Ve čtvrtek 11. ledna 2024 se část střelců již sešla na chatě Vobešlovka, kde příjemné myslivecké diskuse vzácných hostů z LČR, ČEZ a sympatizujících firem, vedly až ke společné zábavě při harmonice. Dorazili i někteří studenti, kteří nejen pomáhali při obsluze, ale také se skvěle bavili. A nikoho ani nepřekvapilo, že i sám ředitel pomáhal studentům s občerstvením v kuchyni.

V pátek ráno 12.ledna všichni střelci museli zdokladovat, že mají platný zbrojní průkaz, protože bezpečnost při takového velké akci je ta nejdůležitější. V 9:00 již byli všichni nastoupeni, aby byla naháňka zahájena. Ředitel školy Pochobradský požádal všechny přítomné o dodržování bezpečnosti, protože 75 střelců a 60 honců – to už je velká akce. Střelci byli rozvezeni na místa a honci pod vedením závodčích nastoupili v řadách, aby procházeli daná území včetně houštin.

Tříkrálová sbírka v Rudníku se konala v sobotu 6. ledna 2024.
OBRAZEM: Tříkrálová sbírka v Rudníku přinesla přes 57 tisíc korun

Byl jsem překvapen úrovní organizace skupiny honců, kterou vedl Miloš Pochobradský jr., tohoto času student Mendelovy univerzity v Brně. Po 4 hodinách náročného terénu byli opět všichni svezeni k Vobešlovce, kde byl výřad zvěře – ulovilo se 6 ks zvěře černé a 1 ks srnčí, které nešťastně vletělo do oplocenky a vážně se zranilo. Ohně lemovaly celý výřad, zazněly opět lovecké fanfáry trubačů ze zdejší lesárny, byla vzdána poslední čest ulovené zvěři (poslední hryz), hospodář Jan Rousek poděkoval všem za bezpečnost a všichni byli seznámeni s lovci a jejich úlovky a dokonce jeden lovec ulovil 2 kusy, takže byl nakonec králem lovu.

Dva dny s Českou lesnickou akademií v Trutnově - jubilejní 20. ředitelská naháňka na prasata.Dva dny s Českou lesnickou akademií v Trutnově - jubilejní 20. ředitelská naháňka na prasata.Zdroj: Josef Vavřík

Než se vše ukončilo musela se nejdříve ulovená zvěř opatřit evidenční plombou a odebrat vzorky bránice na veterinární vyšetření. „A nyní vás všechny zvu na poslední leč, která se bude konat v jídelně lesnického odborného učiliště ve Svobodě nad Úpou, kde na nás již čeká příjemný oběd knedlo-zelo-vepřo“, zněla poslední slova ředitele České lesnické akademie (ČLA) Miloše Pochobradského. Po vynikajícím obědě ředitel pasoval krále honu a nezapomněl také na pasování nejlepšího z honců.

Prasátko pro přítele

Radost proudila mezi všemi a zejména pak když hospodář Jan Rousek vedl soutěž o jeden kus zvěře černé. Vyvolávací hodnota začala na velmi nízké částce, ale ta byla velmi brzy rychle překročena. Do licitace se připojil i Václav Fojt. Vzrušení probíhalo sálem, začal licitovat i sám pan ředitel Pochobradský, ale největší konkurent byl skvělý člověk a dobrý kamarád a sympatizant ČLA pan Josef Mintzberger, který nakonec celou licitaci vyhrál. Hospodář učinil příklep a byl spokojený s tím, že zábava z této aktivity byla velmi příjemná. Největší překvapení ale bylo, když Josef Mintzberger prohlásil: „A toto prasátko jsem získal pro mého přítele pana Fojta.“

Nechyběl ani myslivecký soud a zábava s harmonikou. Rozloučení pak probíhalo ve velmi srdečné formě a každý přítomný od pana ředitele dostal dřevěnou pamětní medaili k připomenutí této významné akce.

Krampus show ve Vrchlabí
FOTO: Krampusáci řádili ve Vrchlabí

Vnímal jsem i radost přítomných studentů a celkový lidský postoj ředitele, který nás seznámil i s tím, že ČLA v současné době připravuje nové učebnice i pro ostatní lesnické školy, a to zejména Pěstování lesů. Popřál jsem panu řediteli, aby jeho plány byly vždy naplněny a studenti, aby tak rádi studovali právě tuto lesárnu.

Při loučení pan ředitel nezapomněl připomenout: „A budete-li mít chuť, přijďte i s dalšími příznivci naší školy na zvěřinové hody ve dnech 19.-20. ledna 2024 do jídelny od 15:00 hodin na našem internátě“.

Jsem velice rád, že na ČLA v Trutnově je pod vedením člověka s velkým srdcem a jasnou koncepcí rozvoje ČLA v Trutnově, takový učitelský tým, který motivuje studenty nejen k přírodě, ale hlavně ke vzájemným pozitivním mezilidským vztahům. Již se každý z nás těší na 21. ředitelskou naháňku.

Josef Vavřík