Na koronavirová čísla lze pohlížet mírně optimisticky. Naznačují, že bychom se v nejbližší mohli době přehoupnout přes vrchol aktuální vlny koronavirové pandemie.

Konkrétně: takzvané základní reprodukční číslo R se dostalo pod hodnotu 1, což znamená, že každý pozitivně testovaný Čech nakazí méně než jednoho dalšího člověka.

A aktuální čísla nově nakažených koronavirem začínají ve srovnání s minulým týdnem klesat. „Jsme v bodě zlomu,“ zhodnotil včera pro Český rozhlas aktuální situaci i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Plné nemocnice

Nicméně nemocnice, z nichž řada je v současné době na na hraně kapacit, se budou ještě několik dalších dní plnit lidmi, kteří nezvládnou boj s covidem sami doma.

Zátěž nemocnic by s vysokou mírou pravděpodobnosti ale měla začít klesat příští týden. Nemusí se to však týkat všech regionů, jelikož se koronavirová vlna přesunuje ze západu země na Moravu.

Češi se „zavřeli“ doma

Z dat společnosti Google vyplývá, že Češi po vyhlášení uzávěry okresů a zpřísnění dalších opatření od začátku března skutečně omezili svůj pohyb mimo domov.

Zatímco v pátek před lockdownem byli na pracovišti o 29 procent méně oproti běžnému stavu, minulý pátek přítomnost klesla o dalších pět procentních bodů. Stejně tak lidé omezilii cestování městskou hromadnou dopravou či vycházky po parcích.

Provoz na dálnicích v první den po zavedení uzávěry okresů klesl zhruba o patnáct procent, vyplývá i z údajů Ředitelství silnic a dálnic a policie.

Ze západu na východ

Při pohledu do jednotlivých okresů se ukazuje, že se situace zlepšuje především na západě republiky, který byl v minulých týdnech postižen nejvíce. Ale problém se zčásti přelil na východ republiky.

Snížení počtu nově nakažených ve srovnáním s koncem února nyní vykazuje dvaačtyřicet okresů. Naopak v pětatřiceti z nich se za posledních deset dní situace zhoršila.