Mezi velkými SUV, která si zachovávají solidní terénní schopnosti, nabízí Land Rover Defender snad největší paletu různých verzí. Můžete mít tři varianty délky - od třídveřové karoserie 110 až po rodinný autobus v podobě 130, který usadí osm lidí. A můžete mít také širokou škálu motorizací, ať už je řeč o silných a přitom hospodárných naftách, výkonných benzinech nebo nízkoemisních plug-in hybridech.

Absolutním vrcholem nabídky je pak motorizace dnes už téměř nepatřičná - pětilitrový osmiválec s kompresorem, značený P525. Právě s tím jsme se měli možnost krátce projet po klikatých silničkách Gutensteinských a Türnitzských Alp, a to v karosářské verzi 110. Největší sto-třicítka by měla být s osmiválcem dostupná někdy v příštím roce. 

Prohlédněte si - a poslechněte! - Defender V8 v následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Nenápadné odlišnosti

Zkraje se samozřejmě nabízí otázka, k čemu je dobré mít ve velkém terénním autě dunící V8 s 525 koňmi, a hned si na ni taky můžeme odpovědět, že absolutně k ničemu. Požitek je to však ohromující, a kdo miluje ostrý zátah provázený jadrným zvukem, žádný další důvod nepotřebuje. 

Jeep Wrangler
Jeep Wrangler přijde do Česka s benzínovým motorem. Možná už naposledy

Vrcholný Defender se nesnaží podbízet okatým, prvoplánovým stylingem. Rozeznat ho od  ostatních verzí si naopak vyžádá bystré oko a cit pro detail. Prozradí ho jen černé dvaadvacítky Gloss Black a malá plaketka V8 na boku, napoví také pouhé dva odstíny laku, s nimiž je tahle specialita dostupná - Santorini Black a Carpathian Grey.

Stejně drobné odlišnosti najdete v kabině, i když jednu z nich budete mít v ruce neustále. Jedná se o volant potažený Alcantarou, jehož sametového povrchu je radost se dotýkat. Příslušnost k tomu nejlepšímu, co jméno Defender nabízí, hlásají také řadicí pádla pod volantem, která k žádné jiné motorizaci nedostanete. Jinak je interiér stejný jako u ostatních variant - vkusný, kvalitní, intuitivní a samozřejmě prostorný. 

Na silnici králem

Studený start okamžitě ohlásí, s kým máte tu čest. Ze čtveřice výfuků vyjde krátké hromobití, načež se motor ustálí v tónině tlumeného bublání. Není to teatrální jekot, jaký známe od amerik, spíš výraz sebevědomé a klidné síly. Právě zvuk, na který snadno vzniká závislost, vás bude provázet stále. To je dobré si uvědomit, pokud máte v plánu auto používat i jako rodinný přepravník na delší vzdálenosti. Skutečnost je totiž taková, že ne všichni pasažéři musí všudypřítomný hukot ocenit. 

Ilustrační snímek
Euro 7 schváleno v mírnější podobě. Co to znamená pro řidiče a automobilky?

Totéž koneckonců platí i o rychlé jízdě v zatáčkách, kterou si s V8 Defenderem můžete bez potíží dovolit. V systému Terrain Response pro ni dokonce najdete speciální režim Dynamic. Osmiválec je sice se svými 2600 kily ze všech Defenderů nejtěžší, má však úměrně k výkonu tužší podvozek s vylepšenými stabilizátory i výkonnější brzdy, o menší náklony karoserie se pak stará systém Yaw Controller. Ne že by byl osmiválcový Defender nějaký sporťák, ale hnát tu obří masu vpřed obscénní rychlostí je mimořádný zážitek. 

Největší show samozřejmě auto předvede při jízdě rovně vpřed. Reakce na plyn je blesková, nástup výkonu lineární bez turbokopance a nesmíme zapomenout na zvukový doprovod, otáčející hlavy kolemjdoucích v širokém okolí. Z nuly na stovku se Defender V8 dostane za 5,4 vteřiny, maximálka je na hodnotě 240 km v hodině (tu jsme si v Rakousku z pochopitelných důvodů nevyzkoušeli). Nejspíš nikoho neudiví, že jízdním výkonům odpovídá i spotřeba. Papírová hodnota zní 14,4 litru, na tu se však dostanete jen při klidné jízdě. Vystačíte si s ní zrovna u tohoto auta? To posuďte sami…

Mimo alfalt se neztratí

Ostré silniční ladění si pochopitelně vyžádalo mírné kompromisy v terénu, překvapivě ale nikterak zásadní. Jedním z choulostivých míst jsou dle očekávání obří dvaadvacítky, které si nebudou moc dobře rozumět s kameny a neposkytnou tlumení navíc, které se na nerovném povrchu hodí. Mimo zpevněné cesty nevyužijete ani tužší podvozek a bryskní reakce plynového pedálu. Přesto i v této verzi Defenderu dřímají schopnosti všech správných Land Roverů.

Nechybí výškově nastavitelný podvozek, redukční převodovka a samozřejmě nepřekonatelný Terrain Response II, který si poradí s různými druhy povrchů i zcela automaticky, bez řidičovy pomoci. Kromě kontroly prokluzu jendotlivých kol dokáže regulovat třeba i dávkování točivého momentu nebo převod řízení.

Volkswagen Tiguan
Volkswagenu Tiguan zůstaly čtyřválce, přináší ale mnoho novinek

V soukromém areálu uprostřed lesa, jehož součástí je i motokrosová trať, jsme si vyzkoušeli, že Defender zůstává Defenderem bez ohledu na motor, velikost či datum „narození“. Mimochodem, noční jízda terénem je mimořádně zajímavý zážitek. 

Poslední parametr, jejž bude třeba vzít v úvahu, je cena. Coby vrchol nabídky si Defender P525 může dovolit sebevědomou startovní cenovku 3 668 551 Kč, rozhodnete-li se pro speciální Carpathian Edition, bude to dokonce 3 864 924 Kč. Je pravda, že připlácet už můžete jen za drobnosti typu WiFi nebo paket pro kuřáky, stále se však jedná o nemalou částku. Touha po jedinečném stroji, který navíc nezůstane v nabídce věčně, ji ale zřejmě dokáže ospravedlnit.