Rostliny rodu komule mají zpravidla formu keře se vstřícnými listy a květy uspořádanými v bohatých válcovitých květenstvích. V České republice jsou pro okrasu pěstovány zejména kultivary komule Davidovy (Buddleia davidii). Keře rozkvétají v červenci a jejich voňavé, na nektar bohaté květy přitahují až do podzimu nejrůznější druhy motýlů. Komuli se proto lidově říká motýlí keř nebo také letní šeřík s ohledem na vůni květů, též tibetský či himalájský šeřík dle původu.

Nasytit se nektarem přiletěl na komuli i zajímavý motýl z čeledi lišajovitých, dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum), která způsobem letu připomíná exotického ptáčka kolibříka. Dlouhozobka saje nektar nápadně dlouhý sosákem, který zanoří do květu, aniž by musela usednout, rychlým třepotáním křídel, pro lidské oko až nepostřehnutelným, dokáže stát na místě a sytit se, načež bleskurychle mění směr letu, takže není jednoduché tohoto motýla fotograficky zachytit.

Dlouhozobka je druhem tažným, přilétá k nám z jižní Evropy přes Alpy a množí se, nová generace pak na sklonku léta odlétá na západ a východ Evropy, opět se množí a nová generace směřuje zpět na jih. Protože přelet dlouhozobek bývá závislý na povětrnostních podmínkách, v některých oblastech se nemusí v některých letech vůbec objevit. Letní setkání se dlouhozobkou je proto v každém případě nevšední záležitostí.

Hana Vincenciová