Sobotní program přinesl na běžeckém stadionu na Horních Mísečkách dopolední dětské závody, na které navázal závod Volkswagen 20 km volnou technikou. Na tratě po hřebenech Horních Míseček si našlo cesto 140 nadšenců bílé stopy, z toho 63 dětí. Asi všem vytřela zrak Eliška Šibravová, která v čase 01:01:24 za sebou nechala o více než 5 minut všechny muže a suverénně zvítězila.

Už v 10:30 zahájily program děti, které vyrazily na tratě 500, 1000 a 2500 m. Celkem se jich sobotního klání zúčastnilo 63 a s kopcovitou tratí na Horních Mísečkách si poradily bravurně! Pokračovali jsme ve 13:00, kdy startoval Volkswagen 20 km volnou technikou vedený třemi 7,5 km dlouhými okruhy, které nabízely místa k odpočinku ale také dost sjezdů a stoupání. Úžasným výkonem si svou hlavně mužskou konkurenci podala Eliška Šibravová z Dukly Liberec, která celkově druhému Petrovi Kolajovi nadělila přes 5 minut. Až neuvěřitelné její vítězství je proto, že šlo o její vůbec první závod na trase delší než 15 km.

Nedělní počasí neubralo na své dokonalosti oproti dni předchozímu a plánované závody na 30 km a 10 km klasickou technikou tak mohly uzavřít sezonu opravdu stylově. Na třicítku se v 11 hodin vydalo na 137 nadšenců a nejúspěšnějším byl Michal Vank ze Slavia pojišťovna sport teamu, který čtyři 7,5 km dlouhé okruhy zvládl projet v čase 01:29:23. Celkově druhá cílovou pásku proťala tradičně mezi ženami rychlá Adéla Boudíková za Vltava Fund Ski Team, a to se ztrátou necelých 3 minut.

S 15minutovým odstupem startující desítka s Českou televizí, závod vhodný také pro rodiny s dětmi a netrénované lyžaře, ovládl dorostenec Štěpán Maidl za Wikow SKI Skuhrov nad Bělou, jehož oddíl tradičně pořádá Orlický maraton v Deštném v Orlických horách. Do cíle Štěpán dorazil za 32 minut a 31 sekund. Kategorii žen ovládla jeho parťačka z Deštného Zuzana Kubíčková v čase 39 minut a 55 sekund.

ČEZ SkiTour byla letos fakt jízda. Konečně jsme po 2 letech znovu dokázali zrealizovat sezonu SkiTour s fyzickými závody a nadšeně jsme sledovali výkony a radost v cíli, které nám dodávaly síly a motivaci během dalších závodů naše služby zlepšovat. Za celou sezonu s námi běželo přes 2500 nadšenců bílé stopy (pokud nepočítáme Jizerskou 50 a Bieg Piastow). Pro letošek končíme, ale už teď se nemůžeme dočkat na první sníh a závody sezony 2023!

Richard Valoušek