Sportovat můžete třeba na běžkách. Trasy jsou uválcované 
KDY: v těchto dnech
KDE: Jestřebí hory
ZA KOLIK: zdarma

Běžkaři mohou vyrazit na nově uválcovaný úsek Odolov Bílý Kůl. Od Bílého Kolu na Paseky je uválcovaná stopa přes bučinu, kolem Lotranda to nelze. Zde se chodí na rozhlednu Žaltman. Na loukách nad Jestřebí bude vykroužené kolečko, je zde také úsek na klasiku. Pokud sledujete portál Bílé stopy https://www.bilestopy.cz/, tak v oblasti Kladského pomezí si najdete Jestřebí hory, kde se vám znázorní upravený úsek.

Novoroční koncert zazní tentokrát online
KDY: 16. ledna v 18 hodin
KDE: Facebook Pellyho domy
ZA KOLIK: zdarma

Třetí lednovou sobotu od 18:00 hodin se můžete zaposlouchat do tónů krátkého Novoročního koncertu. Tentokrát se nebude konat v polickém Kolárově divadle, ale v on-line prostoru: https://www.facebook.com/events/1319930848359614 a na YouTube kanálu Pellyho domů. Natáčení koncertu se uskutečnilo v kostele Nanebevzetí Panny Marie. 

Den zavřených dveří
KDY: 15. ledna 2021
KDE: Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín
ZA KOLIK: zdarma

Centrum přírodních věd Hvězdárna Jičín zatím nesmí mít otevřeno, ale jelikož uplyne přesně 5 let od slavnostního otevření, můžete se nechat provést online a dostanete se i na místa, kam se mnozí z vás ještě nikdy nepodívali. Odkaz na virtuální prohlídku hvězdárny naleznete 15. ledna v 18 hodin na webových stránkách hvězdárny: www.hvezdarnajicin.cz

Na Slavném je trasa pro běžkaře, měří přes 5 kilometrů
KDY: za příznivých sněhových podmínek
KDE: Policko
ZA KOLIK: zdarma

Chcete se vydat na běžky, ale nevíte kam kde je ideální stopa a upraveno? Na webu https://ski.kladskepomezi.cz/aktuality se dozvíte, že například v Kladském pomezí si můžete zasportovat na Slavném, a to od slavenského parkoviště, infocentra, ke křížku, vysílači a podél lesa. Trasa měří zhruba 5,5 km. Bohužel sněžení a vítr od víkendu postupně stopu zavál. Místy jsou závěje, jinde vyfoukáno na strniště. Na lesní cestě k Pánovu kříži lyžovat lze, ale na strojní stopu je stále málo sněhu. Další úprava stop je v plánu podle větru na pátek či sobotu ráno.

Vladimír Socha přednáší o rekordech živé přírody 
KDY: online
KDE: Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín
ZA KOLIK: zdarma

Jičínské centrum přírodních věd vytvořilo 45mi-nutový průstřel z přednášky Vladimíra Sochy o rekordmanech z přírody. V nově vzniklé online přednášce se dozvíte například o bakteriích viditelných pouhým okem, zjistíte, jaký byl největší známý suchozemský savec v dějinách naší Země, jací živočichové žijí klidně i 500 let či vydrží i 30 let bez potravy. Odkaz k promítání naleznete na www.hvezdarnajicin.cz nebo na youtube kanálu či facebookové události.

Vydejte se na běžkách zimní krajinou Náchodska
KDY: za příznivých sněhových podmínek
KDE: Náchodsko
ZA KOLIK: zdarma

Se začátkem roku je dobré opět zapracovat na fyzické kondici, která dostala při vánočním mlsání zabrat. Výlet zimní krajinou na běžkách je ideální způsob, jak spojit příjemné s užitečným. Vzhledem k současné situaci je pobyt v přírodě tou nejlepší možností, jak „provětrat“ hlavu plnou starostí. Na webu ski.kladskepomezi.cz naleznete pravidelně aktualizované informace o zimní údržbě tratí a tipy kam vyrazit. My se tentokrát vydáme na dva běžkařské výlety po okolí Náchoda.Jednou z tras je krásná vyjížďka od Jiráskovy turistické chaty kolem pevnosti Dobrošov, další například z Velkého Poříčí do Malých lázní Běloves.

Ski areál Máchovka vítá bobisty a sáňkaře
KDY: za příznivých sněhových podmínek
KDE: Nová Paka
ZA KOLIK: zdarma

Ski areál Máchovka nabízí zimní vyžití především pro bobisty a sáňkaře. „Prosíme všechny, aby se při vstupu na sjezdovku chovali ohleduplně a dbali na zdraví své i ostatních,“ vyzývají tamní pracovníci. Ski areál Máchovka leží v bezprostřední blízkosti zimního stadionu v Nové Pace v Podkrkonoší a je dostupný z širokého okolí, Bělohradska, Hořicka, Jičínska i Novobydžovska. Pro svoji dobrou dojezdovou vzdálenost a blízkost hlavního silničního tahu Praha Krkonoše si do areálu nachází cestu návštěvníci z Mladoboleslavska i Poděbradska. Ski areál nejčastěji využívají rodiče s dětmi a školní mládež. 

 

Můžete si prohlédnout pouliční galerii 
KDY: v těchto dnech
KDE: Jičín
ZA KOLIK: zdarma

Na konci loňského roku vznikla v Jičíně pouliční Galerie Vitrína 252, kterou tvoří dvě vitríny v ulici Tyršova čp. 252 a jedna v Husově ulici čp. 110. Aktuálně v nich můžete vidět výstavu Jičíňačky a studentky grafického designu Alžběty Dvořákové (v ulici Husova) a výstavu Františka A. Skály (v ulici Tyršova). Už jste si této pouliční galerie v Jičíně všimli? Nebo se teprve půjdete podívat?

Vydejte se s rodinou a přáteli za zimním dobrodružstvím
KDY: v těchto dnech
KDE: Krkonoše
ZA KOLIK: zdarma

Milujete zimní přírodu, zamrzlé vodopády, křupající sníh a všude přítomný klid jako v pohádce? Vydejte se za zimním dobrodružstvím, a to například na krásný výlet na sáňkách s přáteli nebo rodinou. Nejprve vyjedete autobusem na Špindlerovu boudu, pak si vyšlápnete po sněhové cestě směr Moravská bouda. Rozcestník pod Petrovou boudou vás pozve k prozkoumání naučné stezky a ukáže zkratku k Moravské boudě. Výlet si můžete zpestřit koulovačkou, pokochat se výhledy a nakonec nasedněte na sáňky a od Moravské pofrčíte zpět do Špindlu přes Davidovy boudy.