Mineralogickým symbolem Českého ráje je achát. Složením je achát mikroskopickou až vláknitou formou křemene. Žhavá láva tvořená melafyrem v období mladších prvohor vytékala na zemský povrch, rychle tuhla a dále se formovala. Obsahovala značné množství plynů, které v tuhnoucí hmotě vytvořily bubliny různých tvarů a velikostí. Po rozříznutí „pecky“ (původní bubliny) můžete objevit vnitřní strukturu, která je pokaždé jiná. Právě pro jejich kresbu, různobarevnost a originalitu každého kamene jsou tolik oblíbené a vyhledávané sběrateli i návštěvníky. I vy můžete při výletech do okolí Lomnice nalézt achátové pecky nebo jejich úlomky třeba na Morcinově, Rváčově, v nedaleké Železnici, v okolí Cidliny nebo Libuně a na mnoha dalších místech. Nejkrásnější nálezy drahých kamenů a minerálů uvidíte ve stálých expozicích v Muzeu Českého ráje v Turnově, v Klenotnici v Nové Pace, ve Vlastivědném muzeu v Železnici, během prázdnin pak ve škole v Radostné pod Kozákovem a také v Městském muzeu a galerii v Lomnici nad Popelkou.

Výstavě drahokamů vyhrazuje léto lomnické muzeum už tradičně po více než dvě desítky let. Přehlídka sběratelských úspěchů místních kamenářů a jejich hostů má každoročně jiné tematické zaměření. Letošní ročník je trochu odlišný, protože je specializovaný především na využití drahých kamenů pocházejících z lokalit celého světa ve špercích a šperkařství. Kurátorem a zároveň garantem 24. ročníku výstavy je lomnický sběratel a kamenář Ladislav Krotil.

Ukázky ze svých sbírek předvedou Martina Koťátková a Markéta Mikulová nebo Josef Patočka, brusič diamantů z Rovenska pod Troskami. Umění glyptiky předvede uznávaný rytec Vojtěch Záveský z Lázní Bělohrad a své výrobky vystaví také umělecký šperkař Lubor Mádr z Prahy, absolvent SUPŠ Turnově. Prezentovat se budou též sbírky partnerského Muzea Českého ráje Turnov a zcela nově i ukázky firmy Český granát Turnov. Kamenářskou výstavu tradičně zpestří tematická výstava,tentokrát barevných velkoformátových fotografií Vratislava Čermáka z Nové Paky s motivy exotické přírody zachycené v rámci jeho cest po rovníkové Africe. Pro zájemce bude v rámci výstavy připraven doplňkový prodej, a to jak sbírkových kamenů a šperků, tak i odborné kamenářské literatury či pohledů. Výstavu si můžete prohlédnout až do 6. září.

Milan Podobský (s využitím Lomnických letních turistických novin)