Areál zdravotnického zařízení Domov sv. Josefa pro pacienty s roztroušenou sklerózou je situovaný ve čtyřech budovách kolem malého náměstíčka. Nemocní zde často přecházejí nebo sedí v malé útulné kavárničce. Travnatý povrch náměstíčka bohužel neskýtá pro návštěvníky žádný stín. Proto se vedení Domova rozhodlo požádat Nadaci ČEZ o příspěvek na výsadbu stromů v grantovém řízení Nadace ČEZ Stromy. Nadace projekt podpořila částkou 37 tisíc korun.

Mateřská škola Kytičky v Trutnově uspořádala rozlučkovou slavnost pro děti, které v září nastupují do prvních tříd základních škol.
FOTO: V Mateřské škole Kytičky pořádali slavnost pro předškoláky

„V letním období je bohužel tento prostor jinak nepoužitelný, ačkoliv by přímo vybízel k relaxaci, je přístupný nejen obyvatelům Domova sv. Josefa, ale i veřejnosti. Výsadba původní dřevinou - lípou povede ke kultivaci a zmírnění projevů změny klimatu a zároveň zajistí bariéru proti větru a prachu. Do korun stromů se budou nemocní dívat z oken svých pokojů, v létě ucítí vůni kvetoucích lip, uslyší zpěv ptáků, kteří tam budou pobývat a vylákají je ven mezi ostatní i zdravé lidi, což bude mít pozitivní dopad na jejich psychiku a zdraví,“ pochvaluje si vedoucí Domova svatého Josefa v Žirči Dominik Melichar.

Výsadbou 6 lipek se vytvoří vhodné klima mezi zástavbou. Odrůda Greenspire má klasicky srdčité, i když o něco menší, opadavé, zelené a lesklé listy, které se na podzim barví do sytě máslově žluté. Tvar koruny je pravidelný, zaobleně a úzce pyramidální až oválný. Ze začátku léta ji zdobí množství vonných květů jako u běžné lípy. Roste poměrně rychle. Koruna je hustá a nabízí úplný stín.

Sezona sladkých a šťavnatých jahod pomalu začíná. Můžete je pěstovat i v truhlíku na balkóně.
VÝZVA: Jsou šťavnaté a krásně voní! Už sklízíte sladké jahody?

Výsadbě nepředcházelo kácení, na pozemku byl pouze trávník. Výsadbu provedli odborníci v minulých dnech. Kvůli velmi teplému počasí práce na výsadbě trvaly dva dny. Nejprve byly vyhloubeny jámy pro stromky a druhý den ráno, když ještě nebyl velký žár, byly osazeny lípy. Stromy jsou zakoupeny od specializované firmy s větším obvodem kmínku, aby co nejdříve posloužily svému účelu.

Domov sv. Josefa
Je jediným lůžkovým zařízením v České republice pro nemocné roztroušenou sklerózou. Provozuje oddělení zdravotní, odlehčovací a dlouhodobého pobytu, které poskytuje nemocným s roztroušenou sklerózou komplexní lůžkovou péči zaměřenou na specializovanou rehabilitaci. Roztroušená skleróza je jedno z nejčastějších a nejvážnějších neurologických onemocnění, které způsobuje postupné ochabování svalstva.

 Šárka Lapáčková Beránková