Hostitelská knihovna vsadila v rámci šíření čtenářské osvěty například na zábavnou hru Lovci perel. „Princip je takový, že malý čtenář dostane za každou přečtenou knihu a správně zodpovězené otázky perlu a tvoří náhrdelník. Za odpovědi na dobrovolné otázky může účastník navíc získat herní peníze a směnit je za odměny,“ prozrazuje ředitelka Městské knihovny v Úpici Jana Šimková.

Spolu s ní se o své zkušenosti s kolegy podělila i Zdeňka Jirková, ředitelka Mateřské školyve Rtyni v Podkrkonoší. Přítomným přiblížila práci s předškoláky a používané pomůcky. Ve Rtyni se těší velké oblibě četba na pokračování, příkladná je zde spolupráce s knihovnou.

Výstava hub v žacléřském muzeu.
Království hub. Žacléřské muzeum je plné zajímavých úlovků

V úpické knihovně se hovořilo také o výuce češtiny na prvním stupni základní školy. „Máme čtenářskou dílnu, kde má každé dítě svou knihu. Školáci u nás dostávají čtenářské úkoly, které zpracovávají i graficky. Využíváme přitom také kartiček Dixit nebo JOB,“ prozradil Michal Šafránek, učitel ze Základní školy Mraveniště v Markoušovicích.

Zmínil také čtenářské snídaně s rodiči, které se osvědčily v jeho bývalém působišti v Náchodě. Výuku českého jazyka na druhém stupni Základní školy v Horním Maršově pak přiblížil Tomáš Laube. Povídalo se přitom o postavách, prostředí nebo dějové lince, zkrátka o všem, co musí mít správný příběh. Zapálený učitel Tomáš Laube má ke knížkám hodně blízko, a tak není divu, že už brzy bude mít na starosti maršovskou obecní knihovnu.

Úpické setkání hodnotili jeho účastníci jako přínosné. „Naší snahou je propojit češtináře z celého území a vytvořit prostor pro vzájemnou inspiraci a sdílení zkušeností. V úpické knihovně vládla příjemná, otevřená atmosféra, což je předpokladem pro úspěch dalších podobných setkání,“ nechal se slyšet Jan Balcar, hlavní manažer MAP Trutnovsko II.

Jednou z hvězd trutnovského oddílu plavání je reprezentantka Martina Elhenická.
Velká cena města Trutnova se poplave bez diváků. I bez soutěže hendikepovaných

Podle něj se už v regionu připravují další akce zaměřené na čtenářskou gramotnost. Děti ze základních škol budou například chodit číst menším kamarádům do školek. Otázkou je, co umožní aktuální epidemiologická opatření…

Petr Záliš, MAP Trutnovsko II