Včelí matky jsou o poznání větší než dělnice. Včelí matka se mimo jiné  nepodílí na pracích v úlu a dělnice se o ní neustále musejí starat. Celý život jí krmí mateří kašičkou, která je bohatá na bílkoviny,“ vysvětlil Pavel Vejnar, předseda organizace. Cena jediné včelí matky je kolem tří set korun, pokud je na nákup získána dotace. Jednání navštívil předseda okresní organizace včelařů Eduard Fuchs. Připomněl, že v okrese Semily je v současné době 700 včelařů. „Těší nás, že Rada Libereckého kraje v roce 2016 odsouhlasila a na podporu včelařství v kraji poskytla dotaci v celkové částce více jak milion dvě stě tisíc korun. Suma byla rozdělena mezi 58 žadatelů,“ uvedl.

Přítomní přivítali mezi sebou nejstaršího včelaře Josefa Maška, kterému Eduard Fuchs předal čestný odznak Vzorný včelařský pracovník a věcný dar. Vyznamenání udělilo předsednictvo Republikového výboru Českého včelařského svazu za více jak sedmdesát let činnosti. Jde o vynikajícího včelaře, za kterým je obrovský kus činorodé práce. Mnoho let působil jako nákazový referent organizace, vždy precizně vedl evidenci jednotlivých včelstev, bohaté zkušenosti chodu ochotně předával dalším včelařům. Je za ním obrovský kus činorodé práce.

Josefu Maškovi (vlevo) předal ocenění předseda Okresní organizace včelařů Eduard Fuchs.Zdroj: archiv Věry Nutilové

Není bez zajímavosti, že Josefu Maškovi je 87 roků, pochází z Hostinného, ale působí v Bělé u Staré Paky. „Měl jsem z Bělé manželku, získal tady pozemek na stavbu včelstev. K včelaření mě přivedl otec, první včelstvo jsem měl ve svých třinácti letech a činnost mě doslova pohltila. Včelařili jsme také v Semilech. V sedmdesátých letech minulého století si sousedé stěžovali na množství úlů a museli jsme jejich počet omezit. Převedl jsem si osm z nich do Bělé u Staré Paky,“ upřesnil Josef Mašek, který působil v profesi matematik – fyzik v Hradci Králové. „Moc jsem si přál včeličky někomu předat, syna jsem neměl, jen dcery. Nyní se jeví šikovný nástupce, což mě dělá nemalou radost,“ dodal.

Věra Nutilová