Cílem události je upozornit na to, jak důležité je v této fázi nemoci i v životě každého člověka pravidelné cvičení. Toho se ale lidem s roztroušenou sklerózou nedostává. Právě proto dokončujeme stavbu nového objektu odlehčovací služby se třemi Chytrými byty. V rámci krátkodobých pobytů zde získá rehabilitaci každoročně na 200 nemocných.

Na stavbu se nám podařilo získat dotaci 87 milionů. Dárci podpořili projekt částkou přesahující 4 miliony korun. Díky tomu je stavba skoro hotová – na vybavení ale ještě chybí přes 1 milion. Stále proto zůstává vyhlášená sbírka na www.problbounemoc.cz a během akce MaRS bude ta nejvhodnější příležitost do této sbírky darovat, a pomoci tak lidem s roztroušenou sklerózou k lehčímu životu.

„Předposlední březnový víkend si každoročně připomínáme maraton cvičení MaRS. Pro Domov sv. Josefa je to příležitost, jak aktivně zapojit lidi s roztroušenou sklerózou a dát jim příležitost prožít čas jinak, než jsou zvyklí. Proto jsme se opět připojili k této celostátní akci. Abychom mohli tento den plný zábavy a nevšedních zážitků prožít společně,“ říká vedoucí Domova sv. Josefa, Dominik Melichar.

Letošní ročník bude plný sportovních aktivit typu orientační běh v parku, boccia, kuželky, štafetové závody na vozíku, kvízy a rébusy, ping-pong, jóga nebo řízená relaxace. MaRS bude probíhat ve formě týmové soutěže. Dobrodružných aktivit se mohou zúčastnit klienti všech našich služeb, a to ve 4–5členných týmech. A kdo se nechce účastnit, může si užívat jako fanoušek.

„Smyslem akce je motivace zdravých i nemocných k pohybu a pravidelnému cvičení,“ uvádí Kamila Voňková, fyzioterapeutka Domova sv. Josefa.

Celostátně maraton MaRS zaštiťuje Nadační fond IMPULS. Akci v jednotlivých místech České republiky pořádají místní pacientské organizace. Maraton MaRS je místem, kde se potkávají světy, kde začíná spolupráce, porozumění, pomoc druhému i pomoc sobě. Na mnoha místech cvičí týmy zdravých lidí na podporu těch s roztroušenou sklerózou. Různá místa, různé formy vhodných sportovních disciplín a různí účastníci – pacienti, jejich rodiny, přátelé, lékaři, sestry, terapeuti.

Lenka Šlezingrová