Úpice leží mimo hlavní trasu do Krkonoš, je až příliš ukrytá uprostřed kopečků v údolí krkonošské Úpy. Autem, nebo vlakem? Vlakem z Prahy do Malých Svatoňovic, do Úpice je to potom již kousek. Je to město, nebo městečko? Městečko Úpici více sluší, nazývali ji tak před staletími i proto, že se nikdy nepovyšovala. Městečko je takové důvěrnější, lidé mají k sobě blíž.

Dřevěnka

Začnu tím největším překvapením pro každého z turistů, středověkou Dřevěnkou, bývalým hostincem. Patrové roubené stavení, jedno z nejstarších v Česku, památkáři určili dle rozboru dřeva její vznik do roku 1610. Považte ještě do roku 1990 se zde čepovalo pivo, k němu vuřty, nebo tlačenka s cibulí. Ke cti Úpickým patří, že před 10 lety lety Dřevěnce vrátili její středověkou krásu, stala se dokladem života našich předků. Památka první velikosti. V Praze by na ni stály fronty. V Americe by nestačilo parkoviště.

Měsíc seniorů na Stezce korunami stromů Krkonoše.
Měsíc seniorů na Stezce korunami stromů Krkonoše. Ušetří na vstupném i jídle

Založení Úpice se datuje do 11.století. Původně strážní osada ležela na významné obchodní Kladské stezce, která vedla z Kladska přes Úpici, dále do Čech. Dějiny Úpici nešetřily, zasáhly ji husitské války, třicetiletá válka, dvě prusko-rakouské války, ale i ty poslední dvě světové války. Mnichovským diktátem v září 1938 se Úpice dostala až na hranici se Sudety, tedy s Říší. Za Úpicí byla celnice, po březnu 1939 zde začínal Protektorát. Přišly zlé časy. V Úpici se z nové školy na Lánech stalo učiliště pro jednotky SS. V době okupace byly popraveny desítky spoluobčanů. Úpice to nevzdávala, byla dokonce jedna z prvních, která v květnu 1945 povstala.

Rodina Čapků

K Úpici patří rodina bratří Čapků. Nad náměstím je škola Blahovka, zde těmi nejznámějšími školáky byly děti úpického lékaře dr. Antonína Čapka. Ten se do Úpice přestěhoval z nedalekých Malých Svatoňovic, tedy z rodiště Karla Čapka (1890). Jeho sourozenci Josef a Helena se narodili v Hronově. Rodina Čapků bydlela v Úpici 17 let a významně ovlivnila život v Úpici, také muzeum je spjato s rodinou Čapků, byla u jeho zrodu. On celý ten podkrkonošský kraj kolem Úpice je rodištěm dalších významných českých písmáků. Boženy Němcové v Ratibořicích, Aloise Jiráska, Josefa Čapka v Hronově, …

Průmyslový rozvoj městečka začal koncem 19.století, vrcholem byla doba první republiky. Stalo se centrem textilního průmyslu, vedle textilních továren, zde byla i vyhlášená továrna na výrobu vah. Svou krásu dostaly honosné vily úpických továrníků, prvorepublikové restaurace, hotely, nové školy, z doby první republiky je i úpické divadlo. Úpice prožívala tehdy svá zlatá léta, žila z nich až do 90let minulého století, rozsáhlé sídliště na Veselce je toho dokladem…

Co může Úpice turistům nabídnout dnes?

Může se stát tím základním táborem pro putování celým Podkrkonoším. Z Úpice je to kousek přes Jestřebí hory do Broumova, Hronova, Náchoda, Nového Města n/Metují, na kole dojedete do České Skalice, Rtyně. Každé místo má zde svou krásu i historii. Jejich historie je na mnoho stránek. A pokud nás ještě nohy nesou, vyšlápněme si na úpickou Krétu ke hvězdárně, nebo podle Úpy do nedalekých Suchovršic, či do Havlovic, zde jsou kryté dřevěné můstky z 19.století a za Havlovicemi dojdete k hradu Vízmburk, uvidíte hrad, který byl vykopán ze země….

V infocentru vás vyzbrojí mapkou k putování po Úpici. Lze začít na náměstí TGM u Staré radnice, dnes městské muzeum. Radniční hodiny patří k nejstarším v Čechách (1665). Na náměstí je barokní kostel sv. Jakuba Většího s obrazem Petra Brandla z roku 1730, mariánský sloup na náměstí z roku 1724, kousek pod náměstím již vzpomenutá středověká Dřevěnka. Historie je zde na každém kousky tohoto místa… Víte proč se Úpickým říká Úpičtí rytíři ? Podle pověsti v době tatarských válek vyzráli na nepřítele, podtrhli falešný most nad rozvodněnou Úpou i s Tatary na koních….

Milada Rainová oslavila sté narozeniny
Gratulujeme! Paní Milada Rainová oslavila sté narozeniny

Ubytování nabízí Úpice přímo stylové, prvorepublikovou vilu textilního továrníka Oberlandera, dnes Městský penzion. Nádherný interiér na vás dýchnete prvorepublikovou dobou, zde si užívala prvorepublikového luxusu i slavná herečka Adina Mandlová. I dnešní Úpice je pilná, úpičtí občané uvedli na jevišti zdejšího Jiráskova divadla, Smetanovu Prodanou nevěstu, pochlubili se s ní i v Praze na Vyšehradě, místní divadelní spolek působí v Úpici od roku 1824. K píli Úpických patří i moderní hvězdárna nad Úpicí, je zde od roku 1959. Ze zájmového kroužku nadšenců se dostala mezi přední světové hvězdárny, věnující se výzkumu Slunce.

A pokud přijedete „pobejt“ ochutnejte „úpický řízek “, nebo chlupaté knedlíky…

P.S. Nelitoval jsem, Úpice mě i mým spolužákům, přirostla k srdci, vracíme se, dokonce si užíváme i „svého internátu“, dnes Městského penzionu.

Přemysl Votava

Prameny : Osudy města Úpice - Monika Voleská a Antonín Kubíček

historie Úpice zpracovaná Josefem Cabadajem.