Sareza v Ostravě-Porubě

Sedmdesát pět milionů litrů vody je potřeba, aby bylo napuštěno největší koupaliště ve střední Evropě. Jedná se o sezónní koupaliště Sareza v Ostravě-Porubě. Do oblíbeného rekreačního areálu na kraji města chodí lidé za sportem i odpočinkem už od roku 1962.

V areálu se nachází obrovská vodní plocha zabírající 41 2000 metrů čtverečních. K dispozici je jak velký plavecký bazén, tak bazén pro neplavce se stometrovým tobogánem a skluzavkami. Nechybí samozřejmě ani dětské brouzdaliště a pískoviště s prolézačkami, houpačkami a atraktivním dřevěným hradem.

Pojďte si s námi vyzkoušet svoje znalosti o těchto stavbách na jihu Čech.
KVÍZ: Znáte hrady na jihu Čech? Jsou slavné, krásné a tajemné

Sareza nabízí zábavu opravdu pro každého. V areálu si lze zahrát tenis, minigolf, plážový volejbal, nohejbal, streetball, ruské kuželky, pétanque či elektronické šipky. Vyzkoušet si lze i takové atrakce jako hravé vodní motorové lodičky nazývané bumperboats, aquazorbing či vzduchovou trampolínu.

A protože po sportu je třeba doplnit energii dobrým jídlem, nechybí dostatečná síť stánků s občerstvením, bufetů, restaurací a tropico barů. K areálu náleží také parkoviště s kapacitou přibližně šest set parkovacích míst, úschovna kol, cenností, šatny a půjčovna sportovních potřeb.

Jezero Lhota

Nedaleko Prahy se nachází jeden z nejkrásnějších přírodních areálů v České republice – Jezero Lhota. Vzniklo zatopením pískovny poté, co v ní byla v roce 1983 ukončena těžba. Dnes se vodní plocha rozprostírá na úctyhodných pětadvaceti hektarech. Tři sta dvacet metrů široké a sedm set osmdesát metrů dlouhé jezero s největší hloubkou dosahující sedm metrů obklopují převážně písčité a travnaté břehy.

Kolem areálu se nacházejí borovicové lesy s příměsí vzrostlých dubů, takže i v těch nejtropičtějších letních dnech si mohou návštěvníci užívat příjemného stínu a uvolňující vůně lesa. To ocení i řidiči, kteří mohou využít rozlehlé parkoviště zastíněné vzrostlými buky.

Jezero Lhota je oblíbené nejen pro krásné prostředí, ale také pro kvalitu vody. K tomu, aby byla voda ve skvělé kondici, přispívá ojedinělá ultrazvuková technologie. Ta je umístěna na plováku se solárním panelem, takže je kvalita vody nepřetržitě pod kontrolou.

Z koupaliště v Kostelci nad Orlicí.
Pobyt na koupalištích podražil. Inflace vytlačila ceny vstupného i občerstvení

V areálu si přijdou na své všichni milovníci sportu. K dispozici je vybavení na beach volejbal, tenis, minigolf, paddleboardy či třeba méně obvyklý teqball table, což je v podstatě speciální stůl na nohejbal. Nechybí ani zábava pro nejmenší v podobě množství prolézaček, skluzavek, houpaček a dalšího vybavení pro děti. Samozřejmostí je pestré občerstvení. Podél pláží je rozmístěno celkem osmnáct stánků.

A kdo by chtěl být přírodě ještě blíž – takříkajíc na vlastní kůži – ten může využít jednu z nejstarších a nejtradičnějších nudapláží v tuzemsku.

Jezero Barbora

Dvě písčité pláže, čistá voda, bohaté sportovní vyžití i možnost strávit noc v místním autokempu. Tím láká k návštěvě vodní nádrž Barbora nacházející se jižně od obce Košťany v severozápadních Čechách v Mostecké pánvi. Jedná se o umělé jezero, které vzniklo na místě bývalého uhelného lomu. Ten byl podle serveru Na výlet v 70. letech 20. století zatopen důlní vodou, později tam pak byla přivedena voda z nedalekého potoka Bouřlivce.

Barbora je v nejhlubších místech hluboká až 60 metrů. Právě díky velké hloubce má jezero samočistící schopnost, takže nabízí čistou vodu bez sinic. Čistota vody v jezeru Barbora bývá přirovnávána k moři.

Pro návštěvníky jsou k dispozici dvě pláže; svůj prostor mají i příznivci koupání a opalování bez plavek. Na hlavní pláži se nachází sociální zařízení, převlékárny, stanice se zdravotnickou službou a samozřejmě nemohou chybět i stánky s občerstvením a plážový bar.

