Dramaturgicky zajímavým počinem je zařazení klavírního recitálu v kostele, kde bude připraven koncertní klavír značky Petrof. Ten rozezní Ivan Klánský ve skladbách klasicistních a romantických skladatelů, konkrétně půjde o Fantazii d moll W. A. Mozarta, Sonátu „Měsíční svit“ L. van Beethovena, výběr z Fantazijních kusů R. Schumanna a Chopinovo Nocturno c moll a Baladu f moll.

V kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu exceloval světově uznávaný trumpetista Reinhold Friedrich, který zahrál společně s varhanicí Danielou Valtovou Kosinovou.
Světově uznávaný trumpetista Reinhold Friedrich exceloval v kostele v Kuksu

Ivan Klánský patří léta ke světové pianistické špičce – ať už jako sólista či jako komorní hráč. Dlouhodobě náleží také k vyhledávaným klavírním pedagogům. Hru na klavír vystudoval na pražské konzervatoři a AMU. Je laureátem řady nejprestižnějších zahraničních soutěží (Bolzano 1967; Neapol 1968; Lipsko 1968; Barcelona 1970; Varšava 1970; Fort Worth, Texas 1973 a další). Jako žádaný sólista i komorní hráč absolvoval více než čtyři tisíce koncertů na pódiích čtyř světadílů. V letech 1980–1990 byl sólistou České filharmonie. Tři desítky let působí pedagogicky na pražské Akademii múzických umění, od roku 1997 jako vedoucí katedry klávesových nástrojů a nyní jako děkan Hudební a taneční fakulty. Od roku 1991 je rovněž profesorem Vysoké hudební školy v Luzernu.

Na následujícím závěrečném koncertu festivalu 19. srpna 2023 zazpívá slovenský basbarytonista Tomáš Šelc, který vystoupí spolu se souborem Collegium Marianum a jeho uměleckou vedoucí Janou Semerádovou.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Vít Havlíček