Mezinárodní folklorní festival 
KDY: do 21. srpna
KDE: Červený Kostelec

V Červeném Kostelci se v těchto dnech koná 68. ročník mezinárodního folklorního festivalu. Pozvání letos přijaly soubory nejen z Česka a Slovenska, divákům se představí také Poláci, Portugalci i soubor z Kapverdských ostrovů.

Například z jihozápadních Čech přijel Soubor písní a tanců Jiskra, v jehož repertoáru jsou lidové písně a tance v Plzeňska, Žinkovska a Chodska.

Kulturní dědictví oaxacanských národů předvede soubor Ballet Folklórico Tradicional del Estado de Oaxaca z Mexika. Soubor se věnuje tancům, které identifikují každou etnickou skupinu vnitrozemního státu Oaxaca.Soubor Bawtuquinhas PBS pak divákům ukáže vliv rytmů a zvuky afrických bubnů v hudbě. Zejména rytmy, které vznikly ze setkání Evropanů a Afričanů na Kapverdských ostrovech, odkud pochází.

V sobotu se ve festivalovém areálu otevře řemeslný jarmark, dílny pro děti i dospělé a dětská herní zóna. Od pěti zahraje kapela Klapeto a od sedmi večer vyvrcholí celý festival galapředstavením všech zúčastněných souborů.Podrobnosti o programu naleznete na www.folklorck.cz

Poznejte historický Hradec Králové
KDY: 20. srpna od 10 hodin
KDE: Hradec Králové

Tříhodinová prohlídka Hradce Králové od středověku po první republiku. Objevíte kouzlo starého města a jeho staveb. Akce je vhodná pro milovníky architektury, letitých staveb a zákulisních informací, které se jinde nedočtete. Uvolněte se a nechte se vtáhnout do jedinečné atmosféry architektem Gočárem na exkluzivní historické prohlídce kombinující divadelní představení a osobní rozvoj. Sraz je v 10 hodin u Bílé věže. Prohlídka je určená pro osoby starší 12 let.

Splašené trubky
KDY: 20. srpna od 8 do 22 h.
KDE: Habřina


Závod motocyklů zn. JAWA (Pionýr, Stadion, Babeta, Pařez) pod názvem „Splašené trubky“ se koná už po jedenácté. Můžete se těšit i na občerstvení, doprovodný program a od 18:00 zahraje hudební skupina Filoména.

Festival Artu Kus
KDY: 19. - 21. srpna
KDE: Trutnov, Bojiště
ZA KOLIK:

Festival i letos nabídne divákům souboje ve slam poetry v čele s moderujícím soutěžícím a soutěžícím moderátorem Anatolem Svahilcem, několik divadelních představení, videomappingové projekce i pestrý multižánrový hudební program. Festival Artu Kus si užije každý, kdo je zvídavý a kreativní. Podrobný program najdete na www.artukus.cz/program.

Královédvorský den piva slibuje i muziku a soutěže
KDY: 20. srpna
KDE: Dvůr Králové nad Labem

Pátý ročník slibuje 10 hodin skvělých hudebních vystoupení, soutěží o ceny, prezentací piv, dobrého jídla a pití. Vystoupí kapely Škwor, Wishmasters, Rimortis, PurpleMania a AC/DC Tribute. Akce se koná na Masarykově náměstí a začátek je naplánovaný na hodinu po poledni.

Historické odpoledne
KDY: 20. srpna ve 13 hodin
KDE: Náchod
ZA KOLIK: 100 korun, děti do výšky meče (1 m) zdarma

Historický spolek Antares a TJ Sokol Náchod pořádají ve venkovním areálu sokolovny 6. ročník Historického odpoledne. Uvidíte šermířská vystoupení, ohnivou show, zábavu pro děti. Účinkují Antares, Novus Origo, Servus Bellum a Metanoon.

Letní Vánoce - memoriál Míry Formana
KDY: 20. srpna od 15 hodin
KDE: Borová

Sbor dobrovolných hasičů Borová zve do areálu kulturního domu na 35. Letní Vánoce memoriál Míry Formana. Na co se můžete těšit? Například na interaktivní zábavnou show pro děti Vosa jede, na čertovsky mikulášskou nadílku a od 20 hodin vystoupí skupina Zeus. Nebude chybět štědrovečerní menu a vánoční punč. Za vstupné zaplatí dospělí 80 korun, školáci a důchodci polovinu.

