Do Trutnova se lze pohodlně odkudkoliv dostat vlakem či cyklobusem. Zhruba půldenní necelých třicet kilometrů dlouhá trasa bude stoupat zbrázděným Podkrkonoším s výhledem na Černou horu i Sněžku a pomalu i zprudka klesat až do Šporkova barokního „oudolí“ v Kuksu.

Z trutnovského náměstí projedeme místním Krakonošovým náměstím (50.5611078N, 15.9132431E), které zdobí sloup Nejsvětější trojice, po levé ruce míjíme vrch Šibeník (50.5558878N, 15.9060936E). Na tomto vršku stojí pomník generála Gablenze z prusko-rakouské války z roku 1866. Tehdy právě zde, u Trutnova a díky tomuto úspěšnému válečníkovi, rakouské zbraně vyhrály svou jedinou bitvu této války. Pomník slouží současně jako vyhlídka na bojiště tohoto vojenského střetnutí.

Ilustrační fotoZdroj: ArchivS připomínkou na krvavou prusko-rakouskou válku pokračujeme k místnímu hřbitovu, jehož jižní stěnu míjíme vpravo a spouštíme se do dolského údolí. Za zmínku stojí příležitost k impozantnímu výhledu na Sněžku a Černou horu, které se odtud vpravo zdají doslova na dosah ruky.

Příjemným sjezdem kolem Dolnického potoka se dostaneme pod první ostřejší stoupání. V Dolcích opouštíme asfaltovou cestu a po příkrém stoupání vjíždíme na polní. Z tohoto hřbetu máme za zády opět výhled na Krkonoše.

Míjíme bývalou ovčárnu a ostře lomenou odbočkou vlevo vjíždíme mezi pastviny. Zde se dostáváme k dalšímu volnějšímu, ale o to delšímu stoupání. Vyjíždíme na Ovčárenský vrch a kolem chalup na Starosti klesáme k hlavní hradecké silnici.

Po ní směrem na Jaroměř musíme přetrpět necelý kilometr a odbočujeme vlevo na vedlejší silnici. Ta směřuje mírně vzhůru. Odměnou je prudké klesání k Hajnicím (50.4870756N, 15.9057769E), kudy se v roce 1866 valila Gablenzova armáda od Trutnova.

Ilustrační fotoZdroj: ArchivZa Hajnicemi pokračuje cesta do prvního lesního terénu, který lemuje Liščí horu. Pomalu stoupáme ke Kohoutovu (50.4513128N, 15.9047869E). Po projížďce Kohoutovem se trasa dostává na hřeben nad labské údolí. Klikatou silnicí míříme dlouhým táhlým klesáním k Choustníkovu Hradišti (50.4513128N, 15.9047869E). Během sjezdu od Kohoutova mohou nabrat zkušenější bikeři i padesátikilometrovou rychlost, ve které se kolo na serpentinách a nerovném povrchu rozbité silnice těžce krotí. Středně pokročilí cyklisté si právě tady mohou užít při troše opatrnosti zajímavou adrenalinovou zkušenost.

Vjíždíme do poklidné části Choustníkova Hradiště, kterou se dostaneme na frekventovaný hlavní tah od Jaroměře do Trutnova. Silnici první třídy přejedeme. Pokračujeme po ní několik desítek metrů na Jaroměř a odbočujeme vpravo na vedlejší silnici směřující na Stanovice.

Stanovice mohou být v pěkném jarním či letním počasí příjemnou zastávkou. Občerstvení ve Šporkově mlýně můžeme spojit s relaxací u labského jezu, který ve slunečných dnech zdolávají vodáci.

Cyklotrasa pak pokračuje až k cíli: baroknímu hospitalu na Kuksu (50.4015131N, 15.8893850E). Sem můžeme ze Stanovic (50.4006108N, 15.8713953E) dojet buď po klidné, úzké silnici, na kterou zahneme po cestě od Choustníkova Hradiště doleva; nebo se vydáme po nezpevněné stezce po labském břehu, jehož šumění může být pár kilometrů před cílem cesty příjemným zpestřením. Cyklovýlet lze zakončit na mostě přes Labe pod kaskádovým schodištěm bývalého kukského zámku. Odtud se nabízí impozantní výhled na kukský hospital.

Mapa cyklotrasy.Zdroj: Deník