Napoprvé koncem září a napodruhé před několika dny dobrovolníci posekali a vyhrabali trávu z mokřadů nad Valteřicemi. Podařilo se jim posekat a uklidit travní hmotu na ploše přesahující půl hektaru. Do akce se zapojilo i několik dětí a vlastník pozemku.

Mokřady plní v přírodě několik důležitých ekologických funkcí, asi tou nejdůležitější je udržování vody v krajině. Při pravidelné péči se zde v budoucnu mohou objevit vzácné rostliny, např. prstnatec májový, suchopýr úzkolistý či starček potoční. Na mokřadní stanoviště nejsou navázána pouze zajímavá rostlinná společenstva, ale i zástupci živočišné říše, např. různé druhy hmyzu a obojživelníků.

Uvedené valteřické louky se do hledáčku odborníků na krkonošské přírodovědně cenné louky dostaly již v minulosti. Naši botanici evidují desítky lučních lokalit, nejčastěji louky bez péče, mulčované trávníky nebo naopak porosty sečené příliš často, kde se vyjednáváním s vlastníky či nájemci pozemků snažíme, aby se stav lokality zlepšil. Někdy stačí propojit vlastníka pozemku s hospodářem, který má zájem o seno, jindy pomůže motivace formou příspěvku na péči. V poslední době se do péče daří zapojovat dobrovolníky z místní neziskové organizace, jak tomu bylo na valteřických mokřadech.

Tyto aktivity jsou součástí projektu Nastavení systému péče o ohrožené luční porosty v III. zóně KRNAP a jeho ochranného pásma.

Radek Drahný, Správa KRNAP