Na místě si lze půjčit kajak, zahrát míčové sporty, vyzkoušet windsurfing nebo vyjížďky na plachetnici. Díky průzračné vodě slouží nádrž dokonce pro výcvik potápěčů.

Divoká Šárka

Přídomkem nejklidnější koupaliště v Praze se pyšní Divoká Šárka. Nachází se v Šáreckém údolí, které tvoří vysoké skály mezi nimiž protéká Šárecký potok. Právě podél potoka, po červené turistické stezce, vede trasa až ke koupališti, k němuž se lze dostat jen pěšky. Cesta půvabným skalnatým kaňonem začíná na Evropské ulici od občerstvení McDonald's a zabere zhruba patnáct minut chůze.

Koupaliště je v provozu od roku 1930 a do dnešních dní si zachovává kouzelnou prvorepublikovou atmosféru. Proslulé je zejména pro svou studenou vodu, protože bazény napájí voda z okolních pramenů. Kdo se však nenechá odradit chladnějším koupáním, tomu je odměnou krásně čistá voda a pohled na okolní nádhernou krajinu.

Letní koupaliště v Litvínově, 27. června dopoledne.
Bazén a drahota. Velká koupaliště zdražují, přesto lze ušetřit stovky korun

K dispozici jsou dva bazény pro plavce, dětské brouzdaliště, menší tobogán, houpačky, skluzavky, trampolína a dokonce i dětský hrad. Sportovní nadšenci si mohou na místě zahrát stolní tenis, nohejbal či volejbal. Samozřejmostí je možnost občerstvení.

Lesní koupaliště v Liberci

Koupání v panenské přírodě si mohou užít i lidé v Liberci. Uprostřed lesa v Lidových sadech se nachází areál lesního koupaliště. Jedná se o rekreační vodní plochu s bezplatným přístupem, přičemž koupání je povoleno pouze na vlastní nebezpečí. V létě nabízí možnost příjemně se ochladit, v zimě zase koupaliště využívají příznivci otužování.

Koupaliště bylo vystavěno v roce 1935. Prvorepubliková plovárna byla dlouhá léta veřejnosti nepřístupná, od roku 2016 však prochází postupnou obnovou a snaží se oprášit svou zašlou slávu.

Od roku 2020 se o toto přírodní království stará spolek Lesní koupaliště, za kterým stojí architekti ze skupiny Mljok. Postupně se má do areálu vrátit plovárna se saunou, převlékárnou, toaletami, občerstvením, dřevěná mola na ležení, hřiště na fotbal a volejbal a další. Protože v současnosti není vstup zpoplatněn, zřídili architekti z Mljoku transparentní účet, kam mohou přispět všichni, kdo projektu fandí. Finanční příspěvek lze poslat na 2101808884/2010.

Biotop Radotín

Rodiny s malými dětmi, alergici i ti, kterým zkrátka vadí zbytečně používaná chemie, budou nadšeni z biotopového koupaliště v Radotíně. V rámci Prahy a okolí ojedinělý projekt nabízí koupání v jezeře, ve kterém je čistota vody udržována biologickým způsobem, a to díky vodním rostlinám a přírodním ekosystémům ve filtračních lagunách.

V areálu Biotopu Radotín se nachází koupací jezero, biologické jezero, které slouží k čištění vody, letní převlékárny, venkovní sprchy, dětské hřiště a letní toalety.

Aquapark Istralandia je považován za jeden z nejzábavnějších aquaparků v celém Chorvatsku.
Nejlepší aquaparky v Chorvatsku: Podívejte se, jakou zábavu nabízejí

Při pohledu na krásně udržovaný areál je jen těžko uvěřitelné, že se na místě dříve nacházela problematická čistička odpadních vod a skládka. Městská část Praha 16 společně s Hlavním městem Prahou však neudržovaný brownfield proměnily v letech 2013 až 2014 v přírodní koupaliště. Biotop je přizpůsobený dětem i neplavcům.

Areál Chateau Mcely

Koupání ve vodě bez špetky chemie nabízí i přírodní koupací jezírko v areálu Chateau Mcely. Nachází se v pětihektarovém anglickém parku, který obklopuje zámek stojící ve stejnojmenné středočeské obci Mcely.

Voda v jezírku je čištěná pomocí speciálně vybraných vodních rostlin, a to přečerpáváním přes jejich kořenový systém a pískový filtr. Biotop je rozdělený na zónu pro plavce hlubokou 160 centimetrů a na zónu pro neplavce dosahující 90 centimetrů.

Koupací jezírko je určeno jen pro ubytované hosty hotelu. Ti mohou dále využít také venkovní vířivku, saunový domeček, zahrát si tenis, nohejbal, volejbal, basketbal či si vypůjčit jízdní kolo a vyrazit objevovat krásy okolní krajiny.