VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalá účetní ukradla obci půl druhého milionu, dostala podmínku

Trutnov - Senát okresního soudu v úterý vynesl verdikt nad bývalou účetní Obecního úřadu vHorním Maršově Renatou Kosovou.

13.2.2008
SDÍLEJ:

Renata Kosová čeká na rozsudek.Foto: DENÍK/Tomáš Plecháč

Za trestný čin zpronevěry byla odsouzena ktříletému vězení. Jde však otrest podmíněný snejvyšší, pětiletou zkušební lhůtou. Vní musí odsouzená Kosová plnit přísné podmínky soudního dohledu a podle svých sil během této doby uhradit obci způsobenouškodu.

Kosová byla žalována že od 28.dubna roku 2004do 9.března 2007jako účetní Horního Maršova převedla postupně zúčtu horské obce na svůj soukromý účet částku 1milion 549tisíc korun. Dopustila se tím trestného činu zpronevěry podle paragrafu 248/1, 3C trestního zákona. Před senátem okresního soudu včera vypovídalo dvanáct pozvaných svědků. Kromě členů kontrolního výboru, zaměstnanců úřadu a účetního externisty, který transakci náhodou odhalil, vypovídal ibývalý starosta obce Petr Kučera.

„Na nesrovnalosti přišel externista, až když účetní onemocněla. Nejdřív objevil částky odesílané pomocí bankovního účetnictví za zhruba 100tisíc korun. Na základě toho jsme provedli hloubkovou kontrolu, která objevila další úniky až do zmíněné výše. Na účetní jsme podali trestní oznámení. Vté době byla vpracovní neschopnosti. Když jsem jí otrestním oznámení informoval, přijela, vrátila nám ze zpronevěřené částky necelých 120tisíc korun a přistoupila na rozvázání pracovního poměru dohodou,“ vypovídal Kučera.

Na otázku soudu jak je možné, že se na únik peněz nepřišlo, odpovědět nedokázal. Připustil, že ho celá záležitost vočích občanů poškodila, a proto zfunkce loni odstoupil. Na renonc vobecním účetnictví nepřišli krajští auditoři ani kontrolní a finanční výbor obce. Všichni svědci vypovídali, že oudálosti se dozvěděli až od starosty Kučery, který jim defraudaci oznámil na mimořádném jednání zastupitelstva. Všichni hovořili rovněž otom, že Kosová nadměrně pila alkohol.

Ikdyž ženě hrozilo vězení od dvou do osmi let, nakonec vyvázla spodmínkou. „Senát vzal vúvahu doznání, vrácení části škody, zdravotní stav obžalované, která je podle znaleckého posudku závislá na alkoholu. Ale také to, že vobci nefungovaly správně kontrolní mechanismy, které by zabránily páchání tak závažného a promyšleného trestného činu,“ vysvětlila verdikt předsedkyně senátu Pavla Novotná. Rozsudek nabyl právní moci, státní zástupce iobhajoba se vzdali práva na odvolání.

Externí účetní, který Renatu Kosovou loni zastupoval vjejí nemoci, přišel na nesrovnalosti vhospodaření obce hned druhý den po svém nástupu. „Byl jsem do Horního Maršova pozván, abych pomohl. Předtím jsem dlouho nedělal rozpočtovou, takže jsem si pečlivě prostudoval účetnictví vobci za tři měsíce zpátky, abych si osvěžil vše vpaměti,“ uvedl vrozhovoru pro Deník Michal Voříšek. „Rozhodně jsem nic cíleně nehledal. Jen jsem chtěl vědět, jak obec účtuje. Nehrála tam jedna částka, kterou předchůdkyně nestihla zamaskovat. Částka nebyla vypárovaná a účetní ji nestihla zaúčtovat tam, kde byly velké pohyby, tedy například faktury za opravy nebo služby. Později se vhloubkové kontrole zjistilo, že to tak tři roky běžně dělala. Rozhodně mi přišlo divné, že se něco takového mohlo dít,“ uvedl Voříšek.

Rozhovor sbývalým starostou obce Petrem Kučerou:

Někteří svědci při soudním líčení uváděli, že bylo možné obstavit majetek Renaty Kosové už vdobě zahájení trestního stíhání. Co vy na to? „My jsme udělali vše, co jsme mohli vsouladu se zákonem. Radil jsem se sadvokátem, informoval jsem se přesně, co můžeme a co ne. Žádné jiné kroky nebyly možné.“

Prý přišel dopis od právníka, kde bylo napsáno, že obstavit majetek Kosové lze. „Znovu musím říct, že to, co jsme udělali, jsme udělat mohli. Ostatní je slovíčkaření. Majetek nelze obstavit, když ten člověk není odsouzen.“

Některým lidem se nelíbí, že jste žalované dal výpověď dohodou, místo aby musela odejít zúřadu na paragraf pro hrubé porušení pracovní kázně. „Tento paragraf by šlo použít, pokud by byla účetní vpráci. Ona však byla na neschopence, tedy vochranné lhůtě. Proto jsem volil dohodu. Lidé, kteří zde vypovídali, se vůči mě otočili tehdy zády.“

Proto jste zfunkce starosty odešel? „Ano, protože snimi není možná spolupráce.“

Ty peníze přinesla Renata Kosová sama? „Ano, přinesla na úřad hotovost sama od sebe.“

Jaký trest byste si představoval pro bývalou účetní? „To nechám na soudu. Nepřísluší mi to.“

Odpustil jste jí? „S tím se budu muset srovnat. Ale hlavně se musím srovnat sám se sebou. Paní Kosová je mi celkem už lhostejná. Pořád však myslím na to, že jsem přece jen mohl na něco v účetnictví přijít sám.“

Dodatek: Starosta Petr Kučera opustil zdůvodu celého případu post. Následně na to se rozpadlo vobci i zastupitelstvo. Mimořádné volby se budou konat 29. března.

Dočasně zvolený starosta Horního Maršova Ladislav Licek, který vesnici do voleb řídí, po vynesení rozsudku připustil, že obec bude usilovat o exekuci majetku Renaty Kosové. „Na základě soudního rozhodnutí je naší povinností bude získat zpátky zpronevěřené peníze exekucí majetku. O postupu budeme jednat správníkem obce,“ řekl Licek.

Autor: Jana Mudrová

13.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poslanec Zdeněk Ondráček
AKTUALIZOVÁNO
2

Ondráček nebyl zvolen do čela komise pro GIBS. Chybělo mu devět hlasů

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Stacionář rozšiřuje služby, hitem je cvičný byt s vařením a žehlením

Trutnov - Službu pro dvě nové cílové skupiny umožní již zanedlouho Stacionář mezi mosty Trutnov.

Horňák cup rozehraje jubilejní desátý ročník

Trutnov – Pátečním podvečerem po roce znovu začnou boje o celkové prvenství na populárním turnaji v malé kopané, který už roky nese název Horňák cup. V tělocvičně při ZŠ Mládežnická v Horním Starém Městě půjde letos o jubilejní 10. ročník turnaje.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Trutnovský Jeschke vynuloval lídra. Vrchlabí otáčelo skóre

Vrchlabí, Trutnov – Můj dům, můj hrad. Toto známé klišé platilo ve všech duelech 25. kola II. ligy. Vedle duelů s podkrkonošskou stopou ještě Řisuty přehrály Bílinu vysoko 7:2.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT