Absolventské práce se na základní škole v Úpici staly již tradicí a letos se konal 12. ročník. Žák si vybere téma, nejlépe to, které ho zajímá, napíše písemnou formu této práce, zařadí praktickou část jako je například dotazník či rozhovor a následně zpracuje prezentaci. Tu musí obhájit před pedagogickou komisí.

Komise vybere nejpovedenější práce, které žáci následně obhájí před veřejností. Své ohodnocení se dozví až na veřejné obhajobě, kde jsou žáci vyznamenáni známkou, dostanou svou absolventskou práci v písemné formě a pamětní list. Pro žáky posledního ročníku je to výborná zkouška a skvělá příprava do dalšího studia.

Anežka Kultová představila svou práci na téma Nikola Tesla, významný fyzik a vynálezce. O světě počítačových her, konkrétně Minecraftu, pověděla Barbora Horáková. Svou vášeň k hudbě vyjádřila ve své absolventské práci i se samotnou ukázkou Natálie Kociánová, která si vybrala téma Fryderyk Chopin "básník klavíru". Svého mazlíčka Činčilu a veškeré informace o nich představila Barbora Tomanová. Sabina Kábrtová díky své lásce k tanci obhájila práci Latinskoamerické tance a veřejnosti ukázala i své taneční trikoty a základní kroky různých tanců. A na závěr vášeň k literatuře a autoru Paulu Coelhovi vyjádřila ve své práci Dorota Vojtěchová.

"Letošní 12. ročník absolventských prací byl vyjímečný v představení modernizace, čímž myslím práce na téma počítačové hry, kryptoměny a spoustu dalších. Tato závěrečná zkouška je pro žáky velmi nenáviděná a náročná, ale většinou je jimi později velmi oceněna. Jelikož svou ředitelskou činnost tento rok ukončuji a předávám žezlo svému zástupci Jakubu Hučkovi, tak příštím rokem budu na obhajobě absolventských prací pouze divákem," řekl ředitel ZŠ Úpice-Lány Petr Kalousek.

 Veronika Neureiterová