Sobotecký jarmark a festival řemesel
KDY: 19. - 20. srpna
KDE: Sobotka

Po skoro dvouleté pauze se můžete těšit na unikátní festival plný hudby, divadel, jídla, pití a hlavně řemesel v srdci Českého ráje Tradiční páteční rozjezd i s hudebním doprovodem je samozřejmostí. Vystoupí Hajlej Revival, Seven, Wooden Ships. V sobotu vystoupí Thom Artway, Táboranka, Lollipopz, Krless, Argema, Anna Julie Slováčková a AURA, Electric Therapy.

Jízdárna Fest
KDY: 19. a 20. srpna
KDE: Rychnov nad Kněžnou

Čtvrtý ročník festivalu Jízdárna Fest se koná opět v krásném prostředí zámeckého parku v Rychnově nad Kněžnou. Kromě hudebních vystoupení populárních zpěváků a kapel (Mirai, Tomáš Klus, Jelen, Pavel Callta, UDG, Jakub Děkan a dalších) je to víkend plný aktivit a zážitků. Čekat na vás budou tvořivé dílničky, workshopy, setkání s kapelami, ale především pohoda, krásné prostředí a kupa další zábavy.

Vernisáž výstavy Obrazy plné moře
KDY: 20. srpna v 17 hodin
KDE: Jaroměř - Josefov

Umělecká kolonie Bastion IV  zve na vernisáž výstavy Obrazy plné moře v galerii Alexandra Bezuglova https://www.facebook.com/alexandr.bezuglov.Výstava představuje malířské ztvárnění různých podob moře.

NovoMěstský Tuplák - léto budiž pochváleno
KDY: 19. srpna v 16:30 až 20. srpna 22:00 hodin
KDE: Nové Město nad Metují

3. ročník charitativních pivních slavností v Novém Městě nad Metují. Opět se bude pomáhat MŠ a ZŠ speciální NONA o.p.s.. V pátek vystoupí legendární kapela Abraxas.

Sraz vozů značky Škoda 1203
KDY: 19. - 21. srpna
KDE: autokemp v Dolní Kalné

Již 22. ročník srazu těchto kdysi velmi populárních vozů se uskuteční o tomto víkendu 19. - 21. srpna v Dolní Kalné v místním autokempu. K vidění budou různé verze, od sanitek, pohřebních vozů, hasičů, valníků, dodávek, mikrobusů, prodloužených a obytných verzí až po třeba vysokozdvižné plošiny. Po pátečním příjezdu se večer od 19 hodin sejdou všichni u VIDEOSTOPU, kde bude téma jediné vozy Škoda 1203. V sobotu od 10.30 hodin je na programu burza náhradních dílů, ve 13 hodin pak kolona zhruba 70 aut vyrazí z autokempu na spanilou jízdu na vrchlabské náměstí, kde proběhne od 14 hodin přehlídka těchto krásných automobilů i pro vrchlabské občany. Po návratu ze spanilé jízdy vystoupí od 16.30 hodin na dolnokalenském koupališti valašský silák Železný Zekon, který předvede hodinovou šou plnou síly, odvahy, napětí, adrenalinu a humoru. Diváci uvidí trhání řetězů a ocelových lan, ohýbání železných tyčí, tahání automobilů a další kousky. Večer od 19 hodin pak zahrají místní kapely Megaděs a VS Band.

Výstava hub
KDY: 19. a 20. srpna
KDE: Trutnov

Trutnovský mykologický kroužek a Muzeum Podkrkonoší v Trutnově zvou na výstavu hub spojenou s mykologickou poradnou. Obojí se koná v pátek a sobotu 19. a 20. srpna v muzeu, a to vždy od 8 do 18 hodin.

Zlato, jak ho (ne)znáte
KDY: 20. srpna od 9 do 12 hodin
KDE: Rtyně v Podkrkonoší
ZA KOLIK: 30 korun za osobu.

Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší zve děti i dospělé na zábavné dopoledne na téma Zlato, jak ho (ne)znáte. Dozvíte se, kde se dá zlato v České republice i v našem regionu nalézt, kde a jak se používá a na závěr si můžete zkusit nějaké to zlato narýžovat.