Do podzimu 1938, kdy musela naše armáda po Mnichovské dohodě bez boje opustit většinu pohraničního opevnění, bylo stavebně dokončeno pět tvrzí. Hanička tehdy nebyla ještě vybavena. Z hlavní výzbroje chyběly především 100 mm houfnice do dělostřeleckého srubu pevnosti a dělová otočná a výsuvná věž se dvěma houfnicemi.

Německé ostřelování

Během války německé dělostřelectvo postřelovalo čtyři ze šesti objektů tvrze a zkoušelo zde nově vyvinuté střely Röchling.

„Ve vstupní hale je k vidění originál i pěkně provedená replika podkaliberní střely Röchling pro kanon ráže 150 milimetrů, kterou zde Němci zkoušeli v zimě 1939/1940,“ upozorňuje na jednu ze zajímavostí vedoucí Muzea Tvrze Hanička Pavel Minář.

Umělecká představa meteoru s velkou silou, podobného, jaký mohl zničit i město Tall el Hammam
Dávné město Tall el Hammam zničil meteor. Exploze měla sílu 1000 jaderných bomb

Návštěvníci zde uvidí i spoustu dalších pozoruhodných exponátů – například tank T34/85, který se stal legendou druhé světové války, nebo obrněný transportér OT 810 zvaný Hakl po svém předchůdci z německé armády.

V expozici je možné zhlédnout zbraně používané naší armádou v roce 1938 i po druhé světové válce. Další zajímavostí jsou zachovalé původní pancéřové prvky.

Za prohlídku určitě stojí i podzemí v hloubce až 36 metrů, kde je téměř 1500 metrů chodeb a sálů. Vybavení přitom pochází povětšinou z novodobé přestavby. Na Haničce se totiž prolínají dvě doby – předválečná a období socialismu.

Tajný Objekt Kahan

V roce 1969 sice byla Hanička zpřístupněna veřejnosti a v roce 1972 se zde natáčely záběry pro film Otakara Vávry Dny zrady, ale v roce 1975 tvrz zabralo Ministerstvo vnitra, které zde pod krycím názvem Objekt Kahan začalo budovat protiatomový kryt. Ten měl v případě války sloužit armádě i tajné službě jako záložní pracoviště pro zajištění komunikace a spojení.

Práce zde pokračovaly až do roku 1993, nikdy ale nebyly dokončeny. Díky tomu se zde ale zachovala řada prvků předválečného opevnění navazujících na plně technologicky vybavený podzemní úkryt z období studené války.

Chystají novinky

Ještě letos by se zde přitom návštěvníci měli dočkat i další novinky. Bude jí výdejní stěna. „Jedná se o ocelovou konstrukci stěny umístěnou vpravo za postavením houfnice. Je to prvek v záměru vyprojektovaný, nicméně fakticky byl použit pouze v rámci německých zkoušek na tvrzi Adam.

Záchranný archeologický výzkum na trase nového dálničního úseku mezi Moravským Pískem a Starým Městem.
Tisíc let ležely v temnotě. Archeologové našli denár uherského krále i kostry

Pokud vše dobře dopadne, budou moci návštěvníci ještě v závěru letošní sezony vidět další z vybavení dělostřeleckého srubu. V budoucnu bude na stěně i pohotovostní munice pro vlastní houfnici, samozřejmě opět v podobě replik,“ popisuje chystané novinky Pavel Minář.

V září a říjnu mají na Haničce otevřeno vždy o víkendech – v sobotu od 9.30 do 15 hod., v neděli a ve svátky od 10 do 14 hod. Prohlídky začínají vždy v každou celou hodinu.