů benzínu a vzhledem k tomu, že spotřeba vozu není i podle papírových technických dat úplně nízká, podobná situace by někdy nastat mohla.

Do Torresu se montuje pouze jeden jediný typ pohonné jednotky, kterým je přeplňovaná čtyřválcová zážehová patnáctistovka. I ve verzi s pohonem pouze předních kol a manuální převodovkou má z nádrže podle oficiálního měření ubývat 7,9 litru každých sto kilometrů. Namontování automatické šestistupňové převodovky přidává k této hodnotě dalších téměř šest desetin a při volbě pohonu všech kol v kombinaci se samočinným převodovým ústrojím už spotřeba i oficiálně překoná hodnotu devíti litrů. V praxi pak musíte podle stylu jízdy, zatížení vozu a terénu počítat ještě s přídavkem dalšího litru až dvou.

Jízda samotná, pokud nejste řidičem, který se snaží jezdit sportovně s každým autem a na každé silnici, je velmi příjemná. Podvozek zajišťuje dostatečný komfort při překonávání běžných nástrah na silnici a současně poskytuje i jistotu, pokud třeba náhle potřebujete změnit směr. Motor působí živě, převodovka s ním ochotně spolupracuje a není třeba jí napovídat pomocí pádel u volantu.

Jen na dálnici už zvuk agregátu pracujícího ve vyšších otáčkách proniká do kabiny v trošku větší míře než je všem milé a rovněž aerodynamický svist by měl být lépe odflitrován.

Základní technická data:

  • Karosérie: pětimístné pětidveřové SUV
  • Motory/Spotřeba: zážehový čtyřválec 1,5 /163 koní – 7,9-9,1 l
  • Převodovky: šestitupňová manuální, šestistupňová automatická
  • Vnější rozměry: 4700 x 1720 x1890 mm
  • Rozvor: 2680 mm
  • Zavazadlový prostor: 839 l
  • Max. rychlost: 191 km/hod
  • Cena: od 659 900 Kč