Možná proto, že se loni masopust konat nesměl nebo proto, že i v současné době je různých akcí poskrovnu, byl o masopust velký zájem nejen mezi místními, ale i mezi návštěvníky z blízkého i širšího okolí. Starosta Pilníkova se pokusil obnovit družbu s polským městem Marciszów, ze kterého k nám přijel autobus návštěvníků.

Již před plánovaným začátkem se na pilníkovském náměstí začali scházet místní obyvatelé i další návštěvníci. Někteří z návštěvníků přišli v maskách. Nechyběly tak oblíbené masopustní masky jako medvěd, cikánka, šašek a už vůbec nemohl chybět policajt. K tomu i řada dalších masek a pár neokoukaných originálních masek. Také někteří z polských návštěvníků měli masky, i když tradice masopustu u nich není.

Na náměstí byly připraveny stánky s občerstvením mezi kterým samozřejmě nechyběly stánky s klasickými produkty vepřové zabíjačky, tedy s ovarem, jitrnicemi, prdelačkou i s chlebem se sádlem. Masky měly tradičně občerstvení zdarma a s nimi tentokrát i místní obyvatelé.

U příležitosti 160. výročí založení Sokola uspořádá Sokolská župa Podkrkonošská-Jiráskova ve středu 16. února 2022 od 17 hod. v sokolovně ve Dvoře Králové nad Labem slavnost rozvinutí nového župního praporu.
Sokolu je 160 let. K nejdříve založeným patří jednoty v Královéhradeckém kraji

Krátce po druhé hodině odpolední přivítal návštěvníky masopustu starosta města Josef Červený a místostarosta obce Petr Jirásko. Také polští návštěvníci poděkovali za pozvání a popřáli účastníkům dobrou zábavu. Poté již nastal čas a policajt požádal starostu o klíč od města a masopustní průvod se vydal na cestu po Pilníkově. V čele průvodu vyjelo z náměstí koňské spřežení, které vezlo dva hudebníky. Hned za ním šli tři řezníci a dva šaškové, kteří bavili všechny okolo. Průvod se nejprve vydal ulicí Trutnovskou k ulici Tovární, a dále prošel ulicí Hradčín a po ulici Pražská se vrátil zpět na náměstí. Než se tak stalo, průvod cestou několikrát stavěl u místních občanů, kteří  připravili občerstvení v podobě jednohubek, chlebíčků, bramboráčků, buchet, koblížků, tlačenky i cukroví. Samozřejmě k tomu bylo i nějaké to štamprle nebo svařák!

Po návratu na náměstí byly vyhlášeny nejhezčí masky. Letos vyhrál i jeden z polských hostů v masce piráta, dalším výhercem byl originální medvěd kterého celým průvodem vedl na řetěze medvědář. Posledním výhercem byly masky Křemílka a Vochomůrky.

Důl Bohumír v Jívce.
Měděný důl Bohumír v Jívce zve do tajemného a nevšedního podzemí

Potom přišel čas a policajt vrátil klíč od města starostovi a tím byl zakončen masopust. Potom na úplný závěr masopustu ještě proběhl v oknech radnice pilníkovský orloj.

Zdroj: Youtube

Celý masopust rychle utekl a všem zúčastněným, kterých se sešlo podle odhadu organizátora přes 550 účastníků z čehož bylo přes 200 místních obyvatel, se líbil. I přátelé z Polska se celé odpoledne dobře bavili.

Jaroslav Blažek