Památková rezervace na krumlovském vršku je vskutku monumentální - hned po Pražském hradě je druhým největším hradním areálem ve střední Evropě. „Areál zahrnuje čtyřicet budov a palácových stavení soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří a sedm hektarů zámecké zahrady,“ uvádí zámek na svých webových stránkách. Schwarzenbergové zdejší hrad a zámek využívali jako jedno ze svých sídel od roku 1719, a nechali tady po sobě výraznou stopu.

Kníže Josef Adam ze Schwarzenbergu, tvůrčí duch a velký milovník umění, inicioval velkolepou přestavbu zámeckého areálu, která - prodchnutá vídeňským šarmem, noblesou a uměním všeho druhu - až do konce 18. století proměnila Český Krumlov v jednu z nejlepších adres evropských šlechtických rodů.

Na procházku historií i současností unikátního barokního zámeckého divadla v Českém Krumlově se můžete vydat v následujícím videu:

| Video: Youtube

V 19. století zasáhla krize

„Koncem 18. století a pak zejména v 19. století se projevila vleklá umělecká i ekonomická stagnace a po polovině 19. století zámek Český Krumlov ztratil roli hlavního rodového sídla krumlovsko-hlubocké větve Schwarzenbergů,“ připomínají webové stránky zámku.

Celý rozlehlý areál hradu a zámku je učebnicí zdejších stavebních stylů od 14. až do 19. století, kdy postupně vznikal - původní gotická stavba je dnes perlou barokní architektury. 

Je průchozí a speciálně v podvečer je procházka jednotlivými nádvořími nevšedním a také velmi romantickým zážitkem. Během exteriérové prohlídky zámku lze projít přes Dolní hrad a Plášťový most až do velké a pečlivě udržované zámecké zahrady. Právě tady dlí známé otáčivé hlediště, které je jednou ze scén Jihočeského divadla.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově:

Autentické interiéry ze tří století

Interiéry zámku pak nabízejí návštěvníkům možnost prohlédnout si například dobově zařízené komnaty ze 16., 18. a 19. století, válcovou zámeckou věž s vyhlídkovým ochozem i hladomornu a lapidárium s expozicí barokních plastik.

„Nejvýznamnější památkou, skutečnou perlou v koruně divadelního dědictví, je světově proslulé zámecké barokní divadlo, které je jednou z nejlépe dochovaných divadelních scén 18. století v Evropě s téměř kompletním vybavením dekorací, kostýmů, rekvizit a jevištní techniky,“ připomíná web Kudy z nudy

Otevírací doba Zámku Český Krumlov:

  • hrad a zámek Český Krumlov je přes zimu návštěvníkům uzavřen
  • příští sezona začne 29. března 2024 a potrvá do konce října
  • Areál zámku si můžete prohlédnout v šesti tématických okruzích.

Pověsti spojené s krumlovským zámkem

Zámecké divadlo v Českém Krumlově

V jedné zde hostující divadelní společnosti hrála krásná panna Evelyna. Ta se nešťastně zamilovala do prvního milovníka Davida, který však neopětoval její hlubokou lásku. Při posledním dějství předváděné hry si nešťastná Evelyna vrazila dýku do prsou a zemřela přímo na jevišti. Krev z prken nešla vůbec umýt. Po dlouhý čas skvrna připomínala nešťastnou událost.

Letohrádek Bellarie

Když byl letohrádek Bellarie postaven, stalo se prý hned při první slavnosti velké neštěstí. Jedna dáma celý večer pociťovala bolení hlavy. Poslechla radu, aby naráz vypila plný pohár červeného vína. Když tak učinila, klesla v mdlobách na pohovku a již se neprobrala.

Pokaždé, když se pak v letohrádku konala slavnost, objevila se nečekaně mezi hosty neznámá dáma v červených rokokových šatech s vysokým účesem. Jak se tajemně objevila, tak se také před ukončením slavnosti ztratila. Mluvilo se o ní jako o tajemné rokokové dámě.

Jezírko v zámecké zahradě v Českém Krumlově

O tomto jezírku se vyprávěly krásné pohádky o vodních vílách, které tu tančí v noci při měsíčku. Dokonce se vypráví, že na ostrůvku je ukrytý poklad, a víly jej střeží společně s trpaslíky. Kdo se jim zalíbí, tomu prý část pokladu předají. Ve vyprávění je však kouzlo, kouzlo dobrého slůvka. Kdo toto kouzlo rozřeší, ten poklad získá. Je známo, že mnozí lidé se o získání pokladu již pokoušeli, ale vodní víly ani trpaslíci se neukázali.