Jak uvedlo Chorvatské turistické sdružení, v roce 2022 navštívilo Chorvatsko 19 milionů turistů, kteří zde strávili dohromady 105 milionů nocí.

Podle krajů je nejvíce přenocování v roce 2022 hlášeno z Istrie - 29,5 milionu, následuje Splitsko-dalmátská župa s 19,5 miliony, Primorsko-gorskokotarská župa s 18,3 miliony, Zadarská župa se 14, 9 miliony, Dubrovnicko-neretvanská župa s 8 miliony a Šibenicko-kninská župa s 6, 8 miliony přenocováními.

Národní park Krka patří mezi nejkrásnější místa Evropy
Skvost, který lze snadno minout. Chorvatsko se pyšní dechberoucím parkem Krka

„Co se týče destinací, jedničkou je opět Rovinj se 4,2 miliony přenocováními, následuje Dubrovník s 3,8 miliony, Poreč s 3,4 miliony, Split s 3,1 miliony a Medulin s 3 miliony strávených nocí,“ uvádí Chorvatské turistické sdružení.

Ze statistik dále vyplývá, že pátý nejvyšší počet přenocování jde za Čechy. Ti zde v roce 2022 strávili 6 milionů nocí. A právě řada Čechů již nyní vyhlíží, s jakými cenami se letos u Jadranu setkají.

5 nejkrásnějších míst v Chorvatsku, kde můžete strávit dovolenou:

Zdroj: Youtube

Vliv inflace na cenu potravin

Tématu se věnuje například specializovaný turistický portál Croatia Tourism. V případě potravin zmínil vliv inflace, která je citelná také u Jadranského moře.

„Například cena chlebu se pohybuje v rozmezí 1 až 3 eura (cena za jedno euro činí asi 25 Kč – pozn. red.) podle druhu a kvality pečiva. Balení desíti vajec stojí kolem tří eur. Kilogram jablek přijde na půldruhého eura, kus brokolice stojí podobně,“ uvedl web.

Moře skrývají mnohé poklady. Nejen vraky, ale i sochy, zbytky mostů či starověkých cest. Ilustrační foto
Na dně moře v Chorvatsku se ukrýval poklad. Tisíce let o něm nikdo nevěděl

V případě kaváren a restaurací je potřeba si na běžnou kávu s mlékem připravit euro a půl, tedy zhruba 40 korun. Pokud si ji však dáte v některé z turisticky oblíbených destinací, bude stát i více než tři eura. Ještě více stojí pivo, tedy 4 a více eur podle druhu. Pizza v průměrné restauraci vás vyjde na 10 až 15 eur podle druhu pizzy.

Řada Čechů vyráží do Chorvatska do kempů, sami si v nich i vaří, a proto také často chodí nakupovat do marketů. Opět mohou být ceny rozdílné mezi vnitrozemím a vyhledávanými turistickými cíli.

Podle současných údajů webu Expatistan, specializujícího se na ceny v jednotlivých zemích, lze očekávat v marketech takovouto nabídku:

500 vykoštěných kuřecích prsou:  4,92 eura
1 litr plnotučného mléka: 1,19 eura
12 vajec: 4,62 eura
1 kg rajčat: 2,19 eura
500 g místního sýra: 4,92 eura
1 kg jablek: 1,35 eura
1 kg brambor: 1,09 eura
0,5 l tuzemského piva: 1,38 eura
1 láhev vína: 7 eura
2 litry coly: 2, 06 eura
chléb pro 2 osoby na 1 den: 1,09 eura
1 krabička 32 tamponů: 4,01 eura
deodorant 50 ml: 3,70 eura
šampon na vlasy 2 v 1: (400 ml) 3,86 eura
4 role toaletního papíru: 2,04 eura

„Chorvatsko je třetí nejdražší zemí východní Evropy,“ doplnil web Expatistan.

Pokud do Chorvatska pojedete autem, je potřeba myslet na to, kde tam budete parkovat. Může totiž jít o velmi drahou záležitost. „Například za parkování v centru Makarské riviéry zaplatíte kolem 3 eur za hodinu,“ dodal web Croatia Tourism.

Web Cruise Croatia dále upozornil, že se hodí mít po ruce vždy i hotovost. „Například v Záhřebu, Splitu, Dubrovníku a Hvaru lze platební karty používat zcela běžně. Je zde i řada bankomatů. Mimo tyto lokality se však bankomaty vyskytují méně často a také nemusí být zcela spolehlivé při výběru se zahraniční kartou,“ doplnil web.

O aktuálních chorvatských cenách informuje na svém webu i cestovatelka Lauren Juliff. Ta uveřejnila i příklady cen za veřejnou dopravu. Podle její nedávné zkušenosti například autobus z Dubrovníku do Splitu stojí 12 eur, ze Záhřebu do Zadaru 11 eur a ze Záhřebu na Plitvická jezera 10 eur. A pokud využijete trajekt, ten z Dubrovníku na Hvar přijde na 28 eur, z Dubrovníku do Brače 29 eur, ze Splitu do Brače pak 12 eur.

Specializovaný web Kupní síla se ještě zaměřil na celkové zhodnocení chorvatských cen, a to na základě porovnání cen zveřejněných národními statistickými úřady v Česku i Chorvatsku.

Dalmácie pod drobnohledem:

Zdroj: Youtube

„V Chorvatsku stojí nealkoholické nápoje 127 procent, restaurace či hotely 121 procent a potraviny 106 procent toho, co platíme za stejné produkty a služby v tuzemsku. Takže pokud v českém obchodě necháme 1 000 Kč, potom v Rijece, Splitu nebo Dubrovníku potřebujeme minimálně 1 060 Kč plus odměnu pro směnárníka, abychom dostali totéž,“ přiblížil web.

A co cigarety? Ty podle webu Nunbeo, shromažďujícího ceny z celého světa, by měly přijít na 5 eur, tedy pokud jde o značkovější krabičku cigaret, jako je například Marlboro.