Pobřeží koster místní označují slovem nama, což v jejich řeči představuje Místo, které Bůh stvořil v hněvu. Místo je v současnosti chráněno jako národní park s rozlohou přibližně 16 800 kilometrů čtverečních, což představuje asi jednu třetinu pobřeží Namibie.
Proč je však část mezi starým německým koloniálním městem Swakopmund a angolskou hranicí tak k lidem nevlídná? Z hlediska přírody za vším stojí studený Benguelský proud, který se zvedá v antarktických vodách, teče podél pobřeží a vyvolává silné vlny. Zároveň brání vlhkému oceánskému vzduchu v přístupu k pevnině, proto srážky v oblasti nepřesahují 10 mm ročně.
Moře je tu nebezpečné. Tím pádem tu nejsou zrovna nejlepší podmínky pro koupání, jak podotkl zpravodajský web CNN.
Pobřeží koster v Namibii na propagačním videu:
„Nechcete plavat příliš daleko. Proud vás odnese klidně 200 kilometrů od pobřeží,“ varoval reportéra CNN Yoe Jogersta jeden z místních průvodců.
Ráj pro surfaře
Kdo se tu moc nebojí, jsou surfaři, kteří sem jezdí z celého světa. „Surfování na tomto vysokoenergetickém pobřeží, nicméně jednom z nejméně přeplněných na planetě, vždy zahrnuje sdílení vln s mořskými savci,“ uvedl pro CNN longboardista Rod Braby, bývalý šéf Namibijské surfařské organizace.
Kde poušť potkává oceán - dokumentární film českých surfařů:
Z turistického hlediska jsou hodně atraktivní vraky rozeseté podél pobřeží. Jde odhadem o 500 lodí. Trosky dřevěných portugalských galeon tu leží už stovky let, síle moře se však neubránily ani mnohem modernější lodě z oceli.
Jan Friede, který patří do vedení tamního národního parku, popsal utrpení těch, kteří zde v dřívějších dobách ztroskotali. „Bojovali s mořem o život, dostali se na břeh, byli přešťastní, že se zachránili. Záhy si však uvědomili, že se ocitli v nehostinné poušti a že by bylo bývalo možná lepší, kdyby zahynuli ve vraku lodi,“ popsal Friede.
Záchranná akce skončila tragicky
Web listu New York Times připomenul tragický příběh britského plavidla Blue Star, které zde ztroskotalo v roce 1942 i se 106 cestujícími a členy posádky. „Během záchranného úsilí se ztratilo také letadlo a remorkér, včetně několika členů posádky,“ uvedl New York Times.
Turisté sem v terénních autech jezdí i kvůli bohaté fauně.
Web African Sky uvádí, že na tak pustou krajinu je zde překvapivé množství divoké zvěře.
Jde mimo jiné o slony zvyklé žít v poušti, kteří jsou schopni vydržet tři dny bez vody, aby pak vypili i 230 litrů, když na ni znova narazí. Přežívá tu i ohrožený nosorožec černý, loví zde lvi, o mršiny se rády postarají hyeny a šakali. V písku si domov našly různé druhy plazů a hmyzu.
„Nejhojnějším savcem je tuleň kapský, podél pobřeží tu žije asi 250 tisíc jedinců, čehož využívají kosatky a loví je. Ve vracích lodí zase rádi hnízdí kormoráni. Na pevnině lze narazit i na pštrosy. Co se týče ptáků jako celku, tak zde žije asi 250 druhů,“ uvedl African Sky.