Peníze došlé na účet číslo 380381385/0600 organizátoři sbírky použijí na nákup zdravotnických potřeb a ochranných pomůcek. „Materiál následně zakoupíme u českých firem. Zohledňujeme konkrétní potřeby ukrajinské strany. Kontaktní osobou je pro nás lékař Roman Kostyšyn z Koordinačního centra pro pomoc Ukrajincům a obraně. Budeme pak pravděpodobně pomáhat i s dopravou materiálu na Ukrajinu,“ prozrazuje ředitel MAS Království Jestřebí hory Jan Balcar.

S nezištnou pomocí přispěchala na Úpicku ihned po zahájení ruské agrese spousta lidí. Například starosta Libňatova Jaroslav Pich na nic nečekal a vyrazil ke slovensko ukrajinským hranicím. „Do auta jsme tam naložili dvě maminky a čtyři krásné děti z ukrajinské Koločavy, odvezli jsme je do Bystřice pod Hostýnem. Tam pak všichni přestoupili do autobusu a pokračovali směr Hluboká nad Vltavou, kde potkají další běžence z Koločavy, chtějí být zkrátka spolu,“ vysvětloval Jaroslav Pich, kterému se hlásí další dobrovolníci s auty nabízející přepravu lidí prchajících před válkou. „V obci máme také vyčleněný celý dům, ve kterém je patnáct míst. Ubytovací kapacity pro potřebné nabízejí i další lidé,“ ocenil libňatovský starosta, kterého vlna solidarity Čechů s Ukrajinci příjemně překvapila.

close Foto s posádkou z Ukrajiny. info Zdroj: archiv MAS zoom_in Foto s posádkou z Ukrajiny.

Na území Místní akční skupiny Království Jestřebí hory nabízejí pomoc lidé, města, obce, spolky nebo sportovní oddíly. Vymýšlejí se aktivity pro děti a hledá se práce pro dospělé, aby se příchozí odreagovali a aspoň na chvíli nemysleli na to, co se děje u nich doma. Lidé v regionu jsou také připraveni Ukrajincům pomoci s vyřízením potřebných dokladů.

Podrobnější informace najdete na www.kjh.cz.

Petr Záliš