Ředitelka Helena Durstová po zkušenostech s Nadačním fondem Lepší život se čtenářskou pregramotností Mami, tati, pojďme si číst, pod záštitou MŠMT, před rokem v její MŠ a po oblibě knih z nakladatelství ADVENT-ORION, které působí na pozitivní emoce čtenáře a tím na jeho charakter, se rozhodla, že svoje žáky též zapojí do čtenářské aktivity Čteme s rodiči, pod záštitou MŠMT, protože silně se svým učitelským týmem vnímá, že hlavním úkolem je vybudovat u dětí a žáků řeč a vybavit je poznatky pro zvládnutí dalšího pokračování školní docházky v běžné ZŠ v místě svého bydliště.

Dva dny s Českou lesnickou akademií v Trutnově - jubilejní 20. ředitelská naháňka na prasata.
Dva dny s Českou lesnickou akademií v Trutnově a ředitelská naháňka na prasata

Pátek 19. ledna byl dnem zahájení čtenářské aktivity a motivační dopoledne Nadačního fondu Lepší život. Velmi příjemné bylo, že aktivitu navštívili i někteří rodičové. Téměř celou vyučovací hodinu žáci naslouchali a vnímali své možnosti v rozhodnutí mít více úspěchů nejen ve čtení ale i v životě, protože vnímali příběh Bena Carsona, nejlepšího neurochirurga, který v roce 1987 odděloval Siamská dvojčata a dozvěděli se, jak se může změnit i jejich život, když budou dodržovat a stále si připomínat úkoly, které dala maminka svým synům:

1) naučíš se bezchybně malou násobilku

2) nejdříve uděláš to, co máš, a až pak si můžeš hrát (tedy nejdříve úkoly ze školy a pak zábava)

3) silně se omezí čas strávený na počítači, tabletu nebo mobilu

4) číst 1 knihu týdně a hlavně číst každý den a pak stačí jenom ve škole dávat pozor a soustředit se na výuku.

Žákům se ale oddechlo, kdy viděli knížečky, které mají číst (větší písmenka a celostránkové obrázky) a hlavně, protože někteří mají jiný režim, neboť pobývají na internátě, že na knihu mají vždy 2 týdny. Jejich úkolem je, aby společně se svými rodiči anebo i spolužáky našli v knize poučení a dokázali se bavit s rodiči o tom, jak tato poučení používat doma a ve škole.

Ale největší překvapení za tu skvělou pozornost bylo, že žáci viděli a dokonce se naučili troubit na tubu. A někteří z nich byli opravdu nadaní. A na tubu si zatroubil i jeden tatínek ale také paní učitelka. A to se žákům nejvíc líbilo. Jediné, co žákům nechutnalo, byla hořká chuť nátrubku, protože musel být ošetřován desinfekcí z preventivního hlediska. Překvapili i žáci 4. a 5.třídy, kteří se také rozhodli ke společnému čtení.

Nástrojová obsazenost
FOTO: ZUŠ Trutnov vychovává nové „dechaře“

Aktivita bude končit až před Velikonocemi, tedy 27. března 2024 a vyhodnocení bude 5. dubna 2024, ale to již nebude s tubou, ale s harmonikou, kdy žáci budou zpívat všem hostům písničku: Čteme každý den. Nutno podotknout, že jsme všichni v očekávání, zda původní nadšení ČÍST vydrží co nejdéle.

Ze závěrečného vyhodnocení všem čtenářům Deníku přineseme rozhovor i s paní ředitelkou Helenou Durstovou, aby nám prozradila své plány, dojmy z této aktivity a postřehy z chování všech žáků a možnosti jejich dalšího pozitivního rozvoje jejich charakteru.

Josef Vavřík