Menší generálka bude 22. května 2021 kdy se Vízmburk stane jedním ze zastavení turistického pochodu Václavice - Havlovice. Naostro se hrad otevře po rozsáhlé rekonstrukci 29. května 2021.

V sobotu členové sdružení vyzdívali středověkým způsobem část západní hradby, aby zakryla kovovou konstrukci vyhlídky pro návštěvníky. Od malty čistili nosné sloupy konstrukce střechy a upravovali vstup do hradních sklepů. K tomu využili odstraněné dřevěné schody na hrad, když je nahradily nové kovové. Dřevěné schody rozdělili na tři části a použili pro vytvoření pohodlného přístupu do jednotlivých částí Vízmburku.

Minulý týden havlovičtí dokončili sestavování makety hradu vytištěné v dílech 3D tiskárnou. Celý objekt, který návštěvníci najdou vystavený ve sklepení hradu je dlouhý 140 cm, široký 90 cm a vysoký 60 cm. Zobrazuje pravděpodobnou podobu hradu krátce před jeho pobořením Slezany v roce 1447. Zajímavé je, že Slezané ho před zničením nedobývali, ale koupili. Jistili se tím, že z hradu nebudou proti jejich území podnikány loupeživé výpady.

| Video: Youtube

Pověstmi opředenou zříceninu hradu Vízmburk naleznete při červené turistické značce z Červeného Kostelce do obce Havlovice. Zřícenina hradu je umístěna na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Úpy, 3 kilometry od Červeného Kostelce. Hrad patřil k nejstarším opevněným sídlům v Čechách. Byl založený ve 13. století  známým Tasem z rodu erbu Třmene, který byl významným dvořanem za vlády Přemysla Otakara II. a vůdcem odboje proti Braniborům. V roce 1447 začali hrad plenit Slezané, v roce 1553 byl již však pustý. Za mnohá a mnohá staletí se nad zříceninami nakupily vrstvy půdy a lesní porost.

Jiří Horák