Mladí Američané ve věku od 21 do 26 let, čerství absolventi bakalářských nebo magisterských programů, do České republiky jezdí asistovat středoškolským učitelům již od roku 2005 a celkem se jich na tomto programu vystřídalo téměř 250. Asistenti se kromě výuky angličtiny také zapojují do života svých hostitelských měst. Mnozí nabízejí odpolední konverzační kurzy pro studenty, učitele a další zájemce. Někteří zpívají v místním sboru nebo kapele, sportují, vedou divadelní kroužek nebo pomáhají v neziskových organizacích. Asistent Michael Smith se plánuje zapojit do výuky 1.-4. ročníků všech maturitních oborů, vést konverzační hodiny pro zájemce, účastnit se mnoha mimoškolních aktivit a hrát na trubku v orchestru v ZUŠ Trutnov.

 Na České lesnické akademii Trutnov pomůže s angličtinou Američan Michael Smith.Na České lesnické akademii Trutnov pomůže s angličtinou Američan Michael Smith.Zdroj: archiv České lesnické akademii Trutnov

 „Pozitivní energie asistentů, příval nových nápadů a jiný pohled na vzdělávání je pro mnoho škol inspirativní. Těší nás, že mnozí absolventi jsou se svými hostitelskými školami v kontaktu ještě mnoho let po skončení programu,“ říká ředitelka Fulbrightovy komise Hana Ripková.

 Komise asistenty umisťuje na střední školy různého typu podle jejich vzdělání, zájmů a volnočasových aktivit, které během svého pobytu plánují uskutečnit. Přednost dostávají přihlášky škol z menších měst a z odborných škol, kde mají studenti méně možností procvičovat angličtinu s rodilými mluvčími. Školy, které by se programu rády zúčastnily v následujícím školním roce, mohou podat přihlášku do konce prosince 2022.

Michael Smith je v České republice už několik dní a na začátek školního roku se velmi těší: „Jsem hrozně rád, že se mohu stát součástí komunity na ČLA. Těším se na školní rok plný nových zážitků a na to, že pomůžu studentům s procvičováním angličtiny. Lesu zdar!“.

Z Podkrkonoší vyrazila další materiální pomoc na ukrajinské hranice.
Z Podkrkonoší vyrazila další materiální pomoc na ukrajinské hranice

 Fulbrightova komise spravuje také programy pro studenty, vědce, přednášející, středoškolské učitele a pracovníky neziskových organizací na obou stranách Atlantiku. Na financování se podílí vlády České republiky a Spojených států, program asistentů do výuky angličtiny však financuje převážně Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy České republiky. Od spuštění programu v roce 1991 prošlo Fulbrightovým programem už více než 2200 českých a amerických stipendistů.

Komise J.W. Fulbrighta je česko-americká organizace založená na základě mezivládní dohody v roce 1991 za účelem podpory vzdělávacích a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy. Komise administruje stipendia vládního tzv. Fulbrightova programu. Zároveň poskytuje bezplatné poradenství a informační služby všem zájemcům o studium a výzkum v USA.

 Seznam měst, ve kterých asistenti v tomto školním roce působí: Bílovec, Český Krumlov, České Budějovice, Děčín, Hodonín, Holešov, Chomutov, Chotěboř, Chrudim, Jindřichův Hradec, Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Louny, Most, Nový Jičín, Odry, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Poděbrady, Prostějov, Strakonice, Strážnice, Sušice, Tanvald, Tišnov, Trutnov a Třebíč.

Veronika Chrobáková