HRADECKO

Mistrovství České republiky mažoretek

Kdy: pátek 12. až neděle 14. května
Kde: Zimní stadion v Hradci Králové
Proč přijít: A-TEAM HK, klub mažoretkového sportu, zve diváky o víkendu 12. až 14. května na Mistrovství České republiky mažoretek. Akce bude probíhat celé tři dny na zimním stadionu v Hradci Králové. Nejlepších 1 800 mažoretek z celé České republiky bude soutěžit v pódiových skladbách, defilé i sóloformacích. Mažoretky se představí v disciplínách s náčiním baton (s hůlkou) a pompom (s třásněmi).

Benátská noc na Cidlině

Kdy: sobota 13. května od 21 hodin
Kde: u nábřeží Julia Fučíka v Chlumci nad Cidlinou
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Skauti zvou na Benátskou noc na Cidlině - během večerní plavby předvedou nasvícené lodě skautů za hudebního doprovodu přímo na Cidlině úchvatnou choreografii. Organizátoři věří, že tato mimořádná akce, která se koná u příležitosti oslav výročí vzniku skautingu ve městě, bude velmi působivá. Skauti a skautky z Chlumce nad Cidlinou museli oslavy výročí sta let od vzniku skautingu v tomto městě opakovaně odložit kvůli pandemii koronaviru. Letos se konečně dočkali a mohou tak uspořádat v rámci oslav několik akcí pro veřejnost. Proto slaví 100 (+3) let skautingu.

Nábřeží řemeslníků

Kdy: sobota 13. května od 9 hodin
Kde: Tylovo nábřeží v Hradci Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Již tradiční akce Nábřeží řemeslníků se koná v sobotu 13. května na Tylově nábřeží v Hradci Králové. Dorazí na 80 nejrůznějších řemeslníků, budete moci obdivovat jejich šikovnost a také si sami vyzkoušet, co jejich řemeslo obnáší. Čeká na vás spousta rukodělných výrobků a tvořivých dílen nejen pro děti. Krom řemesel se můžete těšit také na loutkové divadlo nebo projížďku po Labi. Akce je součástí cyklu Královéhradecká nábřeží.

Férové snídaně

Kdy: sobota 13. května od 10 hodin
Kde: Střecha Knihovny města Hradce Králové a Komunitní zahrada Střelák
Za kolik: zdarma
Proč přijít: V sobotu se v Hradci Králové uskuteční hned dva komunitní pikniky na podporu pěstitelů ve světě s názvem Férová snídaně. Jeden z nich na střeše Knihovny města Hradce Králové, druhý pak v Komunitní zahradě Střelák. Hradec se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální potraviny. Může to být fairtradový čaj, káva či džus, domácí koláč nebo bábovka s fairtradovým kakaem a cukrem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

Hradubický běh

Kdy: sobota 13. května od 9 hodin
Kde: start v Hradci Králové (kousek od MHD Lipky) a v Pardubicích (u MHD Poděbradská)
Za kolik: startovné 300 korun
Proč přijít:  17. ročník netradičního závodu Hradubický běh se uskuteční v sobotu 13. května. Jde o přátelský běžecký závod mezi městy Hradec Králové a Pardubice. Netradičnost závodu spočívá v tom, že má dva starty, a to každý v jednom z měst, a cíl jeden společný na půlce cesty. Trať má z každé strany 10 kilometrů. Běží se za každého počasí. V Pardubicích se startuje 300 metrů od zastávky MHD „Poděbradská“ (strana u Alberta) - v blízkosti koberců Breno. V Hradci Králové se srartuje v blízkosti zastávky MHD „Lipky“ (směr Fakultní nemocnice), a to asi 50 metrů směrem k Albertu. Cílem bude hřiště v Čeperce. Na běh se můžete registrovat už jen na místě. Registrace je od 9 hodin, samotný závod začíná v 10 hodin.

Cestovatelské promítání

Kdy: sobota 13. května od 12.30 do 18 hodin
Kde: Adalbertinum - malý sál, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Pojďte se s námi přenést na nová místa a načerpat tak cestovatelskou inspiraci. Příjemným odpolednem vás provedou zkušení průvodci. Sedm promítajících vám ukáže zážitky z jejich nejoblíbenějších míst. Program: 12.30 Stanislav Haman – Lago di Garda: Středomoří pod alpskými vrcholy, 13.00 Ivana Soukupová – Hamburg: Od rušných doků po centrum moderní kultury, 13.40 Jiří Tichý – Totes Gebirge: Rakouské hory pohodově, 14.20 Tomáš Horák – Julské Alpy: Pod nejvyššími štíty Slovinska, 15.10 Pavel Bičiště – Provence: Putování podél Azurového pobřeží, 16.00 tombola, vyhodnocení cestovatelského kvízu, 16.15 Petr Hoška – Jordánsko: Za biblickými příběhy i nejkrásnější pouští světa, 17.15 Jan Hoška – Švýcarsko: Vlaky mezi horské velikány. Vstup je bezplatný po celé odpoledne. Předchozí rezervace nejsou potřeba. Přijít můžete jen na konkrétní přednášky.

