Prozatím je registrováno téměř 400 jarních úklidových akcí Ukliďme svět. Jejich přehled naleznete na mapě úklidů. Tato mapa je vhodnou pomůckou hlavně pro dobrovolníky, kteří nechtějí organizovat svůj vlastní úklid a rádi by se přidali k ostatním, kteří akci pořádají. Očekáváme, že jarní počasí přiláká velké množství dobrovolníků, kteří chtějí udělat něco prospěšného pro životní prostředí a třeba si i trochu vyčistit hlavu od současných starostí.
Uklízet mohou dobrovolníci v okolí svého bydliště, pracoviště, chaty… Poslední březnovou sobotu proběhnou desítky lokálních akcí, na kterých jsou dobrovolníci vítáni.

Organizátor kampaně, Český svaz ochránců přírody, poskytuje organizátorům místních úklidů materiální podporu a průběžnou metodickou pomoc. Řadu užitečných rad a typů využívají dobrovolníci také na webové stránce kampaně www.uklidmesvet.cz.

Krkonoše lákají turisty v létě i zimě.
Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les aneb O lese a vodě v Krkonoších

Jako každoročně je velkou pomocí dobrovolníkům při úklidu i zaslaný materiál, tedy pytle a rukavice. V jarní rozesílce materiálu k úklidům bylo celkem rozesláno okolo 18 500 pytlů, 8000 rukavic pro dospělé a 6280 rukavic pro děti. I když jsme přes velký zájem nemohli uspokojit celou poptávku, na každého, kdo stihl o tento materiál požádat včas, se dostalo.Jubilejnímu třicátému ročníku akce Ukliďme svět udělilo záštitu Ministerstvo životního prostředí a podporuje ji i ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Velkým jarním úklidem však kampaň nekončí. Další hromadný termín nás čeká na podzim. Uklízet i zadávat své akce na webu www.uklidmesvet.cz však mohou dobrovolníci po celý rok.

Veronika Andrlová, koordinátorka kampaně

Chystáte se také zapojit do úklidu, nebo ho dokonce organizujete? Napište nám o tom! Uvítáme i fotografie či krátká videa. Posílat je můžete na e-mail: regina.hellova@denik.cz. Děkujeme.