Všichni prehistoričtí mořští tvorové jsou k vidění v životní velikosti:

| Video: Youtube

Polský JuraPark je největším dinoparkem v Evropě a má velmi dobré recenze. Vznikl díky pozornému studentovi, který v bývalém dole našel neobvyklé kameny. Později se ukázalo, že se jedná o fosilie živočichů. Díky tomu vzniklo místo, které je opravdu unikátní. Je zde k vidění až 200 modelů dinosaurů, možnost návštěvy 3D kina, projížďka vláčkem či dětské hřiště.

Není to však jen zábavní park, kde se budete cítit jako hrdina Jurského parku. Je to vlastně moderní vědecké centrum, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací.

Co všechno na vás v Juraparku čeká

Naučná dinosauří stezka je dlouhá zhruba kilometr a půl a trvá necelé dvě hodiny. Všechny modely dinosaurů jsou v životní velikosti. Na prohlídkové trase je asi 200 modelů s téměř sedmdesáti druhy dinosaurů. Všichni tvorové jsou detailně zpracovaní.

„Podél celé stezky je mnoho fotografií pravěkých rostlin, což navozuje atmosféru typickou pro éru dinosaurů,“ uvedl oficiální web polského dinoparku.

Tunelem času do doby, kdy Země ještě neexistovala

Jednou z atrakcí polského dinoparku je tři sta metrů dlouhý Tunel času, který vás vezme zpět do dob, kdy Země ještě neexistovala. 

Dinopark je mezi dětmi velmi populární:

Dozvíte se, jak vlastně po Velkém třesku vznikla. Uvidíte vznik prvních galaxií i Sluneční soustavy. Díky moderním technologiím spatříte na vlastní oči první formy života, hlubiny prvohorních moří, vznik kontinentů či klimatické změny.

Prehistorické oceanárium vás uchvátí

V části nazvané prehistorické ocenárium uvidíte zblízka a na vlastní oči to, co jste dosud viděli maximálně v knihách. Nachází se zde v životní velikosti modely živočichů, kteří žili v mořích před tisíci lety. Je tu například obrovský žralok Megalodon, rybě podobný Mosasaurus nebo masožravý mořský plaz Liopleurodon.

Park vědy a lidské evoluce

Centrum vědy a lidské evoluce je umístěno ve futuristicky vypadající budově. Jakmile do ní vstoupíte, ocitnete se v místě, odkud pravidelně odplouvají lodě na oběžnou dráhu Země. Díky digitálním technologiím se zde návštěvníci přepravují nejen v prostoru, ale také v čase. Celý prohlídkový okruh je rozdělen do třech etap.

„Každý návštěvník zde dostane k dispozici speciální vybavení, které mu usnadní orientaci a pomůže s aktivní účastí na akcích. Na palubu vesmírné lidi se vejde až padesát lidí a vyplouvá každých patnáct minut. Součástí parku vědy a lidské evoluce jsou také nejrůznější výstavní expozice,“ uvedl web dinoparku.

Dinosauří vykopávky

Paleontologický pavilon v Krasiejówě uchovává největší fosilie pravěkých obojživelníků a plazů v Evropě. Prohlédnout si je můžete přes skleněnou podlahu. Některé nalezené pozůstatky v Krasiejówě jsou datovány do doby před 225 miliony let, tedy jsou ještě starší než pozůstatky samotných dinosaurů.

„V objektu je k vidění také rekonstrukce kostry dosud nejstaršího objeveného dinosaura Silesaurus opolensis, kterou provedla sochařka Marta Szubert,“ uvádí webové stránky dinoparku.

Kolik stojí vstupné:

  • Vstupenka pouze do Juraparku – 79 zlotých
  • Komplexní vstupenka – 109 zlotých
  • Vstupenka do naučného parku – 49 zlotých
  • Pro děti do čtyř let, studenty do 26 let a seniory je možné zakoupit zvýhodněnou vstupenku, která je vždy o 10 zlotých levnější oproti standardnímu vstupnému.

„V objektu je k vidění také rekonstrukce kostry dosud nejstaršího objeveného dinosaura Silesaurus opolensis, kterou provedla sochařka Marta Szubert,“ uvádí webové stránky dinoparku.

Kdy do Juraparku vyrazit

Otevírací doba Juraparku je přizpůsobena sezoně i ročnímu období, proto se v jednotlivých měsících liší. Na webových stránkách však Jurapark uvádí velmi přehlednou otevírací dobu pro jednotlivé dny i měsíce.

Z Prahy to sem je necelých 350 kilometrů, z Hradce Králové 220 kilometrů a z Ostravy necelých 150 kilometrů.

Co na dinopark říkají návštěvníci

Dinopark má velmi dobré hodnocení v recenzích. Například na TripAdvisoru je to 4,5 hvězdičky z 5 možných.


Nahrává se anketa ...

„Celý den plný zábavy pro děti. Skvělí dinosauři, pláž a hřiště! Skvělá zábava pro menší i větší děti,“ napsala uživatelka s přezdívkou Poocca na cestovatelském webu TripAdvisor.

Spokojená byla i uživatelka s přezdívkou Barbara P. „Když jsme sem jeli poprvé, nevěděli jsme, co očekávat. Je to ale zajímavá kombinace dobrodružného parku, 3D akvária, parku cestování v čase a paleontologického parku,“ pochvalovala si Barbara P.