JIČÍNSKO

Rockový Hangár

Kdy: sobota 13. května od 11.00 do 23.00 hodin
Kde: Terminál 3, Jičín-Porák
Proč přijít: Druhý ročník hudebně-technického festivalu Rockový hangár.

Hořická pouť na Gothardě

Kdy: 13. - 14. května
Kde: vrch Gothard, Hořice
Proč přijít: Oblíbená pouť s atrakcemi a stánky se koná o víkendu na vrchu Gothard,

NÁCHODSKO

Multižánrový festival Jařinec

Kdy: 12. - 14. května
Kde: Jaroměř - Josefov
Proč přijít: Druhý květnový víkend oživí souměstí Jaroměř-Josefov multižánrový festival Jařinec, a to už počtvrté! Stejně jako v minulých letech se sobotní a nedělní část programu odehraje v prostorech Bastionu IV. a NPÚ Josefov. Páteční zahájení můžete jako vždy očekávat v blízkosti Masarykových sadů. Můžete se těšit na koncerty, performance, pohádky, divadlo…

Turistický pochod po česko-polské stezce Pavla Hečka

Kdy: 13. května v 9.00 až 14. května 16:00 hodin
Kde: Meziměstí
Proč přijít: 1. ročník dvoudenního pochodu po česko-polské stezce Pavla Hečka.
Trasa vede přes území města Meziměstí, Teplic nad Metují, Adršpachu a polského Mieroszówa. Značený okruh v délce 45,7 km vám umožní navštívit nejvýznamnější turistické cíle a zajímavá místa v česko-polském pohraničí včetně nově vybudovaných vyhlídkových plošin.
Po dobu pochodu bude pro účastníky zajištěno občerstvení s ubytováním a v cíli také odměna s pamětním listem.

PROGRAM POCHODU:
START: sobota 13. května v 9:00 z areálu koupaliště (Aqa Land)
- možnost využití parkoviště
- účastníci obdrží občerstvení na cestu
1. meta - Kostelna Góra - Mieroszów (u rozhledny) - teplé občerstvení
2. meta - Autocamp Bučnice - večeře, společný večer u táboráku + nocleh v připravených chatkách s ložním prádlem, neděle v 8:00 snídaně a pokračování po trase do cíle
CÍL : Areál koupaliště (Aqa Land)
REGISTRACE ÚČASTNÍKŮ zasílejte ve formátu Jméno, bydliště, telefon na e-mailovou adresu podatelna@mezimesti.cz. Vzhledem k ubytovacím kapacitám je limit 100 registrovaných osob! Ukončení registrací 12.5.2023 23:00, nebo po dosažení limitu registrovaných.
Trasa bude viditelně značená a každý účastník obdrží mapu.

RYCHNOVSKO

Módní přehlídka pro Matyáška

Kdy: v sobotu 13. května od 17 hodin
Kde: v Kulturním domě v Týništi nad Orlicí
Za kolik: 420 korun
Proč přijít: Přijďte podpořit dobrou věc a zúčastněte se charitativní módní přehlídky krejčovského salonu Jana. Těšit se můžete na dámskou módu jaro a léto pro všechny typy postav, pánskou módu a i tu dětskou. Samozřejmě nebudou chybět sladké ani slané pochoutky, kvalitní káva, víno, šperky, kabelky a kosmetika. Jako čestný host bude vystupovat tanečnice Eliška Jirsová.

Májové farmářské trhy

Kdy: v neděli 14. května od 9 do 16 hodin
Kde: u zámku Doudleby nad Orlicí
Proč přijít: Doudlebské farmářské trhy patří už k tradičním lákadlům, vybírat můžete z bohaté nabídky prodejců a návštěvu trhů si zpestřit třeba i prohlídkou zámku a muzea, které před několika dny otevřelo zcela novou expozici. Najdete tu kromě jiného jedinečné československé muzeum trampingu.

TRUTNOVSKO

Oživlý lesopark

Kdy: sobota 13. května ve 13.00 hodin
Kde: městský park, Trutnov
Za kolik: 120 korun dítě / 80 korun dospělý
Proč přijít: Chcete vědět co se děje v místním lesoparku? Jaké hmyzí potvory se zde ukrývají? Přijďte to zjistit. Čeká vás cesta 2,5 km dlouhá, na které potkáte otravné vosy, mravence, nebezpečná klíšťata, kudlanky, škvory, oživlé keře i spousty dalších hmyzáků. Doprovodný program: hmyzí speciality, hudební koncert pro děti i dospělé, loutkové divadlo, workshopy, vzdělávací programy, malování na obličej, tombola. Start je v dolní části parku ( poblíž parkoviště u studny).

Slavnostní zahájení cyklistické sezóny

Kdy: sobota 13. května
Kde: Žacléř
Proč přijít: Vyjížďka u příležitosti slavnostního zahájení nové cyklistické sezóny se startem na žacléřském Rýchorském náměstí před budovou muzea/pošty. Trasa bude dlouhá přibližně 40 km s cílem v areálu Bret v Prkenném Dole. V cíli účastníci obdrží drobný dárek a občerstvení. Neváhejte a šlápněte společně do pedálů. Startuje se v 10 hodin.

Pozvánka:

Zahájen sezonyZdroj: FB