Tradice skialpinistických setkání v Peci pod Sněžkou má letos přesně dvacetiletou historii. První skialpinistický závod, dnes známý pod názvem Noc Tuleních pásů, tu proběhl 1. března 2003 ještě se jménem Noční závod Krkonoše. Od té doby se jeho podoba, velikost i trať několikrát změnily, základní myšlenka však zůstala stejná. Jednou v roce uspořádat setkání, při němž se milovníci skialpinismu potkají na jednom místě, vymění si zážitky ze svých dobrodružství a cest a užijí si víkend s přáteli jak v samotné Peci pod Sněžkou, tak v přilehlých horských chalupách a boudách. Během čtyř dnů je možné se účastnit celé řady tematických přednášek, specializovaných workshopů a doprovodného programu, kde se dozvíte vše o bezpečnosti, vybavení nebo načerpáte inspiraci pro své vlastní skialpové výlety.

Závody historických saní rohaček alias Memoriál Josky Tylše se koná v neděli 5. února 2023 v Malé Úpě ve skiareálu U kostela.
POZVÁNKA: V Malé Úpě se chystá tradiční závod historických saní rohaček

Letos byla podstatná část SkialpujFESTu věnována lavinové prevenci. Své místo v programu si ale našel třeba i kurz výuky lyžování, první pomoci nebo závodního skialpinismu. Přednáškové bloky obsadila témata rozboru krkonošských lavinových nehod, horské předpovědi počasí, Ivan Doskočil inspiroval k výletům do slovenských hor a hlavní část pátečního večera mluvil o svých dobrodružných cestách náš nejlepší horolezec a držitel prestižního ocenění Piolet d'Or Mára Holeček spolu s Radoslavem Grohem.

 Na přednášky musíte na lyžích

Centrem festivalového dění v srdci Pece pod Sněžkou se stal KlonDike music club, který po všechny tři večery poskytl zázemí jak pro hlavní přednášky, tak pro večerní program. Tematické workshopy se odehrávaly v hotelu Krokus a na přilehlých horských boudách: Jeleních loukách, Dimrovce, Výrovce a dalších, mezi kterými se účastníci přesouvali jak jinak než na skialpových lyžích. Jedinou změnu festivalového programu si vyžádal lavinový workshop pro pokročilé, který měl hostit exkluzivní prostor Gentlemen’s clubu na Luční boudě. Na hřebeny Krkonoš ale skialpinisty nepustilo počasí. I takové okamžiky ke správnému horskému festivalu patří.

Vrcholem čtyřdenního programu byl tradiční noční závod dvojic Noc Tuleních pásů, jehož pozměněná trať vedla po sjezdovkách SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC, což mu ale nic neubralo na atraktivitě a zajímavosti. Téměř čtyři stovky závodníků vystartovaly z tradičního místa pod Javorem, odkud, namísto slavnostního průchodu centrem Pece, vyrazili na Hnědý vrch zvaný Bramberk. U rozhledny zatočili vlevo a okolo Lesní boudy a chaty Svorsnost sjížděli dolů po sjezdovce Zahrádky. Nalepit pásy a honem nahoru po Smrku až na vrchol Javoru. Odtud další sjezd do Javořího dolu, otočka u Dakoty, zpět na vrchol Javoru a znovu přes smrk do cíle. Celkem 10,5 km a 730 výškových metrů. Z triumfu se již tradičně radoval jeho už sedminásobný vítěz Radek Groh spolu s Michalem Štantejským, kteří tentokráte utekli svým pronásledovatelům Skalickému s Fabiánem o pouhých šest vteřin. Je vidět, že pořadatelé SkialpujFESTu měli při výběru lektorů šťastnou ruku, neboť Radek Groh během víkendu vedl i závodní workshop právě pro ambiciózní účastníky Noci Tuleních pásů.

KČT Hostinné uspořádal v sobotu 28. ledna Memoriál Jindry Axmana.
FOTO: Memoriál Jindry Axmana byl sice bez sněhu, ale všichni si ho náramně užili

Poměřit síly nejen s vítězi, ale hlavně sami se sebou a do toho se něco dozvědět a hlavně zažít úžasnou atmosféru skialpové Pece pod Sněžkou bude možné opět za rok. SkialpujFEST a Noc Tuleních pásů s číslem 2024 proběhne od 18. do 21. ledna 2024.

Zajímavosti ze SkialpujFESTu a Noci Tuleních pásů

• 7 přednášek

• 11 odborných workshopů

• 14 lektorů

• 4 horští vůdci ČAHV/UIAGM

• 500 snědených koláčků

• téměř 300 000 nastoupaných výškových metrů

Více informací na: https://www.skialpujfest.cz/

Za festival SkialpujFEST - Jan Klouček