Předchozí
1 z 11
Další

Zámek Opočno

Zámek OpočnoZámek OpočnoZdroj: Deník/Michal Fanta

Už před Velikonocemi poprvé otevře druhé patro renesančního zámku v podhůří Orlických hor s novým prohlídkovým okruhem. Reinstalací prošlo i první patro zámku, přibližující osudy členů rodiny Colloredo-Mannsfeldů.

Zámek Konopiště

Zámek KonopištěZámek KonopištěZdroj: Deník/Zdeněk Kellner

Zajímavostí sezony v posledním sídle následníka rakousko-uherského trůnu, arcivévody Františka Ferdinanda d'Este, bude navrácený vzácný štít zámku Konopiště, který za války ukradli nacisté. Novinkou jsou prohlídky Šlechtické zábavy a slavnosti, lidé uvidí, jak trávila aristokracie volný čas.

Zámek Uherčice

Obnova severního křídla zámku Uherčice na Znojemsku stála 130 milionů korunObnova severního křídla zámku Uherčice na Znojemsku stála 130 milionů korunZdroj: se souhlasem NPÚ/Ondřeje Pochyly

Od začátku dubna láká na novou prohlídkovou trasu. Památkáři obnovili část interiérů, které byly stavebně upraveny v první polovině 19. století, včetně banketního sálu. Úpravy v devatenáctém století byly dokončeny v době, kdy vlastnil zámek důležitý osvícenec a sběratel umění kníže Odoardo Collalto et San Salvatore. Privátní prostory uvidí lidé vůbec poprvé od zpřístupnění památky veřejnosti v roce 1996.

Klášter Sázava

Sázavský klášter objektivem čtenáře.Sázavský klášterZdroj: se svolením Bohuslava Vtípila

Poslední možnost prohlédnout si prostory neorenesanční věže a gotického sklepení mají návštěvníci v dubnu ještě před červnovým začátkem oprav. Správa kláštera připravila speciální prohlídky s ukázkami toho, co se obnovami změní.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou si prezident Edvard Beneš vybral za své letní sídlo. Návštěvníci dodnes mohou procházet jeho pracovnou a reprezentačními prostorami. Jiné místnosti, které kvůli pobytu prezidenta na zámku v létech 1946 a 1947 vznikly, přístupnéZámek v Náměšti nad OslavouZdroj: Deník/Loskot Jaroslav

Památka láká obzvlášť na barokní tapiserie. Letos se v programu zaměří i na s tím spojená řemesla.

Prohlídkový okruh Reprezentační prostory doplňuje výstava Příběhy psané vlnou a hedvábím. Návštěvníci se seznámí se způsoby barvení vlny i hedvábí, principy tkalcovských stavů a poznají proces vzniku tapiserie. Novinkou sezony bude rozšíření prohlídkové trasy Královský a dětský apartmán o prostor bývalého Kulečníkového sálu.

Hrad Bítov

Hrad Bítov.Hrad BítovZdroj: Deník/Drahomír Stulír

Možná nejstarší hrad moravsko-rakouského Podyjí zve na pivo. Kromě tradiční prohlídkového okruhu, který představuje bítovský palác, dává nahlédnout do expozice hradního pivovaru. Na dvě nově zrestaurované prostory se mohou návštěvníci těšit od 1. července. Byt sládka a šalanda prokouknou díky dobovému nábytku a informačním panelům.

Hrad a zámek Frýdlant

Státní hrad a zámek FrýdlantStátní hrad a zámek FrýdlantZdroj: Deník/Petr Vodseďálek

Severočeská památka měla velmi dlouhou hlavní prohlídkovou trasu. Od letoška ji tam rozdělí do dvou samostatných - hrad a zámek.

Nová trasa Zbraně, zbroj a rytíři nabídne návštěvníkům víkendové komentované prohlídky hradní zbrojnice a možnost návštěvy zámecké věže. Od začátku sezony se lidem zpřístupní doposud uzavřené nádvoří.

Zámek Červené Poříčí

Zámek v Červeném PoříčíZámek v Červeném PoříčíZdroj: Deník/Daniela Loudová

Památka v Plzeňském kraji je příkladem stavby ve stylu saské renesance. Na zámku byla dokončena tříletá obnova hlavní budovy předzámčí. Otevře výstava o výchově mladých šlechticů v 19. století.

Pražský hrad

Pražský hrad  a Karlův most v obležení turistů, Staroměstské náměstí už tolik nelákalo.Pražský hrad Zdroj: Deník/Radek Cihla

Po dvou letech pandemie se konečně uskuteční slavnostní zahájení letní sezony, plánováno je na 14. května, kdy bude Pražský hrad otevřen všem návštěvníkům zdarma. Představena bude také panelová výstava o životě a díle Josipa Plečnika, který právě na hradě rovněž působil.

Zámek Český Krumlov

Téměř jarní počasí přilákalo do Českého Krumlova v sobotu výletníky. Zámecký areál.Zámek v Českém KrumlověZdroj: Deník/Martin Tröster

Dvanáctým rokem letos na státních památkách pokračuje projekt Po stopách šlechtických rodů. Jeho letošním tématem je Fenomén šlechtických zábav a slavností. Téma shrne velkolepá výstava Šlechtické slavnosti a zábavy na zámku Český Krumlov.

Novinky pro děti

Středověké dny na BezdězuBezdězZdroj: se svolením Jana Prusíka

Královský hrad Bezděz v Libereckém kraji si pro nejmladší návštěvníky připravil originální interaktivní hru Poklad kralevice Václava II.

Na zámku v Litomyšli v Pardubickém kraji si připravili novou dětskou prohlídku.

Hrad Grabštejn v severních Čechách chce zabavit děti novým pojetím klasické prohlídky.