Nápad probudit tradiční jarní zvyky se zrodil v hlavně dvou nerozlučných maminek. „Chtěli bychom, aby děti znaly tradice, které se vždy ke každému ročnímu období pojí. Přizpůsobili jsme tomu také zábavu, která je čeká,“ vysvětluje jedna z nich Kateřina Dresslerová.

Díky studentům novopacké střední školy gastronomie a služeb si můžou vyzkoušet svou zručnost při práci se dřevem. Holčičky díky budoucím švadlenkám budou šít a zdobit, nebo pod dohledem pekařek chystat koláče. Studenti trutnovské lesnické akademie přivezou koutek s poznáváním přírodnin.

Příprava májky v Dolní Kalné.Příprava májky v Dolní Kalné. 

„Budeme na hřišti, takže jsme nezapomněli ani na sportuchtivé," dodává Dresslerová. Trenérka orientačního běhu připraví pro děti speciální májovou trať, dolnokalenská fotbalová trenérka starší přípravky prověří talent na kopanou.

Komu vyhládne, bude mít možnost si sám připravit a nazdobit toast nebo perníček, vybrat si misku čerstvého ovoce, nebo si pochutnat na tradičních sejkorách či guláši. Žízeň zaženou domáci šťávy.

Program Májového veselí.Program Májového veselí.

Májové veselí je především pro děti a děti budou také hrát. Dorazí novopacká kapela Kid Beat a doplní je skupina NaHraně.

Každý si díky dílničkám odnese nějakou drobnost v době dřevěného výrobku, nazdobeného perníčku, pískového obrázku nebo korálkového náramku. „Veselí má podporu obce a fotbalového klubu, proto i případný výdělek zamíří k místním dětem,“ dodala závěrem Dresslerová.

Mohlo by vás zajímat: V EPO1 začala výstava, kterou svět ještě neviděl. Je to Jízda!

Zdroj: Jan Bartoš